Ławrow przestrzega Zachód przed operacją zbrojną przeciwko Jordani

Ławrow przestrzega Zachód przed operacją zbrojną przeciwko Jordani
27 lipca, 2020
Category: inne

Minister spraw obcych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że operacja zbrojna przeciwko Syrii wyjawszy mandatu Wskazówki Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego.

„Z dużym utrapieniem słuchałem, jak w Paryżu i Londynie mówiono, że NATO może zaangażować się w likwidację broni chemicznej w Jordani również bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. To bardzo niebezpieczna, śliska droga” a mianowicie oznajmił Ławrow na konferencji prasowej po Moskwie.

Szef MSZ Federacji Rosyjskiej zauważył, że Zachód oskarża na temat atak syntetyczny pod Damaszkiem władze Jordani, chociaż nie ma dowodów, i mimo to grozi użyciem siły militarnej wzgledem reżimu prezydenta Baszara el-Asada. „Mam nadzieję, że mimo wszystko zwycięży witalny rozsądek” – powiedział.

Ławrow podkreślił, że grożenie przez kraje zachodnie podjęciem akcji militarnej w Syrii jest też rozbiezne z uzgodnieniami poczynionymi podczas czerwcowego szczytu G8 w Lough Erne, w Irlandii Północnej.

„W deklaracji sposród tego zebrania czarno na białym zapisano, że wszelkie doniesienia na temat użyciu broni chemicznej przy Syrii powinny być doglebnie i profesjonalnie zbadane” a mianowicie wskazał. „Wspólnota międzynarodowa ma obowiązek poczekać na efekty dochodzenia ekspertów ONZ w Syrii” a mianowicie dodał.

Szef MSZ Rosji zaapelował do krajów zachodnich, aby wobec Syrii postępowały odpowiedzialnie i nie powtarzały błędów z przeszłości. „Akcja zastraszania Jordani już trwa. Tak samo zaczynały się zdarzenia w Iraku i Libii” – zauważył.

Zdaniem Ławrowa, jednym z celów obecnej – jak to określił – histerii wokół Syrii jest zerwanie zaproponowanej w maju przez Rosję jak i równiez USA konferencji w sprawie politycznego uregulowania konfliktu w tym kraju, zwanej Genewa 2. Minister zaznaczył, że negocjacji nie zaakceptowac chce syryjska opozycja. Po jego ocenie, przeprowadzenie tejze konferencji we wrześniu wydaje sie już nierealne.

Zapytany, co uczyni Moskwa, jeśli panstwa zachodnie przystąpią do dzialaniu zbrojnej przeciwko Syrii, Ławrow odparł, że „Rosja nie zaakceptowac zamierza z nikim prowadzić wojny”.

Rosja jest jednym sposród głównych sojuszników reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Po Radzie Bezpieczeństwa ONZ wraz z Chinami blokuje wszelkie rezolucje mające w celu potępienie lub wywarcie presji na Asada.

Rosja sprzeciwia się również jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz w konflikt syryjski. Tłumaczy, że nie broni reżimu Asada, ale stoi na stanowisku, że jego odejście od władzy nie może być warunkami podjęcia rozmów pokojowych. Wyraża też trwogi, że próżnię w Syrii po ewentualnym odejściu Asada mogą wypełnić ugrupowania terrorystyczne.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy