Dolar najdroższy od pół r.

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

Kurs USD/PLN wybił się powyżej 4, dziesieciu zł, testując poziomy nieoglądane od niemal pół r.. Kurs EUR/USD znalazł się natomiast w ponad 8-miesięcznym minimum.

Wedlug bardzo słabym I kwartale br., gdy wyjątkowo klopotliwe warunki pogodowe zafundowały gospodarce krajowej USA ujemną dynamikę Produktu Krajowego Brutto (PKB), kolejny kwartał przyniósł mocne ożywienie. W II kwartale PKB w ujęciu annualizowanym wzrósł o 4%, wynika z opublikowanych dziś wstępnych szacunków. Samo ożywienie nie jest żadnym zaskoczeniem. Sugerowały to od czasu długiego czasu przecież miesięczne raporty makroekonomiczne. Jednak już jego siła zaskakuje. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 3%. Pozytywną wymowę tejze publikacji zwiększa również fakt, że wiadomosci za czas pierwszych kilku miesięcy skorygowano znacząco w górę. Calkowicie amerykański PKB skurczył się wówczas o 2, 1%, a nie o dwa, 9% jak szacowano jeszcze przed miesiącem.

Prodolarową wymowę opublikowanych informacji zwiększa natomiast odnotowane przy II kwartale przyspieszenie bazowego wskaźnika PCE, będącego miarą inflacji, az do 2% sposród 1, 2% w Jak i równiez kwartale jak i równiez wobec prognozowanych 1, 9%.

Jakkolwiek można założyć, że kolejne przybliżenia wyników PKB przyniosą korektę tych danych w dół z obecnie raportowanego stopnia 4%, jakie mozliwosci m. in. sugerują miesięczne dane za okres drugiej połowy kwartału, to nie ma wątpliwości, że w tej chwili otwierają one szerokie pole az do spekulacji nt. tego jak będzie kształtować się polityka monetarna w USA jak i równiez co w kończącym się dziś wieczorem posiedzeniu (godz. 20: 00) lub w posiedzeniu kolejnym zrobi (zasugeruje) Fed. To zaś calosc stanowi zdecydowanie prodolarowy impuls. Dzisiejsza mocna reakcja rynku walutowego więc nie zaskakuje.

O godzinie 15: 51 kurs EUR/USD testował poziom 1, 3374 dolara w stosunku do 1, 3408 wczoraj w zamknięciu i wobec dzisiejszego maksimum w 1, 3415 dolara. Para ta wydaje sie byc obecnie dzieki najniższych poziomach od dwunastu listopada 2013 roku. Sytuacja techniczna, jak tylko została przełamana strefa pomocy wokół jednej, 35 dolara, wskazuje jednoznacznie na przewagę strony podażowej. Średnioterminowym zamyslem są okolice 1, 30 dolara. Przy krótkim okresie widoczne wydaje sie już okreslone wyprzedanie. Zatem nie jest wykluczone, że spadki utrzymają się jeszcze do piątku (wówczas publikowane są oficjalne informacje z rynku roboty w USA), a pierwsza połowa przyszłego tygodnia upłynie pod symbolem wzrostowej sprawdzenia.

Dolar umocnił się też do innych walut. W ponizszym do złotego. Kurs USD/PLN wzrósł az do 3, 1065 zł wraz z 3, 0938 zł wczoraj. To najwyższy poziom od momentu 7 02 br. Sprawa techniczna w wykresie, po tym jak przed weekendem doszło sluzace do wybicia górą z pięciomiesięcznego trendu bocznego 2, 9957-3, 0762 zł, sugeruje gest w kierunku trzy, 15 zł, gdzie znajdują się najbliższe liczące się opory.

Wspólczesne dane o PKB zepchnęły na inny plan publikowany również dziś raport ADP nt. sprawy na rynku roboty w USA. Było to o tyle łatwe, że pokazał on rozwój miejsc pracy po sektorze prywatnym o 218 tys., to znaczy niewiele w mniejszym stopniu od konsensusu (230 tys. ).

Biezaca, jednoznacznie prodolarowa atmosfera powoduje, że wieczorowe wyniki posiedzenia Fed sposród dużo większą łatwością będą interpretowane dzieki korzyść _ zielonego _, niż w jego _ niekorzyść _. Dlatego dalsza jego aprecjacja nie jest wykluczona.

W czwartek dolar może kontynuować swe umocnienie prawidlowo ze wskazaniami analizy fachowej, prodolarowym sentymentem i oczekiwaniem na piątkowe dane z rynku pracy przy USA. Zdarzeniem tego dnia na rynku będzie publikacja szacunkowych danych empirycznych o inflacji HICP po strefie euro w lipcu, tygodniowych danych o zasiłkach dla bezrobotnych w NA JUKATAN i lipcowego indeksu Chicago PMI.

  • Wskaźniki makroekonomiczne w
  • Wskaźniki inflacji i bezrobocia
  • Notowania spółek na GPW

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy