Afera GetBack. KNF odpowiada na krytykę ze strony NIK

Afera GetBack. KNF odpowiada na krytykę ze strony NIK
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Ustalenia NIK są dla instytucji państwowych druzgocące. „Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej opieki konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBack S. A. a takze podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Pierwotnego działania były nieadekwatne sluzace do istoty i skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne” a mianowicie poinformowała NIK.

Afera GetBack. NIK krytykuje organizacje państwa: „Nie zapewniły ochrony”

Szczególnie mocno dostało się Urzędowi Komisji Przegladu Finansowego (UKNF). Według ustaleń NIK, za posrednictwem pierwsze 5 lat działalności GetBacku nie przeprowadził przy tej spółce ani jednej kontroli. „Nie zidentyfikował także sygnałów wskazujących na nieprawidłowości na podstawie danych udostępnianych przez spółkę, jej audytorów i inne podmioty z nią współpracujące” – czytamy po sprawozdaniu.

Powstanie swiezego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego wielkie znaczenie gwoli mieszkańców metropolie

Wedlug NIK, kontrola KNF-u przy GetBack S. A była spóźniona. Na dodatek, jak oceniła Izba, zaniedbania dotyczyły również działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych. Do 02 2018 r. KNF nie zaakceptowac sprawowała nad TFI rzetelnego nadzoru.

W odpowiedzi UKNF wystosował oświadczenie liczące jedynie trzy krótkie akapity. Nie odnosi się od konkretnych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Informuje jakkolwiek opinię publiczną, że ustosunkował się sluzace do wystąpienia pokontrolnego NIK a takze do informacji o wynikach kontroli „w trybie przewidzianym stosownymi nakazami prawa”. Pozostalymi słowy – w korespontencji Urzędu wraz z NIK. UKNF nie ukrywa też, że ustalenia, wnioski i interpretacje Izby uznaje za „dyskusyjne czy też wątpliwe”. Szczegółów jednak w oświadczeniu niedostatek.

GetBack przyśpieszy spłatę pierwszych rat. Jest lepiej niż przewidywano

– Niezależnie od zgłoszonych zastrzeżeń, wystąpienie NIK zostało gruntownie przeanalizowane przez UKNF. Urząd jest aktualnie na etapie wdrażania działań mających na zamiarze realizację zaleceń zawartych przy wystąpieniu pokontrolnym NIK a mianowicie deklaruje UKNF.

Urząd umozliwia również, że kierownictwo „prowadzi zdecydowane działania zmierzające sluzace do ograniczenia niebezpieczenstwa wystąpienia pokrewnych sytuacji przy przyszłości, natomiast także sluzace do dalszej profesjonalizacji funkcjonowania Urzędu i podnoszenia jego sprawności i efektywności”. W jaki sposób? Tegoz nie podano.

Afera GetBack wybuchła w kwietniu 2018 roku. Przedsiebiorstwo ta wyemitowała obligacje dzieki ogromną kwotę, nie była potem mógl ich spłacić. Pożyczyła od inwestorów, w większości klientów indywidualnych, ponad 2 mld zł i przestała regulować zobowiązania. Jakim sposobem pisaliśmy, osobiscie Idea Pula na aferze stracić może nawet 60 mln zł.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy