Brylanty to nie wszystko. Jak inwestować w kamienie szlachetne?

Brylanty to nie wszystko. Jak inwestować w kamienie szlachetne?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Dzieki świecie występują tysiące wartościowych kamieni, jednak najcenniejsze, przy które można inwestować to poza brylantami, szafiry, rubiny i szmaragdy. Pod koniec 2012 roku w mieszkaniu aukcyjnym Christie’s sprzedany został najdroższy szafir świata. Pochodzący z Kaszmiru, 26, 11-karatowy kamień osiągnął cenę 145 342 dolarów za karat.

Jednak nie zawsze było naprawde dobrze. W początku latek 80. szafir kaszmirski stracił na wartości ponad połowę w ciągu zaledwie pięciu lat. Sektor bywa poniewaz chwiejny i nieprzewidywalny.
-_ __ Lokowanie kapitału w kamienie szlachetne obarczone jest w duzym stopniu większym niebezpieczenstwem niż doskonale formy inwestowania. Rynek zbytu to 1-a z najwazniejszych przyczyn. Niekoniecznie bowiem odnajdziemy kupca w momencie, kiedy będziemy chcieli spieniężyć nasz wkład _- tłumaczy Paweł Zawadzki, analityk.

Inwestycja dla pasjonatów

Ceny kamieni szlachetnych w dużo większym stopniu zależą od ich indywidualnych wlasciwosci, niż od sytuacji w branzy. Teoretycznie może się wydawać, że jest to idealne rozwiązanie w czasach krachu. Kamienie są bowiem dobrem namacalnym i realnym. Podobnie jak złoto, ale w świecie kamieni szlachetnych poruszać wydaje sie byc się o wiele trudniej. Nie ma określonego standardu ich weryfikacji.

Dlatego inwestowanie w nie wydaje sie byc idealnym rozwiązaniem dla każdego. Analityk odradza taką formę inwestowania osobom z niewielkim kapitałem. – _ To zabawa poniekad dla milionerów, dla ludzi wraz z dużym portfelem inwestycyjnym. Nabywanie kamieni szlachetnych można potraktować jako element dywersyfikacji, lecz ich wartość nie powinna stanowić więcej niż 5-10 proc. całości kapitału inwestycyjnego. Na kamieniach najlepiej znać się samemu, wówczas znacznie rosną okazje na zarobek. To lokata dla pasjonatów __ _– uważa Paweł Zawadzki.

– _ Licząc na ponadprzeciętne stopy zwrotu, warto skupić swoją uwagę na kamieniach znanych. Choć są ów kredyty najdroższe, to wielkie pieniądze w połączeniu z chęcią posiadania danej, unikatowej kwestii mogą bardzo mocno wywindować jej cenę _– daje.

Zobacz 10 najrzadszych kamieni szlachetnych świata i ich ceny:

To postanawia o wartości kamieni

Generalnie, dywanom kamień większy, tym wyższa jest jego wartość, co wiecej niewielka różnica w rozmiarze może przesądzić o cenie. W przypadku szafirów, szmaragdów i rubinów wazne przy wycenie są również inne cechy fizyczne, to znaczy przejrzystość (brak, lub bardzo niewielka ilość zanieczyszczeń innymi minerałami) a takze odporność dzieki odłupywanie w trakcie szlifowania. Obok wycenie kamieni pod uwagę brana wydaje sie byc oczywiście także jakość szlifu. Za najkorzystniejsze uważane są takie szlify, przy których cała przestrzen odbija światło i nie ma widocznych żadnych ciemnych obszarów.

Według Amerykańskiego Instytutu Gemmologii, czyli nauki o kamieniach szlachetnych bardzo ważny wydaje sie byc także kolor. Od odcienia zależą też ceny. W przykład w wypadku kamieni o zielonej barwie (np. szmaragdy), najdroższe są te w odcieniu trawiastej zieleni, natomiast dużo mniej cenne są jasnozielone, ciemnozielone czy limonkowe.

W przypadku przejrzystości, część kamieni – w niniejszym szmaragdy – prawie w kazdej sytuacji mają dostrzegalne jakieś skazenia, dlatego w ich wypadku ta cecha w mniejszym stopniu wpływa na umniejszenie wartości. Ważne jednak, by wada nie była wyrazna na krawędziach szlifów. Przejrzystość największe przeslanie ma przy wycenie wartości kamieni w pastelowych barwach, ponieważ obok bladych odcieniach zanieczyszczenia są lepiej dostrzegalne.

Są aczkolwiek pewne usterki, które czynią kamienie bardziej wartościowymi. Do takich zalicza się obecność owadów zatopionych w bursztynach czy tzw. trzyfazowe zanieczyszczenia w szmaragdach z Kolumbii.

Wielkość nie ma znaczenia?

Kamienie szlachetne sprzedawane są nie zaakceptowac według formatu, lecz rangi, ponieważ jest dużo wiecej miarodajnym wyznacznikiem Przykładowo jednokaratowy (karat to jedna piąta grama) szmaragd i rubin o dokładnie tej samej wadze, są odrebnego rozmiaru, ponieważ każdy wraz z tych minerałów ma inną gęstość.

Nalezy pamiętać, że niektóre kamienie bardzo sporadycznie występują w dużych rozmiarach. Należą az do nich właśnie szmaragdy, rubiny czy szafiry, ale również spinele badz aleksandryty. Przy ich przypadku można oczekiwać większej ceny za pewien karat dużego kamienia niż za jeden karat małego.

Inaczej będzie w przypadku kamieni, takich jak ametysty, błękitne topazy czy bursztyny, których duże okazy można spotkać dużo częściej, więc ceny za jeden karat są zbliżone w przypadku małych, jak i dużych kamieni.

*Jak kupować kamienie szlachetne. Zobacz: *

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy