Dlaczego zamrożenie kredytu to zazwyczaj zły pomysł

17 lutego 2021

Tworzy nowe problemy – i może nie rozwiązać starych.

W tym świecie, w którym każde machnięcie kartą kredytową i każda transakcja online może przekazać Twoje informacje w ręce złodziei tożsamości, zamrożenie kredytu może nie wydawać się najgorszym pomysłem. Uniemożliwi oszustom otwieranie nowych linii kredytowych w Twoim imieniu, jednocześnie umożliwiając Ci zaciąganie pożyczek i nowych linii kredytowych w razie potrzeby.

Jednak zamrażanie kredytu ma kilka wad, z których większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wykonaniem tego połączenia.

Źródło obrazu: Getty Images.

Jak działa zamrożenie kredytu

Jeśli zdecydujesz, że chcesz zamrozić swój kredyt, musisz skontaktować się z trzema biurami informacji kredytowej i powiadomić je o swoim zamiarze. Zasadniczo zablokują one twoje raporty kredytowe, więc żaden nowy wierzyciel nie będzie mógł ich przeglądać, chyba że podasz im specjalny kod PIN, który otrzymasz od biur informacji kredytowej. Twoi obecni wierzyciele nadal będą mieć dostęp do Twoich raportów.

Zastrzeżenie pozostanie w raporcie kredytowym, dopóki nie skontaktujesz się z biurami informacji kredytowej i nie zażądasz jego usunięcia. Zamrożenie kredytu nie wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową, chociaż może utrudnić uzyskanie nowego kredytu.

Wady zawieszenia kredytu

Za każdym razem, gdy chcesz samodzielnie przejrzeć swoje raporty kredytowe lub pozwolić na to wierzycielowi, musisz podać swój numer PIN. Jeśli zgubisz ten numer, Twoi wierzyciele nie będą mogli zobaczyć Twojego raportu i prawdopodobnie odrzucą Twój wniosek, ponieważ nie mogą ocenić Twojej zdolności kredytowej. Nadal możesz cofnąć zamrożenie kredytu, tymczasowo lub na stałe, ale musisz wrócić do biur informacji kredytowej i wypełnić dodatkowe dokumenty, aby udowodnić, że nie jesteś złodziejem tożsamości.

W przeszłości trzeba było również płacić za zamrożenie kredytu i niedrożność. Jednak od 21 września 2018 r. Biura informacji kredytowej muszą oferować je za darmo.

Być może największą wadą zamrożenia kredytów jest to, że wszystkie te kłopoty mogą nie powstrzymać złodziei tożsamości. Chociaż zamrożenie najprawdopodobniej uniemożliwi im otwarcie nowych kont na Twoje nazwisko, nie może zapobiec oszustwom na istniejących kontach. Jeśli na przykład złodzieje zdobędą numer Twojej karty kredytowej, nadal mogą naliczyć kilka opłat w Twoim imieniu, zawiesić kredyt lub nie.

Kiedy rozważyć zamrożenie kredytu

Zamrożenie kredytów nie jest dobrym rozwiązaniem dla większości ludzi. Chyba że padłeś ofiarą powszechnej kradzieży tożsamości – to znaczy, że ktoś próbował złożyć zeznanie podatkowe i otworzyć kilka nowych kont w Twoim imieniu – zamrożenie kredytu prawdopodobnie nie jest warte wszystkich kłopotów.

Jeśli skradziono ci tylko kartę kredytową lub złodziej otworzył tylko jedno konto, prawdopodobnie poradzisz sobie z tym bez zamrożenia kredytu. Powiadom instytucję finansową i biura informacji kredytowej, aby usunęły fałszywe konta z raportu kredytowego. Jeśli jest to prosty przypadek kradzieży karty kredytowej, wystawca Twojej karty prawdopodobnie po prostu anuluje kartę i wyśle ​​Ci nową.

Za każdym razem, gdy Twoja tożsamość została skradziona, zawsze dobrze jest pobrać raporty kredytowe i sprawdzić inne fałszywe konta, które mogły zostać otwarte na Twoje nazwisko. Następnie, jeśli uznasz to za konieczne, możesz umieścić ostrzeżenie o oszustwie w swoich raportach kredytowych.

W przeciwieństwie do zamrożenia kredytu alerty o oszustwach są bezpłatne i nie wymagają zapamiętania specjalnego kodu PIN. Zamiast tego umieszczają alert w raportach kredytowych, który informuje wierzycieli, że powinni podjąć dodatkowe kroki w celu zweryfikowania Twojej tożsamości przed zatwierdzeniem jakichkolwiek nowych pożyczek lub linii kredytowych.

Możesz umieścić ostrzeżenie o oszustwie w swoich raportach kredytowych, kontaktując się z biurami informacji kredytowej i prosząc o to. Alert będzie trwał przez 90 dni od daty umieszczenia go w raporcie po raz pierwszy, a następnie wygaśnie. Możesz go odnowić, jeśli chcesz.

Zamrożenie kredytu może pomóc chronić Cię przed złodziejami tożsamości, ale to bezpieczeństwo ma swoją cenę. Dla większości ludzi to nie jest tego warte. Zamiast tego uważnie monitoruj swoje raporty kredytowe pod kątem nieuczciwych działań, a jeśli je zauważysz, umieść zamiast tego alert o oszustwie w swoim raporcie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy