Abp Głódź: ten, w którym bije prawdziwie polskie serce świadom jest koszty polskiej wolności

27 lipca, 2020
Category: odmienne

ów, w którym bije oryginalne polskie serce świadom wydaje sie ceny krajowej wolności, która przyszła w listopadowy dzień 1918 roku – mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. odprawionej w Święto Niepodległości a mianowicie w warszawskiej katedrze praskiej w intencji Ojczyzny.

Jak podkreślił, były powstania narodowe okupione nie tylko śmiercią na polach bitewnych, ale także katorgą, Sybirem, emigracją, utratą mienia, przekreśleniem życiowych szans jak i równiez możliwości.

„Powtarzało się to niemal po każdym pokoleniu. Było niezwykłym przykładem, jak to pragnienie wolności zaszczepione w polskich duszach było mocne, jak nieśmiertelny nurt wolności nie dał się okiełznać, zatrzymać w biegu” – powiedział abp Głódź.

Według niego, wzrastanie do wolności realizowało się w XIX wieku, cos wiecej niz w powstańczych zrywach, także w wielkim wymiarze narodowej kultury, która kształtowała polską tożsamość i spajała naród.

„Więcej, stawała się większą siłą od czasu zewnętrznych potęg, także tychze, które doszły do głosu w 20 wieku – wieku totalitaryzmów komunistycznych jak i równiez faszystowskich, które chciały wlasny naród zniszczyć, pozbawić podmiotowości, oderwać od momentu jego korzeni” – zaznaczył abp Głódź.

Podkreślił, że w dniu Święta Niepodległości myślimy wraz z wdzięcznością na temat tych, „którzy tę polską kulturę, oświatę, tożsamość nieśli pod chłopskie strzechy jak i równiez do robotniczych osiedli: emisariuszach ojczyzny, nauczycielach +ojczystych praw+, realizatorach ogromnego programu wychowania ku Polsce, podjętego po ostatniej dekadzie XIX stuleciu, także za posrednictwem kształtujący się wtedy ruch narodowy”.

Jak dodał, tenze program wychowywania zaprocentował przy latach walki 1920 roku kalendarzowego. „To przecież wtedy polski chłop i polski robotnik powiedział wlasne zdecydowane: +nie+, programowi społecznej rewolucji niesionemu przez Armię Czerwoną. Pozostał przy +prawach ojczystych+, przy żołnierskich szeregach obronił ojczyznę” – zaznaczył abp Głódź.

„Wiemy, że żadne społeczeństwo nie jest jednością, że nieopodal heroizmu jest i zaprzaństwo, że nieopodal wysiłku demona pojawia się miałkość pogodzenia się z codziennością, natomiast obok marzenia zmiany serwilizm i uległość” – zauważył abp.

Jednak, jak zaznaczył, ważne jest to, co rajcuje górę, jak zwycięża, co formuje nadrzedny bieg ludzkiej historii. „Zwyciężył ten nurt najmocniejszy: nasz kraj nadzieja, która zawierzyła Bogu, która Swoim obecność odnalazła w polskim losie, która to lokalne +być+ doprowadziła na koniuszek wolności” a mianowicie mówił.

Nawiązując do bohaterów walki na temat Niepodległość: żołnierzy Września 1939, Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powojennego podziemia antykomunistycznego, abp Głódź podkreślił, że to dobrze, iż w ostatnich latach udało się oddać sprawiedliwość pierwotnego czynom, zlikwidować wiele białych plam opowiesci.

Zaapelował też do młodzieży, aby niesieli sztandar wysoko, „nie tylko na stadionach, ale wszędzie – przy Rembertowie, Legionowie, Londynie i Brukseli”.

„Niech to państwo demokratyczne porzadnie służy narodowi. I niech ci, których naród a mianowicie w programie wyborczym a mianowicie obrał az do rządzenia państwem polskim pamiętali, że są z narodu wzięci, az do służby narodowi powołani” a mianowicie apelował.

Wzywając do służby narodowi, natomiast nie tylko partiom, z których pochodzą, abp Głódź podkreślił, że „partie mijają jak i równiez odchodzą”. „Bo Polska nie jawi sie byc własnością tegoz czy odmiennego Polaka, tegoz czy innego obozu, oraz nawet jednego pokolenia” – mówił hierarcha.

Zdaniem abpa Głódzia, jest złą sprawa, kiedy lokalne życie ogólne dominuje zawziety konflikt, kiedy rzeczowe argumenty, zastępuje ekwilibrystyka słowna, polemiczna sztuka na rzecz sztuki, niedostatek szacunku na rzecz partnera odmiennej opcji.

„Kiedy kurczy się obszar wspólnego działania gwoli nadrzędnego rzetelna, kiedy gdzieś gubi się poczucie współodpowiedzialności, poczucia wspólnoty, braterstwa osób, których wybrano na służbę wspólnocie narodu” – mówił arcybiskup.

Msza była transmitowana przez TVP Polonia. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy