Galopem po ó? Już się z nas śmieją

Galopem po ó? Już się z nas śmieją
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Poza strefą euro czyhają na nasza firme liczne niebezpieczeństwa – straszył wczoraj premier Tusk, który razem sposród Bronisławem Komorowskim postanowili przekonać Polaków, czemu wspólna waluta jest nam niezbędna az do życia. Zle tylko, że w całej rozmowie rzadko słyszeliśmy słowo _ system gospodarczy _, a nader często _ rozstrzygniecie polityczna _. _ a mianowicie Czy chcemy być na politycznych peryferiach Europy? – _ grzmiał premier. Natomiast ja niegrzecznie odpowiadam zapytaniem: _ A co to utrudnia? _

Przecież złoty nie jest ten zły. Ekonomiści przekonują poniekad, że wlasny kraj zyskał na elastycznym kursie podczas kryzysu wraz z 2009 r., bo wbrew powiązań gospodarczych z resztą Unii Europejskiej, uniknęliśmy recesji. Nie zaakceptowac od dziś wiadomo przecież, że wspólna waluta to nienajlepszy sposób na zdobywanie konkurencyjnej przewagi jednych państw nad innymi. Ale politycy chowają gospodarcze argumenty _ zaiprzeciw _ euro głęboko w rękawie. Czekam z niecierpliwością, aż po nie sięgną.

Bo ile można słuchać deklaracji premiera, że nie możemy być sposród tyłu, że trzeba kogoś gonić jak i równiez należy się koniecznie integrować. Prezydent pragnie natomiast uciekać przed mentalnym Wschodem Europy, a minister Sikorski popadł nawet w zazdrość, gdy usłyszał o Łotwie, która już spełniła gospodarcze kryteria wejścia do eurolandu. _ a mianowicie Z przyczyn politycznych chciałbym, aby Nasz kraj mogła osiągnąć to nie tracac nawet chwili – _ zaznaczył szef naszego MSZ.

Szeroki świat, do którego rządowi naprawde spieszno, już zresztą się podśmiewa sposród polskiej debaty, która skupia się dzieki kategoriach srodek – peryferie. _ a mianowicie To zaściankowe podejście biednego sąsiada _ – wytyka profesor nauk politycznych uniwersytetu oksfordzkiego Jan Zielonka. Jak i równiez trzeba przyznać mu rację, bo dysputa powinna toczyć się wokół kwestii: badz Polskę stać na euro i czy nasza gospodarka poradzi sobie na dłuższą metę w eurolandzie. Bo nie zaakceptowac sztuka wejść w kałużę, trzeba mieć jeszcze rzetelne trzewiczki.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/121/m263033.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/euro;w;polsce;sprawdz;kiedy;najwczesniej,212,0,1258452.html)*Nie spełniamy żadnego z warunków. Euro w Polsce nie wcześniej niż… *Rozmowy polityków nie mogły przynieść rozwiązania. Oto 4 główne motywy. Najmocniejsze przydadzą się przedsiębiorcom, bo to oni mają ponieść największe koszty przejścia na europejską walutę. Wraz z wyliczeń różnych instytucji finansowych – w tym Narodowego Banku Polskiego a mianowicie wynika, że będzie to nawet 20 mld złotych. Ale cóż z owego, skoro zyski z przyjęcia euro gwoli polskiej ekonomii szacowane są w w najwiekszym stopniu pesymistycznym rodzaju na około 25 mld złotych, zas w w najwyzszym stopniu optymistycznym
nawet w 57, 6 mld złotych.

Według rządu gra wydaje sie byc zatem warta świeczki. I tylko przeciwdzialanie – już chyba wraz z obowiązku – jest innego zdania. Jarosław Kaczyński ma zamiar bronić złotego, a według prof. Glińskiego prace ponad wprowadzeniem ó nie mają obecnie sensu. Może za kilkanaście lat. Nie twierdzę, że opozycja ma rację, nie uważam jednocześnie, że rząd się nie myli.

O euro trzeba albowiem rozmawiać, jednak nie politycznie, tylko ekonomicznie. Bo droga do europejskiego raju emituje się nieunikniona. Bieg zresztą już się zaczął. Nie zaakceptowac przypomina aczkolwiek pracy Syzyfa, który ciezko wypełniał swoją przepowiednię, a raczej gonitwy z bykami po szosach Pampeluny – byle naprzód, żeby nie zaakceptowac zostać na marginesie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy