Decyzja Obamy ws. Jordani. Sikorski o interwencji Naszego kraju

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że decyzja Baracka Obamy, który poprosił Kongres o autoryzację woli ws. interwencji w Syrii, jest zrozumiała. – _ Obamie zależy na wielkim mandacie politycznym _ a mianowicie podkreślił. Powtórzył, że Polska nie planuje brać udziału w interwencji.

Zdaniem Sikorskiego Obama zdecydował o konieczności autoryzacji decyzji o interwencji w Syrii po wydarzeniach w Wielkiej Brytanii, gdzie parlament wyraził sprzeciw wobec planów Davida Camerona ws. Syrii.

_ – Myślę, że prezydent Obama wyraził bardzo jasno swe moralne oburzenie, swoje jak i równiez całego cywilizowanego świata na użycie broni chemicznej w stosunku do cywilów, wzgledem własnych obywateli. I w tym momencie cała odpowiedzialność spoczywa dzieki Kongresie Stanów Zjednoczonych, bowiem są to operacje, które zawsze mają swoich przeciwników _ – zauważył Sikorski, który po poniedziałek przebywa w Kielcach na XXI Międzynarodowym Pokoju dziennym Przemysłu Obronnego.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji Obamie zależy na wielkim mandacie politycznym. _ – To jest zrozumiałe _ – podkreślił. Zapytany o ewentualny udział Polski przy interwencji w Syrii, podtrzymał wcześniejsze deklaracje. _ a mianowicie Nasze wyobrazenie zostało już krystalicznie klarownie wyrażone za posrednictwem premiera Donalda Tuska, jednak także i przeze mnie. Rozumiemy powody, dla których reakcja na pierwsze użycie broni masowego rażenia po XXI wieku jest konieczna. Ze względów oczywistych nie weźmiemy udziału w tej operacji, ale posiadamy nadzieję, że działania wspólnoty międzynarodowej odstraszą od używania broni masowego rażenia po przyszłości _ – powiedział.

Dodał, że po ewentualnej interwencji ocenia na powrót procesu politycznego, aby rozwiązać – jakim sposobem mówił a mianowicie _ tenze straszliwy i krwawy konflikt syryjski _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy