Arcybiskup Canterbury poda się w grudniu do dymisji

Arcybiskup Canterbury poda się w grudniu do dymisji
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams w grudniu ustąpi wraz z stanowiska. Od stycznia przyszłego roku kierować będzie należącym do Uniwersytetu Cambridge, Magdalene College.

Podczas trwającej od 2003 roku kadencji Williamsa w Kościele anglikańskim nasiliły się podziały, głównie na tle wyświęcania kobiet i gejów i ich dostępu do godności biskupiej. Poglądy hierarchy były dla części anglikanów nazbyt liberalne, natomiast dla części zbyt konserwatywne.

Williams był ceniony zbyt dar słowa, dowcip i elokwencję. Kilkakrotnie dał się poznać jako pryncypialny krytyk polityki rządów Tony’ego Blaira i Davida Camerona. Był przeciwnikiem wojny z Irakiem i wystąpił przeciw polityce społecznej biezacego rządu brytyjskiego.

Wśród możliwych następców Williamsa wymienia się arcybiskupa Yorku Johna Sentamu, który wraz z urodzenia jest Ugandyjczykiem a takze biskupa Londynu Richarda Chartresa. Obaj są od faceta starsi wiekiem.

Władza arcybiskupa Canterbury w stosunku do 77-milionowej społeczności anglikanów przy świecie nie jest porównywalna sposród władzą papieską. Mówi się o nim, że wydaje sie _ glównym wśród równych _.

Williams, który w niedawnym wywiadzie dla BBC ciepło mówił o naszym lekarzu a mianowicie wojennym uchodźcy, który po dzieciństwie ocalił mu życie rozpoznając u niego chorobę, której nie zaakceptowac rozpoznali inni – powiedział agencji Press Association, że sprawowanie funkcji arcybiskupa Canterbury było na rzecz niego _ wielkim przywilejem _.

Rezygnacja Williamsa zbiega się w trakcie z kontrowersyjnymi planami rządzącej w Uk koalicji co do zalegalizowania małżeństw homoseksualnych, co ma nastąpić przed 2015 rokiem. Przedwczoraj rząd zainaugurował nowe konsultacje społeczne przy tej sprawie, ale minister stanu Lynne Featherstone oświadczyła, że dotyczą one technicznych aspektów, zas nie samej idei.

Zbyt kadencji Williamsa rząd brytyjski wprowadził jednopłciowe związki partnerskie i zgodził się na tek krok, by homoseksualne pary adoptowały dzieci.

Williams uchodzi zbytnio zwolennika dopuszczenia kobiet sluzace do godności biskupiej. Nie sprzeciwiał się też kandydaturze duchownego-geja Jeffreya Johna na wyobrazenie biskupa Reading. Ostatecznie osobiscie John zrezygnował z kandydowania.

Czytaj na temat problemach na Wyspach w Dodaj wykresy sluzace do Twojej witryny www

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy