17. Ogólnopolska Pielgrzymka Harcerzy na Jasną Górę

27 lipca, 2020
Category: inne

Główne uroczystości 17. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę przy Częstochowie zgromadziły tam przy sobotę harcerzy z całego kraju. Przybyli do Częstochowy już po piątek i będą w tamtym miejscu do niedzieli.

Niedaleko wspólnej modlitwy, spędzają czas na poznawaniu i odkrywaniu Jasnej Góry i Częstochowy, zabawie jak i równiez biwakowaniu obok ognisku jak i równiez śpiewie. Hasłem tegorocznej wycieczki są słowa patrona harcerzy bł. ks. podharcmistrza Wincentego Frelichowskiego, zaczerpnięte z swoim pamiętnika: „Chcę być prawdziwym harcerzem. Postępować w życiu tak, jak mi nakazuje myśl i sumienie”.

„To tradycyjne, coroczne, jasnogórskie pielgrzymki ma dla osób bardzo wymowny wymiar, ponieważ to streszczanie całego roku harcerskiej pracy” – powiedział cytowany przez biuro prasowe sanktuarium szef zespołu wychowania duchowego i religijnego Hufca ZHP Częstochowa druh przewodnik Przemysław Kowalski. „Służba harcerska nie jest łatwa, ale wydaje sie byc piękna. Służymy Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, tak jak to wynika sposród naszego przyrzeczenia” – dodał.

Według komendantki Hufca ZHP w Częstochowie Marii Kotkiewicz, harcerstwa nie da się nauczyć. „To nie jest zalozenie, to nie wydaje sie byc coś, jakie mozliwosci można tak po prostu samemu zobaczyć, to trzeba przeżyć. To są biwaki, zbiórki, wyjazdy, spotykania, oczywiście ogniska. Taki wspólny czas, który spędzamy razem, to faktycznie naprawdę zachęca do zostania harcerzem” a mianowicie powiedziała.

Nadrzednym punktem sobotnich uroczystości była msza święta w jasnogórskiej bazylice, której przewodniczył kapelan pielgrzymki ks. Grzegorz Paszka. „Każdy może wstąpić do ZHP, w tym miejscu nie ma żadnego ograniczenia wiekowego, bo to jest ruch, który jest otwarty nie tylko na jednostek młodych, lecz także i na ludzi starszych” – podkreślił.

Po programie spotkania harcerzy w Jasnej Górze znalazły się też odwiedzanie klasztoru jak i równiez biblioteki, udział w pracach nad produktem miejskiej „Zakamarki Częstochowy”, czy terenowej pracach nad produktem planszowej poświęconej postaci W. Frelichowskiego. Przy sobotę wieczorem zaplanowano maraton czytania książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie w szaniec”.

Ks. podharcmistrz Stefan Wincenty Frelichowski (1913-1945) urodził się przy rodzinie piekarza w Chełmży. W wieku 14 latek wstąpił az do Sodalicji Mariańskiej i Związku Harcerstwa Polskiego. Po wstąpieniu do Seminarium Duchownego po Pelplinie ciagle działał po harcerstwie. W charakterze wikariusz parafii w Toruniu był uznawany za wzorowego kapłana, opiekuna chorych, kumpla dzieci i młodzieży.

W czasie wojny aresztowany przez gestapo i więziony w różnych obozach koncentracyjnych, gdzie nadal pełnił posługę kapłańską. Kiedy na przełomie 1944 jak i równiez 45 r. w obozie w Dachau wybuchła epidemia tyfusu, a władze jedynie odizolowały baraki z zarażonymi, organizował gwoli nich wsparcie, zachęcając do tego także odmiennych kapłanów. Sam zaraził się tyfusem, zachorował też w zapalenie płuc i zmarł 23 lutego 1945 r. Został powszechnie znany za błogosławionego w 2002 r. (PAP)

lun/ je/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy