Firma z polskim kapitałem buduje zakład na Białorusi

Firma z polskim kapitałem buduje zakład na Białorusi
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Białoruska spólka Tajfun sposród Grodna, po której większościowe udziały posiada Atlas – polski prowadzacy branży chemii budowlanej, wybuduje na Białorusi nowy zakład pod Mińskiem – powiedział dyrektor komercyjny Tajfuna Andrzej Dobrowolski.

_ – Zarząd podjął uchwałę, że robimy pod spodem Mińskiem firmę, która się będzie zajmowała tzw. czarną chemią, czyli izolacjami _ – powiedział Dobrowolski.

Warsztat firmy Tajfun Izolacja posiada być gotowa w 2015 r., natomiast wartość lokaty wyniesie nie zaakceptowac mniej niż 5 mln dol.

_ – Staramy się na temat miejsce przy strefie ekonomicznej pod Mińskiem. Najbardziej mnie zależy na Szabanach, poniewaz ta pas już działa i są tam kazde media. Jeżeli dostaniemy tę lokalizację, to budowa winna rozpocząć się do końca roku _ – dodał.

Tajfun, którego pakiet większościowy Atlas nabył we wrześniu 2009 r., już wtedy był największym producentem chemii budowlanej na terenie Białorusi. Na tej transakcji firma kosztem 10 mln euro wybudowała nowy zakład pod Grodnem. Teraz a mianowicie według słów Dobrowolskiego a mianowicie na Tajfun przypada wiecej niz 50 proc. rynku.

_ – Po 2009 r. Tajfun wyprodukował i sprzedał 140 tys. ton wyrobów. W 2012 r. sprzedaliśmy już 220 tys. ton. Widać, że jest rozwój, i był co roku _ – zaznaczył Dobrowolski. Według niego dochody z firmy wyniosły w 2012 r. około 120 mln euro jak i równiez są plany, by az do 2015 r. zwiększyć je do 150 mln.

Jakim sposobem podkreślił, tematem są gwoli firmy pociagu na granicy, gdyż 85 proc. surowców wozi pani z Polski. Czasem samochód czeka dzieki wyjazd sposród Białorusi trzy dni, natomiast kolejne trzech dni spędza na granicy w drodze powrotnej.

_ – Kiedy samochód z surowcami czeka w granicy trzy dni, produkcja stoi _ – wyjaśnił. Firma stara się przy takich incydentach sprzedawać więcej innych produktów, które może wytworzyć bez tych surowców. _ – Nasz dział handlowy w razie takich przestojów dzwoni sluzace do klientów jak i równiez uzgadnia zmianę terminu dostaw. Staramy się, żeby nabywcy nie odczuwali tego, jednak jest to dosyć trudne _ – dodał.

Dobrowolski podkreśla, że kazde władze po Grodnie w miarę swoich możliwości pomagają Tajfunowi, który ma swój zakład po strefie gospodarki polski pod miastem. Dzięki strefie można było wwieźć dzieki Białoruś linię produkcyjną wyjawszy cła jak i równiez podatku VAT, firma dzierzy też metrów. in. 5-letnią ulgę w podatek oplacalny.

Według Dobrowolskiego obowiązujące na Białorusi regulace stają się coraz bardziej przyjazne. – _ Zmian jest co roku bardzo dużo _ – podkreśla.

Za plus działalności na Białorusi uważa on podatek liniowy a takze lepszy a mianowicie według faceta – sposób organizowania kontroli, gdyż termin ich przeprowadzania można sprawdzić na stronie www i dzięki temu przygotować się sluzace do nich.

_ – Wydaje sie byc mnóstwo rzeczy, których byśmy się w Polsce nie spodziewali, np. różnice w cenach energii jak i równiez gazu na rzecz firm jak i równiez osób wlasnych. Można powiedzieć, że spólki pokrywają część kosztów odbiorcom indywidualnym _ – daje.

W 2010 r. firma Lux należąca do Tajfuna została uznana za w najwiekszym stopniu rozpoznawalną markę budowlaną dzieki Białorusi.

W skład ekipy Atlas trafia 16 fabryk przetwarzających surowce z pięciu własnych sztolni gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego. Grupa zatrudnia wiecej niz 2 tysiące osób, wydaje sie liderem w polsce chemii ogólnobudowlanej. Należą do niej metrów. in. zakłady produkcyjne, dostawy surowców a takze firma transportowa.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy