Centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku. To rozwiąże problem z lekami?

Centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku. To rozwiąże problem z lekami?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że sluzace do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. *uaktualnienie 13: 44

Ministerstwo cyfryzacji zapowiedziało, że od jednej lipca Centralny Wykaz Ubezpieczonych będzie dostępny w przychodniach i przez specjalny wortal dla lekarzy. Informację potwierdził szef resortu – Michał Boni. Kierowniczy Wykaz Ubezpieczonych pozwoli dzieki sprawdzanie, czy dana jednostka jest ubezpieczona. System będzie dostępny we wszystkich placówkach w rejestrowania sie, a na rzecz lekarzy a mianowicie przez specjalny portal.

Michał Boni, który był rano gościem TVN24, wyjaśnił, że chodzi na temat taki uklad, aby _ wymiana danych między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona _. _ – Glównie trzeba spiąć dane między NFZ natomiast ZUS _ – dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, by centralny wykaz ubezpieczonych _ był dostępny poprzez serwis we wszelkich jednostkach służby zdrowia przy rejestracjach, w tamtym miejscu gdzie doktorzy prowadzą praktykę _.

_ – Wczoraj wieczorem spotkałem się sposród ministrem Szulcem i prezesem ZUS-u Derdziukiem i przy ciągu najbliższego tygodnia dokonamy przeglądu tych projektów informatyzacyjnych związanych ze zdrowiem _ a mianowicie powiedział Boni.

Ogladaj w:

Zobacz, jakie porozumienie zawarli lekarze sposród rządem

Premier Donald Tusk po zebraniu z przedstawicielami protestujących lekarzy zadeklarował, że wyraża gotowość do robót na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy zbyt niedokładne sprawdzenie, czy chory jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego srodkowego wykazu osób ubezpieczonych.

Zapowiedział, że zrobienie takiego spisu będzie jednym z priorytetów rządu. Tusk zapowiedział, że nadal w tym tygodniu ma rozmawiać w tejze sprawie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim oraz prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem. Zapewnił, że wedlug tych rozmowach postara się o _ zobowiązujący biuletyn w sprawie _.

Wczoraj wieczorem minister Michał Boni razem z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem jak i równiez prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem ustalili wstępny zakres zmian legislacyjnych w ramach stworzenia rejestru.

Od początku roku lekarze m. in. z OZZL i PZ – przy proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które pierwotnego zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki – nie określają w receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków wraz z zniżką ma obowiazek płacić zbyt nie więcej.

Lekarze podkreślają, że nie zaakceptowac posiadają narzędzi, np. odpowiedniego systemu komputerowego, umożliwiających dywanom wywiązanie się z nałożonych obowiązków. Jakim sposobem mówią, obawiają się wielkich kar pienieznych, które przewiduje ustawa refundacyjna. Podkreślają też, że wypisywanie recept według nowych praw, gdy muszą określić uprawnienia pacjenta az do refundacji, zabiera im więcej czasu, który powinien być przeznaczany na leczenie chorego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy