Czy Litecoin stanie się przestarzały z powodu sieci Lightning Network Bitcoina?

17 lutego 2021
 • 23 kwietnia 2019 roku
 • /W #Altcoins, #SecurityLitecoin (LTC), kryptowaluta peer-to-peer (P2P) oparta na proof-of-work (PoW), która wykorzystuje algorytm wydobywania Scrypt, zamiast algorytmu Bitcoin (BTC) SHA-256, została skrytykowana za brak uzasadniony przypadek użycia.

  Na początku tego miesiąca Michael Novogratz, założyciel Galaxy Digital, banku handlującego aktywami cyfrowymi oferującego pełen zakres usług, argumentował, że niedawny wzrost cen LTC nie ma sensu. Novogratz, były partner w Goldman Sachs, porównał kapitalizację rynkową BTC do kapitalizacji LTC i zauważył, że LTC było zawyżone, ponieważ uważał, że jego kapitalizacja rynkowa była nieuzasadniona, w tamtym czasie wynosiła około 6% całego rynku BTC dzielić.

  LTC, „Glorified Testnet dla BTC?

  Według Novogratz, sieć Litecoin jest jedynie „gloryfikowaną siecią testową dla BTC i nie ma unikalnej propozycji wartości. Jednak redditor o nazwie użytkownika iDONATELLO opublikował szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego uważa, że ​​Litecoin jest „przydatny. Post twierdzi, że Litecoin jest „drugą najbezpieczniejszą platformą kryptowalutową za Bitcoinem.

  Redditor uważa, że ​​„wysoki poziom decentralizacji wydobycia i wykorzystanie przez Litecoina algorytmu Scrypt są „ostatecznym powodem, dla którego sieć LTC jest w stanie utrzymać bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. iDONATELLO napisał:

  [Używając] innego algorytmu niż Bitcoin (SHA256), [sieć Litecoin skutecznie] uniemożliwia kopaczom Bitcoina atakowanie Litecoina [blockchain]. Litecoin [również] ma największą moc obliczeniową [w porównaniu do wszystkich] innych monet Scrypt. To sprawia, że ​​bardzo trudno jest zaatakować Litecoina. [Tego samego argumentu] nie można [sformułować] dla innych monet Proof of Work, [z wyjątkiem] Bitcoin.

  Transakcja LTC o wartości 99 milionów USD rozliczona w kilka minut za jedyne 0,40 USD

  Oprócz zapewniania solidnych zabezpieczeń transakcje LTC można rozliczyć dość szybko, a także w opłacalny sposób. Użytkownik zauważył, że „średnie opłaty transakcyjne za transakcję Litecoin wynoszą 4 centy i około 2,5 – 5 minut, aby transakcja została uznana za potwierdzoną.

  W szczególności iDONATELLO zwrócił uwagę, że przeprowadzono transakcję LTC o wartości około 99 mln USD, a związana z nią opłata transakcyjna wyniosła około 0,40 USD, a czas jej potwierdzenia wynosił około 2,5 minuty.

  Redditor napisał również, że integracja Litecoina z protokołem Lightning Network (LN) może potencjalnie prowadzić do jeszcze niższych opłat transakcyjnych i krótszych czasów rozliczenia transakcji. Dodał, że „duża część krytyki Litecoina [koncentruje się wokół] tego, że staje się bezużyteczna, ponieważ Bitcoin użyje LN do zwiększenia szybkości i obniżenia opłat.

  Jednak ten argument może nie być ważny, ponieważ nie bierze pod uwagę, że Litecoin może również „skorzystać na LN. Według iDONATELLO:

  Oczywiście Litecoin jest najtańszym i najszybszym na rampie do Lightning Network. Jednak to, co naprawdę fajne w LN, to kompatybilność z dwiema monetami. Dzięki atomowym swapom możesz zamienić Bitcoin na Litecoin i dokonywać płatności znacznie szybciej niż w przypadku samego Bitcoina.

  „Bitcoin to Twoje konto oszczędnościowe, Litecoin to Twoje konto wydatków

  Z mojego punktu widzenia Bitcoin to Twoje konto oszczędnościowe, a Litecoin to konto wydatków. Nie oznacza to, że Litecoin nie jest dobrym środkiem przechowywania wartości, ale Bitcoin jest rzadszy i bezpieczniejszy, co czyni go silniejszym środkiem przechowywania wartości dla Litecoina, który jest bardziej odpowiedni do dokonywania płatności.

  Użytkownik zauważył ponadto, że zarówno Bitcoin, jak i Litecoin korzystają z efektu Lindy. Wyjaśnił:

  Efekt Lindy to teoria, według której oczekiwana długość życia niektórych nietrwałych rzeczy, takich jak technologia lub pomysł, jest proporcjonalna do ich obecnego wieku, więc każdy dodatkowy okres przeżycia oznacza dłuższą pozostałą długość życia.

  Efekt Lindy i efekt sieciowy

  Według redditora:

  [Efekt Lindy’ego] dotyczy zarówno Litecoina, jak i Bitcoina. Są to dwie najstarsze monety, bloki Genesis utworzone odpowiednio w 2011 i 2009 roku. Obaj przetrwali próbę czasu, tworząc większą pewność, że [ich sieci] przetrwają w przyszłości.

  Przechodząc dalej, aby wspomnieć, co oznacza efekt sieciowy, użytkownik Reddit zacytował Wikipedię w następujący sposób:

  Efekt sieciowy (zwany również efektem zewnętrznym sieci lub ekonomią skali po stronie popytu) to opisywany w ekonomii i biznesie efekt, jaki dodatkowy użytkownik towaru lub usługi wywiera na wartość tego produktu dla innych. Gdy występuje efekt sieciowy, wartość produktu lub usługi rośnie wraz z liczbą innych z nich korzystających.

  „Co to oznacza, napisał iDONATELLO, „w miarę jak baza użytkowników / społeczność [zdecentralizowanej platformy kryptowalut] stale rośnie, jej dalszy rozwój staje się łatwiejszy. Litecoin rozwinął ogromną społeczność w ciągu 7 i pół roku istnienia, [pozostając] czołową kryptowalutą od samego początku, dzięki czemu jej przyszły wzrost jest łatwiejszy i zrównoważony.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy