Białas: gra na temat cięcie stóp

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Euro krótko błyszczało w porównaniu do innych walut G10 w reakcji w przekaz EBC, który nie zaakceptowac spełnił gołębich oczekiwań sektorze. Jedyna istotną zmianą przy stanowisku agencji bankowej było przedłużenie deklaracji na temat niezmienieniu stopnia stóp procentowych z końca 2019 r. do połowy 2020 r.

Ale ponadto prezes Draghi i spółka nie udzielili żadnych wskazówek, że bank szykuje się do pogłębienia ekspansji monetarnej, czy to o cięcia stóp procentowych, czy reaktywację programu skupu aktywów. Co prawda EBC jest gotowy do działania jak i równiez niektórzy członkowie rozpoczęli dyskusję o koniecznosci dalszego luzowania, to tylko Rada Prezesów nie podjęła tematu warunków, jakie muszą zostać spełnione, by EBC podjął działanie.

W tym kontekście Draghi jasno stwierdził, że obecne wzory nie są nawet porównywane do tych, które wymusiły start QE. Jakkolwiek warunki mogą poddac sie pogorszeniu w przyszłości (i w obliczu eskalacji wojen handlowych niektórzy partycypanci rynku naprawde to będą widzieć), tak na ten moment EBC nie dostarczył łatwych argumentów, by sprzedawać EUR. To daje unijnej walucie zakres do oddechu i mocniejszego skorzystania w generalnej antypatii do dolara przy kipiących spekulacjach na temat cięcia stóp procentowych Fed.

Jednak co najmniej na kilka godzin te spekulacje zostały zamrożone, gdyż inwestorzy czekają na bardzo ważny szczegól układanki: meldunek NFP. Ze wzgledu na to, że rynki dyskontują ponad 2-ie obniżki na 25 pb do końca roku, każdy element raportu (zatrudnienie, płace, stopa bezrobocia) będzie miął znaczenie.

Jak zawsze naczelna reakcja będzie związana wraz z liczba swiezych miejsc pracy (prog. 175 tys., poprz. 263 tys. ), gdzie jednakze oczekiwania są zachwiane wedlug słabym ADP w środę (wzrost zatrudnienia tylko na temat 27 tys. ). W plus aczkolwiek przemawia wyższy subindeks zatrudnienia w ISM dla usług, który wydaje sie mocniej skorelowany z NFP. Słaby wynik wzbudzi wątpliwości, że aktywność gospodarcza słabnie, a niższa dynamika płac (prog. trzy, 2 proc. r/r) wzmocni przekonanie, że inflacja pozostanie słaba; w koncu wzrost nogi bezrobocia (prog. 3, 6 proc. ) ukaże wciąż napływającą nową siłę roboczą, która będzie trudno zaspokoić, kiedy gospodarka zacznie zwalniać.

Fed posiada wysoką wrażliwość na sytuację na rynku roboty i może bardzo szybko reagować na sygnały pogorszenia. Predzej nawet niż w przypadku innych danych. Trudno sobie wyobrazić, aby pewien zły raport od razu przemawiał za „asekuracyjną” obniżką po czerwcu, lecz lipiec dzieje się poważnie rozważanym terminem. Przy wrześniu i grudniu traktowanym przez rynki jak możliwe terminy dwóch obniżek, przesunięcie uwagi na lipiec będzie ciosem w dolara.

Dzierzysz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy