Apel szefowej kolegium IPN na temat przełożenie woli ws. szefa pionu śledczego

Apel szefowej kolegium IPN na temat przełożenie woli ws. szefa pionu śledczego
27 lipca, 2020
Category: inne

Szefowa kolegium IPN Barbara Fedyszak-Radziejowska zaapelowała do prezydenta na temat rozważenie możliwości przełożenia wyborów co do odwołania szefa pionu śledczego IPN – do czasu ukonstytuowania się oryginalnych władz Instytutu.

Od grudnia 2010 r. u prezydenta Bronisława Komorowskiego leży wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na temat odwołanie szefa pionu śledczego IPN Dariusza Gabrela, który jest jednym wraz z zastępców prokuratora generalnego.

„Trudno z doniesień medialnych wnioskować o merytorycznych powodach skierowania przez Prokuratora Generalnego wspomnianego wniosku, tym bardziej, że podczas posiedzenia Kolegium w dniach 11 stycznia 2011 r. jego członkowie nie zostali poinformowani przez prezesa IPN dr. Franciszka Gryciuka na temat planowanych modyfikacjach na stanowisku dyrektora” – napisała Fedyszak-Radziejowska przy liście sluzace do prezydenta, który uzyskała PAP. Niezależnie po to, poczuła się ona zobligowana do zwrócenia się az do prezydenta sposród prośbą na temat wstrzymanie woli do periodu ukonstytuowania się nowych władz Instytutu. Przypomniała, że Zgromadzenie Elektorów wybrało już kandydatów na członków Rady IPN i skierowało do Sejmu i Senatu wnioski na temat ich wybór, co a mianowicie według pani a – oznacza, że „termin powołania członków Rady Instytutu, a w konsekwencji także Prezesa IPN wyłonionego drogą konkursu jest relatywnie bliski”.

Dzieki liście sluzace do wyboru przez Sejm (wybiera 5 członków Rady) są: Andrzej Chojnowski, Edward Czapiewski, Antoni Dudek, Piotr Franaszek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza i Stanisław Żerko. Dzieki liście sluzace do wyboru przez Senat (wybiera 2 członków Rady) figurują: Zbigniew Karpus, Grzegorz Motyka, Bolesław Orłowski i Waldemar Rezmer. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Komorowski. 9-osobowa Wskazówka zastąpi 11-osobowe Kolegium IPN, które skończy działalność wraz z wyborem Porady. Rada posiada ogłosić quiz na prezesa (po Januszu Kurtyce, który zginął po katastrofie po Smoleńsku); ma powołać fita Sejm zbyt zgodą Senatu.

Szefowa kolegium podkreśliła, że uchwalona przy maju 2010 r. wraz z inicjatywy NA nowelizacja ustawy o IPN wzmacnia uprawnienia Rady IPN o kompetencje „oceniania polityki ścigania za posrednictwem Instytut przestępstw” oraz „formułowania rekomendacji dotyczących (… ) ścigania zbrodni”. Ustawa o prokuraturze po nowelizacji sposród 2010 r. stanowi zaś, że szefa pionu śledczego powołuje i odwołuje w wniosek Prokuratora Generalnego Prezydent RP, po porozumieniu sposród prezesem IPN.

„Jestem głęboko przekonana, że podpisanie poprzez pana prezydenta nowelizacji ustawy o IPN z dwudziestu siedmiu maja 2010 r. zakładającej zwiększenie kompetencji Rady było wyrazem akceptacji pana prezydenta dla nowej formuły zarówno autonomii władz Instytutu, jak i merytorycznego nadzoru Rady morzem jego pracami. Dlatego ośmielam się prosić o przełożenie decyzji co do wniosku Prokuratora Generalnego do czasu objęcia Instytutu przez nowego prezesa oraz Radę” – napisała Fedyszak-Radziejowska.

Dodała, że „medialne uzasadnienia moralu Prokuratora Generalnego całkowicie abstrahują od szczególnej roli śledztw” IPN, których celem wydaje sie m. in. „wszechstronne wyjaśnienie okoliczności sprawy, a szczególnie ustalenie osób pokrzywdzonych”. Według niej, innymi slowy, że wzgledem śledztw IPN „powinniśmy stosować nieco odmienne kryteria oceny, niż przy zwykłych postępowaniach karnych”.

Wniosek prokuratora generalnego ws. odwołania Gabrela jest sensowny a mianowicie mówił niedawno doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Powodów odwołania nikt nie zaakceptowac ujawnia. Wg nieoficjalnych informacji RMF FM, Seremet mierzy, że Gabrel źle kieruje pionem śledczym IPN. Posiada chodzić o wszczynanie kontrowersyjnych dochodzeń, które kosztują monstrualne pieniądze, natomiast efektów jakim sposobem na razie nie ma, np. śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego jak i równiez jego ekshumacja.

41-letni Gabrel został szefem pionu śledczego IPN w lutym 2008 r., wraz z powołania premiera Jarosława Kaczyńskiego w miejsce odwołanego w październiku 2006 r. prof. Witolda Kuleszy. (PAP)

sta/ pz/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy