Dlaczego spadła moja zdolność kredytowa?

17 lutego 2021
Category: Raport Kredytowy

Intensywne używanie kart kredytowych, brakujące płatności lub lawina wniosków kredytowych mogą odpowiadać za spadek zdolności kredytowej.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Gdy Twoja zdolność kredytowa niespodziewanie spada, może to powodować niepokój lub frustrację. Wyniki kredytowe zmieniają się nieco w czasie, a kilka punktów w górę lub w dół to nic wielkiego – ale trend spadkowy lub duży spadek tak.

Oto lista rzeczy, które mogą być przyczyną spadku zdolności kredytowej, oraz wskazówki, jak je naprawić:

Przegapiłeś płatność

Zdarza się. Być może masz wyciągi online i usunąłeś powiadomienie e-mail, myśląc, że to jeszcze jedna reklama. Albo była to nowa karta kredytowa i pierwszy rachunek został schowany w ulotce w twojej poczcie; nie byłeś przyzwyczajony do płacenia tego rachunku, więc nie zauważyłeś jego braku.

Poprawka: zapłać. Gdy upewnisz się, że pieniądze dotarły do ​​wierzyciela, zadzwoń i zapytaj, czy można ci tylko raz wybaczyć. Nie ma gwarancji, że zadziała, ale nie zaszkodzi zapytać. Jeśli wierzyciel zgodzi się nie zgłaszać biur kredytowych zaległych płatności, Twoje raporty kredytowe nie będą miały negatywnej oceny przez siedem lat.

Dowiedz się, gdzie stoi Twój kredytSprawdź swój bezpłatny raport kredytowy i zobacz swój wynik. Twoje informacje są aktualizowane co tydzień, dzięki czemu możesz śledzić zmiany.

Saldo Twojej karty kredytowej jest wyższe niż zwykle

Jeśli miałeś nieoczekiwane wydatki i przelałeś je na kartę kredytową lub karty, twoja zdolność kredytowa może spaść. Dzieje się tak, ponieważ głównym czynnikiem w ocenie zdolności kredytowej jest „wykorzystanie kredytu, czyli to, jaką część limitu kredytowego wykorzystujesz. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz wykorzystać 30% lub mniej limitu kredytowego na dowolnej karcie, a im niższy, tym lepszy wynik. Jeśli wykorzystanie kredytu wzrosło – nawet jeśli nadal jest poniżej 30% – Twój wynik może spaść.

Rozwiązanie: spłać wysokie saldo tak szybko, jak to możliwe i wróć do korzystania z niewielkiej części dostępnego kredytu. Możesz też rozważyć zażądanie wyższego limitu kredytowego. Zapytaj swojego emitenta, czy można to zrobić bez „twardego zapytania w sprawie kredytu, ponieważ te również kosztują kilka punktów (więcej na ten temat poniżej).

Oto przegląd czynników, które określają Twoją zdolność kredytową, w kolejności od najważniejszych.

W Twoim raporcie kredytowym jest błąd

Twoja ocena kredytowa jest oparta na danych w raportach kredytowych. Błędy w raporcie kredytowym, takie jak transponowany numer, płatność zgłoszona na niewłaściwe konto lub płatność zgłoszona z opóźnieniem, gdy nie była, może wpłynąć na Twój wynik.

Rozwiązanie: sprawdź raporty kredytowe pod kątem błędów i zbierz dokumentację potrzebną do zakwestionowania błędów. Możesz odwołać się online lub pocztą i będziesz musiał postępować zgodnie z procesem indywidualnie dla każdego biura kredytowego.

Jesteś ofiarą kradzieży tożsamości

Duży, niewyjaśniony spadek zdolności kredytowej może być pierwszą oznaką kradzieży tożsamości. Sprawdzając raporty kredytowe, szukaj znaków ostrzegawczych, takich jak adresy, pod którymi nigdy nie mieszkałeś lub konta, które wyglądają na nieznane. Możesz posprzątać bałagan, ale im szybciej odkryjesz, że tam jest, tym prostsza praca.

Poprawka: przejdź do identitytheft.gov i złóż raport. Będziesz potrzebować tego raportu, aby zakwestionować informacje zawarte w raportach kredytowych. Następnie sprawdź ponownie swoje raporty kredytowe za 30 dni, aby upewnić się, że zostały wprowadzone poprawki. Rozważ zamrożenie kredytu lub przynajmniej dodanie ostrzeżenia o oszustwie, aby chronić się w przyszłości.

Ktoś inny użył konta Twojej karty kredytowej

Niezależnie od tego, czy twój 10-latek wyciągnął go z szuflady biurka i założył konto gry online, czy twoja karta kredytowa została sklonowana i używana przez nieznajomego, ktoś miał duże saldo i nie miałeś pojęcia.

Rozwiązanie: zadzwoń do wystawcy karty kredytowej. W przypadku korzystania z Twojej karty przez nieznajomego otrzymasz nową kartę i nie będziesz odpowiadać za opłaty. Ktoś w Twoim gospodarstwie domowym korzystający z karty bez Twojej wiedzy jest bardziej sprawą rodzinną.

Podpisałeś wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową

Znajomy lub krewny musiał skorzystać z twojego dobrego kredytu, a ty się zgodziłeś. Samo podpisanie nie szkodzi Twojemu kredytowi. Ale jeśli osoba, której jesteś partnerem, ma spóźnioną płatność lub zgromadzi duże saldo na karcie kredytowej, Twój wynik może zostać uderzony.

Rozwiązanie: poproś o przesłanie wyciągów do domu lub upewnij się, że masz dostęp do konta online, aby móc szukać problemów i rozwiązywać je wcześnie. Jesteś na haku na pełną kwotę, więc samodzielne dokonanie płatności może być warte wysiłku, aby uniknąć ujemnego znaku na Twoim koncie. Jeśli jest to karta kredytowa, możesz ją spłacić i zamknąć kartę, aby zachować zdolność kredytową, ale najpierw możesz porozmawiać ze swoim przyjacielem lub krewnym i sprawdzić, czy mniej drakońskie podejście zadziała.

Złożyłeś wniosek o duży kredyt

Uzyskanie zgody na pożyczkę lub kartę kredytową, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza, jest całkiem przyjemne. Dlatego może wydawać się logiczne, aby wykorzystać dobry kredyt na inne produkty kredytowe. Jednak „trudne zapytania – kiedy pożyczkodawca lub wystawca karty sprawdza Twój kredyt w celu podjęcia decyzji o zatwierdzeniu Cię – może spowodować niewielki, tymczasowy spadek kredytu. Kilka w krótkim okresie, powiedzmy, sześciu miesięcy, może spowodować całkiem duże wgniecenie.

Poprawka: czas. Przestań ubiegać się o kredyt, dopóki nie zbijesz punktów. Następnie rozdzielaj aplikacje mniej więcej co sześć miesięcy. I ubiegaj się tylko o produkty kredytowe, na które masz prawie pewność, że zostaniesz zaakceptowany, ponieważ utrata kilku punktów i odrzucenie niesie za sobą dodatkowe żądło.

Zamknąłeś starą kartę kredytową

Rozumiemy. Kiedy już pozbyłeś się paraliżującego zadłużenia na karcie kredytowej, obiecałeś „nigdy więcej i zamknąłeś te karty kredytowe. A może korzyści z karty nie były już konkurencyjne lub po prostu nigdy z niej nie korzystałeś, więc ją zamknąłeś. Ale utrata limitu kredytowego tej karty oznacza, że ​​ogólny limit kredytowy spadł, więc wykorzystanie kredytu wzrosło. Może to kosztować kilka punktów.

A jeśli to była jedna z twoich starszych kart, trafiłeś ponownie, ponieważ wiek twojego kredytu również wpływa na twój wynik. Nie jest to jednak tak ważny czynnik, jak terminowość płatności lub wykorzystanie kredytu.

Poprawka: pomyśl bardzo dokładnie przed zamknięciem starych kart. Jeśli wystawca Twojej karty kredytowej oferuje lepszą kartę, sprawdź, czy możesz ją zmienić.

Spłaciłeś pożyczkę

Spłata pożyczki jest osiągnięciem, ale może też spowodować niższą zdolność kredytową. To dlatego, że kiedy spłacasz pożyczkę, masz jedno konto kredytowe mniej.

Rozwiązanie: pozostaw pozostałe konta aktywne, niskie wykorzystanie środków i płać na czas. Twój kredyt będzie nadal korzystał, ponieważ Twoje osiągnięcia w zakresie kredytu będą rosły i były wypełnione pozytywnymi informacjami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy