Co mam zrobić, jeśli zgubię kartę kredytową?

17 lutego 2021
Category: Swoje Konto

Jeśli doświadczyłeś tego zatopionego uczucia, które towarzyszy utracie karty kredytowej, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest uniknięcie paniki.

Niezależnie od tego, czy uważasz, że ktoś ukradł Twój portfel, czy po prostu zgubiłeś kartę i nie możesz jej znaleźć, możesz podjąć kilka kroków, aby ograniczyć potencjalne oszustwa, które mogą wystąpić. Im szybciej zaczniesz podejmować te kroki, tym lepiej.

Podejmij te pięć kroków, aby ograniczyć swoją podatność na oszustwa, anuluj kartę i zdobądź nową:

1. Sprawdź dwukrotnie, czy rzeczywiście zgubiłeś kartę

Radzenie sobie z zagubioną kartą kredytową może być bardzo pracochłonne, więc warto ponownie sprawdzić, czy naprawdę nie możesz jej znaleźć.

Upewnij się na przykład, że przypadkowo nie włożyłeś karty do kieszeni płaszcza lub bezpośrednio do torebki, a nie z powrotem do portfela. Sprawdź swój samochód, czy nie wsunął się w szczelinę między Twoim siedzeniem a środkową konsolą.

Pomyśl o tym, gdzie byłeś, kiedy ostatnio widziałeś kartę i co robiłeś w tym czasie. Fizycznie, a nawet psychicznie, odtworzenie twoich kroków może pomóc ci przypomnieć sobie, gdzie mógł zostać.

Jeśli jednak wiesz, że został skradziony, możesz przejść do następnego kroku.

2. Zadzwoń do wystawcy karty kredytowej

Zanim zrobisz cokolwiek innego, ważne jest, aby uniemożliwić nikomu korzystanie z utraconej karty kredytowej. Możesz to zrobić, dzwoniąc do wystawcy karty kredytowej i prosząc o anulowanie karty i wydanie nowej.

Jeśli masz kartę kredytową Chase, taką jak Chase Freedom Unlimited ®, możesz szybko zamrozić swoje konto za pośrednictwem aplikacji mobilnej wydawcy lub konta internetowego. Ale nadal musisz zadzwonić do obsługi klienta, aby podjąć inne kroki i poprosić o zamknięcie karty i zastąpienie jej nową.

Aby dotrzeć do właściwych osób, zadzwoń pod numer telefonu podany na najnowszym wyciągu z karty kredytowej lub wyszukaj najlepszy numer na koncie online. (Dobrym pomysłem jest zaprogramowanie w telefonie numerów obsługi klienta dla wszystkich kart kredytowych na wypadek, gdyby coś takiego wydarzyło się w przyszłości).

Dzwoniąc do wydawcy karty, musisz podać pewne dane osobowe, aby potwierdzić swoją tożsamość. Emitent może poprosić o jedno lub więcej z poniższych:

 • Pełne imię i nazwisko
 • AdresNumer ubezpieczenia społecznegoData urodzeniaPrzedstawiciel obsługi klienta zapyta również, kiedy zauważyłeś brak karty i czy są jakieś nieautoryzowane obciążenia, które chcesz oznaczyć jako fałszywe. Mogą nawet wymienić kilka Twoich ostatnich zarzutów i zapytać, czy je rozpoznajesz.

  Podczas rozmowy telefonicznej zapytaj, czy wystawca może przyspieszyć wydanie nowej karty. Podczas gdy niektórzy pobierają dodatkowe opłaty za wysyłkę w nocy, inni mogą oferować szybką dostawę karty zastępczej za darmo.

  3. Dowiedz się o swojej odpowiedzialności

  Przerażające może być wyobrażenie sobie kogoś, kto na zgubionej karcie kredytowej gromadzi setki lub tysiące dolarów na zakupach. Ale na szczęście Federalna Komisja Handlu ogranicza Twoje straty.

  Po zgłoszeniu zgubienia karty kredytowej nie jesteś odpowiedzialny za żadne zakupy, które może zrobić przy jej użyciu ktoś inny. Jeśli ktoś dokonał oszukańczych zakupów kartą, zanim to zgłosiłeś, całkowita odpowiedzialność wynosi 50 USD za kartę.

  To powiedziawszy, wielu wydawców kart kredytowych ma zerową ochronę przed oszustwami, więc możesz nawet nie musieć pokrywać prawnie dozwolonej kwoty. Co więcej, wystawca karty kredytowej może w trakcie dochodzenia przyznać tymczasowy kredyt na kwotę nieautoryzowanych obciążeń, abyś nie musiał się martwić, że za nie zapłacisz.

  4. Zaktualizuj informacje o płatności cyklicznej

  Ponieważ Twój obecny numer karty kredytowej może zostać przejęty, wystawca karty zazwyczaj wydaje nową kartę z nowym numerem.

  Oznacza to, że jeśli masz ustawione automatyczne płatności za pomocą tej karty, takie jak rachunek za kabel lub abonament Spotify, będziesz musiał zaktualizować każde konto o nowy numer karty kredytowej.

  Najlepszym sposobem na to jest przejrzenie wyciągów z kart kredytowych z ostatnich kilku miesięcy i oflagowanie wszystkich powtarzających się transakcji. Po otrzymaniu nowej karty zaloguj się na swoje konta internetowe lub zadzwoń do sprzedawcy, aby przekazać mu nowe informacje.

  Nie zapomnij również o powtarzających się opłatach, które są rzadkie, w tym o półrocznych składkach za ubezpieczenie samochodu i rocznych składkach członkowskich. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest brak ubezpieczenia lub utrata członkostwa na długo po tym, jak zapomniałeś o problemie.

  5. Zapobiegaj przyszłej utracie karty kredytowej

  Nie ma niezawodnego sposobu, aby zapobiec ponownej utracie karty kredytowej, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć te szanse:

  • Użyj portfela do płatności mobilnych. Portfele do płatności mobilnych, takie jak Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay, eliminują potrzebę noszenia przy sobie karty kredytowej, gdziekolwiek jesteś. Po dodaniu karty do portfela mobilnego możesz z niej korzystać u sprzedawców obsługujących płatności mobilne. Co więcej, Twoje transakcje są bezpieczniejsze niż w przypadku przeciągnięcia karty kredytowej.
  • Trzymaj swoje karty w jednym miejscu. Za każdym razem, gdy używasz karty kredytowej, po zakończeniu umieść ją z powrotem w torebce lub portfelu. Jest to szczególnie ważne, jeśli wyjmujesz kartę z domu, aby dokonać zakupu online. Można łatwo położyć kartę na kanapie obok siebie lub na stole i zapomnieć o tym. Upewnij się, że Twoje karty są bezpieczne. Jeśli masz stary portfel, szczeliny portfela mogą być zużyte i luźne, co może spowodować wypadnięcie kart, jeśli nie będziesz ostrożny. Jeśli Twoje karty nie mieszczą się w portfelu, rozważ zakup nowego. Trzymaj karty blisko siebie. Oszustwa związane z kartą kredytową mogą się zdarzyć w dowolnym momencie, a nawet możesz paść ofiarą kogoś, kogo znasz. Aby uniemożliwić innym kradzież Twoich kart kredytowych, trzymaj portfel lub torebkę blisko siebie, aby ograniczyć niebezpieczeństwo. Prowadź listę numerów kontaktowych do wydawców kart i powtarzających się opłat. Jeśli w przyszłości znowu zgubisz kartę kredytową, możesz szybciej rozwiązać problem, jeśli nie będziesz musiał szukać odpowiednich numerów telefonów. Zachowaj listę w telefonie, portfelu lub torebce i zacznij dzwonić tak szybko, jak to możliwe.Jeśli zgubisz kartę kredytową i użyje jej ktoś inny, nie możesz stracić żadnych pieniędzy. Ale będziesz musiał poradzić sobie ze stresem i niedogodnościami związanymi z kontaktem z wydawcą karty i sprzedawcami. Podejmij więc proaktywne kroki, aby zapobiec utracie karty kredytowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy