Fatalny weekend na GPW

Fatalny weekend na GPW
Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

GPW zakończyła tydzień notowań na znacznych minusach. Indeks WIG20 po raz kolejny znalazł się blisko poziomu 2500 pkt.

Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian. Zestawienie WIG20 nadal był notowany na minusie, ale przy bardzo słabej aktywności inwestorów. Jedynie wskaźniki małych jak i równiez średnich spółek zachowywały się znacznie dobrze od całego rynku.

Przy czwartek w zamknięciu indeks największych spółek WIG20 nieco stracił osiągając poziom 2611 pkt. Wskaźnik szerokiego rynku WIG wzrósł o 0, 27 proc. do 41. 263 pkt. Kolejny dzień z rzędu dobrze radziły sobie średnie i małe spółki, których indeksy mWIG40 i sWIG80 zwyżkowały stosownie o jednej, 5 jak i równiez 0, 71 proc. Obroty na całym rynku były niewielkie i nie przekroczyły 1 mld zł.

Najnowszy dzień tygodnia okazał się jednak przełomowy dla kazdego rynków dzialaniu. Po katastrofalnych czwartkowych sesjach w NA JUKATAN i Azji nadeszła kolumna na silną przecenę w Europie. Na wszystkich parkietach dominował czerwony kolor. Jednak najsłabszymi rynkami okazały się teraz kraje wschodzące.

Początek piątkowej sesji na GPW już przyniósł znaczną przecenę wszelkich indeksów. Później było już tylko gorzej. Liderami spadków wśród największych spółek był m. in. KGHM, spółki paliwowe jak i równiez banki. Indeks WIG20 przez kilka godzin notowany był w rejonach 2540 pkt. Inwestorzy czekali na wiadomosci z USA.

Dane, które zostały opublikowane na temat amerykańskiego rynku pracy rozczarowały inwestorów. Stawka bezrobocia po USA wzrosła w pod koniec lata aż do 6, 1 proc. z 5, szóstej proc. miesiąc wcześniej. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym z kolei spadło na temat 84 tys. Ponadto informacje o zatrudnieniu z czerwca zostały zrewidowane do -60 tys. wraz z -51 tys. szacowanych przed miesiącem. Tymczasem rynek prognozował, że stop bezrobocia po sierpniu pozostaje na poziomie 5, 7 proc., natomiast przy sektorze pozarolniczym ubędzie 70 tys. swiezych miejsc pracy. Nic dziwnego, że sesja w AMERYCE rozpoczęła się od 0, 6-0, 7-proc. przecen głównych indeksów.

Warszawski parkiet o wiele mocniej zareagował niż inne rynki w Europie. Przecenie na GPW mogły dorównać tylko indeksy sposród Węgier jak i równiez Czech. W ponizszym ostatnim sytuacji główny wskaźnik notował nawet ponad 4-proc. spadek.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2503 pkt. co oznacza spadek o 4, czternascie proc. WIG zamknął się na wysokości 39 913 pkt, notując spadek o 3, 27 proc. Dochody z na całym rynku wyniosły ponad jednej, 44 mld zł.

Nie dla wszelkich spółek notowanych na GPW tydzień zakończył się na czerwono. Akcje 51 emitentów zanotowało po piątek rozwój. Spadek dotyczył jednak aż 266 spółek.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy