Bułgaria: Antyrządowa parada przed parlamentem

Bułgaria: Antyrządowa parada przed parlamentem
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Do eskalacji protestów antyrządowych doszło w środę rankiem w stolicy Bułgarii. Kilkanascie osób otoczyło parlament jak i równiez wstrzymało ruch uliczny przy Sofii. Manifestanci domagają się rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i nowych wyborów.

W wypadku braku odpowiedzi władz w te żądania protestujący zapowiadali wcześniej radykalizację swoich działań, czego wyrazem jest środowa akcja pod hasłem „Okupujmy parlament”.

Demonstranci obrzucili dom Zgromadzenia Narodowego pomidorami i papierem toaletowym, po tym jak pojawiła się wiceprzewodnicząca parlamentu Maja Manołowa i chciała nawiązać dialog wraz z protestującymi. Manołowa zaprosiła pierwotnego do parlamentu na narady w sprawie oryginalnej ordynacji wyborczej w godzinach popołudniowych.

Przy parlamencie zabrakło jednak kworum i ustalone na środę posiedzenie nie zaakceptowac doszło do skutku. Posłowie mieli dzieki nim głosować nad powołaniem na stanowisko wicepremiera ds. polityki gospodarki polski Danieli Bobewej, ekspertki pracującej w Bułgarskim Banku Panstwowym. Mieli również wysłuchać szefa MSW Cwetlina Jowczewa, który miał wystąpić z informacją o sprawy w kraju.

Około południa protestujący blokowali parlament i nie pozwalali posłom na spuszczenie gmachu Zebrania Narodowego.

97 posłów centroprawicowej partii GERB (Obywatele dla Europejskiego Wzrostu Bułgarii) byłego premiera Bojko Borysowa od momentu tygodnia nie zaakceptowac pojawia się w parlamencie i bojkotuje jego działalność. Do parlamentu w środę nie przyszli również deputowani nacjonalistycznej Napady. Partie, które tworzą rząd: lewica i partia mniejszości tureckiej Ruch na rzecz Norm i Swobód (DPS), mają dokładnie 50 proc. głosów i tylko nie mogą zapewnić kworum.

Według analityków szybkie rozwiązanie parlamentu bez przyjęcia oryginalnej ordynacji wyborczej, umożliwiającej udział nowych podmiotów politycznych, wydaje sie byc na korzyść obecnie działającym partiom jak i równiez przede wszystkim GERB, który opracował i przyjął obecną ordynację.

Boriana Dymitrowa, szefowa wpływowego ośrodka socjologicznego Alpha Research, powiedziała, że należy określić konkretne zlecenia i wyznaczyć termin, w którym będą działać zarówno rząd, jak i równiez parlament. Priorytetem jest nowa ordynacja wyborcza – podkreśliła.

Największe antyrządowe protesty odbywają się w stolicy Bułgarii Sofii, zas także przy Płowdiwie i Błagojewgradzie; skromniej liczne po Warnie. Według lewicy większość Bułgarów ich nie popiera i przewiduje, by rząd pracował zwyczajnie. Na środę wieczorem mianowany jest wiec poparcia na rzecz premiera Płamena Oreszarskiego.

Rozruchy wywołała seria kontrowersyjnych wyborów personalnych rządu. Choć gabinet Oreszarskiego wycofał się sposród nich, protesty przekształciły się w wystąpienia antyrządowe, natomiast ich partycypanci żądają oryginalnych wyborów oraz zasadniczych zmian w stosunkach społecznych i sposobie wyłaniania władz.

Element dodatkowego napięcia wniosła ogłoszona w środę decyzja intelektualisty, byłego antykomunistycznego dysydenta Edwina Sugarewa, który ogłosił strajk głodowy do czasu historie się rządu do dymisji.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ awl/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy