Co szkodzi twojej zdolności kredytowej?

17 lutego 2021
Category: Możesz Uzyskać

Czy możesz odbudować kredyt po tym, jak Twoje konta zostały obciążone?

Twoja ocena kredytowa waha się od 300-850 w skali FICO stworzonej przez Fair Isaac Corporation. Ponieważ wyższy wynik kredytowy generalnie oznacza, że ​​możesz uzyskać niższe oprocentowanie pożyczek, w twoim najlepszym interesie jest robienie rzeczy, które poprawiają twoją ocenę i unikanie tych rzeczy, które go szkodzą. Opóźnienia w płatnościach, wysoka kwota kredytu, krótka historia kredytowa, zła mieszanka kredytów i nadmierne zapytania kredytowe mają na celu obniżenie Twojego wyniku.

Zła historia płatności

Zgodnie z modelem FICO historia płatności jest najważniejszym elementem historii kredytowej, stanowiąc 35 procent ogólnego wyniku. Za każdym razem, gdy spóźniasz się z płatnością, obniżasz swój wynik. Jeśli masz publiczny zapis w swojej historii kredytowej, taki jak wyrok, zajęcie wynagrodzenia lub bankructwo, Twój wynik dramatycznie spadnie. Według Experiana najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej zdolności kredytowej, jest ogłoszenie bankructwa, a następnie odzyskanie rachunków. Podobnie jak w przypadku wszystkich ujemnych pozycji kredytowych, im więcej czasu upływa od ujemnej pozycji, tym mniejszy wpływ ma to na Twój wynik.

Za dużo długu

Zaciągnięcie nadmiernej kwoty długu to kolejna najbardziej szkodliwa rzecz, jaką możesz zrobić dla swojej zdolności kredytowej. Oprócz kwoty zadłużenia brutto, do tej kategorii należy również wykorzystanie kredytu. Wykorzystanie kredytu to procent dostępnego kredytu, którego używasz, przy czym wyższy procent powoduje większe szkody dla Twojego wyniku. Ogólnie kwota, którą jesteś winien na swoich kontach, stanowi 30% Twojego wyniku FICO.

Krótka historia kredytowa

Im dłużej masz kredyt, tym lepiej. Za każdym razem, gdy otwierasz nowe konto kredytowe, skraca to średni okres jego użytkowania, więc konsekwentne otwieranie nowych kont może zaszkodzić Twojemu wynikowi. Chociaż nie jest tak znacząca jak historia płatności i kwota zadłużenia, długość historii kredytowej stanowi 15 procent Twojej zdolności kredytowej.

Nowe zapytania kredytowe

Konsekwentne występowanie o nowe sygnały kredytowe dla pożyczkodawców, że możesz być przeciążony i nie być w stanie spłacić istniejącego zadłużenia. Zapytania kredytowe pozostają w Twojej historii kredytowej przez dwa lata, chociaż uwzględniają Twój wynik FICO tylko przez 12 miesięcy. Im nowsze prośby o kredyt, tym większe szkody dla Twojego wyniku. Liczba zapytań kredytowych, które złożyłeś, stanowi 10 procent Twojej zdolności kredytowej.

Zła mieszanka kredytów

Ostatnie 10 procent Twojej zdolności kredytowej składa się z kombinacji punktów kredytowych. Idealne historie kredytowe pokazują mieszankę różnych typów kont. Jeśli masz tylko jeden rodzaj zadłużenia, na przykład kredyt odnawialny na karcie kredytowej, wpływa to negatywnie na Twój wynik. Oprócz kart kredytowych, idealna mieszanka kredytów pokaże wszystko, od kredytu hipotecznego na dom, przez kredyt samochodowy, po rachunki obciążeń w sklepach detalicznych.

Więcej artykułów

4 Rodzaje informacji kredytowej →

Czas potrzebny na poprawę zdolności kredytowej →

Jakie rzeczy obniżą Twoją zdolność kredytową? →

  • myFICO.com: Jaki jest Twój wynik FICO
  • Experian: doradztwo kredytowemyFICO.com: ZapytaniaPo uzyskaniu tytułu Bachelor of Arts w języku angielskim na UCLA, John Csiszar uzyskał tytuł Certified Financial Planner i pracował przez 18 lat jako doradca inwestycyjny. Csiszar pracował jako autor tekstów technicznych dla różnych firm finansowych i ma duże doświadczenie w pisaniu publikacji online.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy