Były wojewoda małopolski aresztowany pod zarzutem korupcji

27 lipca, 2020
Category: rózne

* Były wojewoda małopolski Jerzy A. został w aresztowany na wiecej niz jeden miesiące przez krakowski sąd pod zarzutem korupcji. Aresztowany także został pozostający ponizej tym samym zarzutem były rajca Władysław W. – poinformował PAP w sobotę po południu rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Andrzej Almert.*

Aresztowanie b. wojewody posiada związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy zakupie gruntów przez gminę Kraków, dzieki czemu miała kobieta – według prokuratury – ponieść szkodę znacznych rozmiarów.

Jerzy Natomiast. (SLD) był wojewodą małopolskim w czasach 2001-2005. Prokuratura Okręgowa zarzuciła mu, iż od maja do lipca 1999 r. jako rajca Miasta Krakowa powoływał się wobec właścicieli działek Rafała R. jak i równiez Mariana M. na wpływy w zarządzie miasta jak i równiez u radnych, i podjął się pośrednictwa w korzystnym załatwieniu sprawy pierwokupu nieruchomości przez miasto w zamian zbytnio obietnice korzyści majątkowej.

Oprócz tego – według prokuratury a mianowicie pomógł właścicielom nieruchomości udzielając im waznych dla przeprowadzenia transakcji danych, oraz pośredniczył w obiecywaniu niektórym członkom zarządu korzyści majątkowej, a następnie przekazał im część gotówki otrzymanej od właścicieli w cenie 200 tys. zł.

Podobne działania przypisuje prokuratura byłemu radnemu Władysławowi W.

Sąd aresztował obu podejrzanych, ponieważ uznał, że materiał zgromadzony przez prokuraturę w wielkim stopniu uprawdopodabnia popełnienie zarzucanych im czynów. Stwierdził także, że zachodzi obawa matactwa, bo choć zarzuty dotyczą 1999 roku kalendarzowego, to przestępstwo było poprzez długi okres nie wykryte, a argumenty pojawiły się zaledwie pare tygodni temu. Ponadto a mianowicie zdaniem sądu – za aresztem przemawia wysokie zagrożenie karą.

Byłemu wojewodzie małopolskiemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W identycznej sprawie prokuratura postawiła przy czwartek zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień byłemu wiceprezydentowi Krakowa, obecnie posłowi PO Tomaszowi Szczypińskiemu. Wedlug przesłuchaniu poseł został zwolniony, ponieważ na koniec marca prokuratura wycofała konkluzja o swoim zatrzymanie jak i równiez tymczasowe aresztowanie. Poseł Szczypiński sam zrzekł się immunitetu.

Wcześniej podobne zarzuty usłyszeli czterej pozostali wiceprezydenci Krakowa z latek 1998-2002: Paweł Z., Jerzy J., Teresa S. i Ewa K.

Według prokuratury, działania zarządu miasta z 1999 roku doprowadziły sluzace do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy Kraków. Rzecz dotyczy skorzystania przez miasteczko z prawa pierwokupu za 5 mln zł działek położonych po krakowskiej dzielnicy Chełm. Tymczasem – zdaniem prokuratury a mianowicie rzeczywista wartość tych nieruchomości wynosiła około 1, 4 mln zł. Za przeprowadzeniem tej transakcji głosował zarząd miasta.

Działki – kupowane wcześniej dużo taniej (za niecałe jednej, 5 mln zł) – sprzedali gminie dwaj biznesmeni Rafał R. i Marian M. W październiku 2006 roku pozostali oni aresztowani pod zarzutem złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej i nakłonienia urzędników samorządowych średniego szczebla az do działania na szkodę gminy Kraków.

O sprawie sprzedaży działek po Krakowie jak i równiez toczącym się śledztwie znowu stało się głośno jesienią ub. r., podczas toczącej się wówczas kampanii poprzednio wyborami samorządowymi. Szczypiński był kandydatem WEDLUG na prezydenta Krakowa. Mówił wówczas, że decyzja zarządu miasta na temat zakupie działek przez gminę w 1999 roku nie zaakceptowac przyniosła miastu szkody. Był też przekonany, że tłem całego zamieszania wokół tejze sprawy wydaje sie byc polityka.

Jednakze w 2003 roku wojewoda małopolski stwierdził, że nieruchomości, w skład których wchodziły zakupione poprzez miasto działki, nie podlegały pod działanie przepisów dekretu o reformie rolnej. Na tej bazie poprzedni właściciele będą je mogli odzyskać od miasta. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy