Gdańsk: Wyjawszy ugody w procesie Witolda Merkla przeciwko Kurskiemu

27 lipca, 2020
Category: rózne

Poprzednio Sądem Okręgowym w Gdańsku nie doszło w piątek do zadzierzgniecia ugody w procesie o wykroczenie dóbr osobistych z powództwa b. działacza Kongresu Liberalno-Demokratycznego Witolda Merkla przeciw posłowi Prawa i Sprawiedliwości Jackowi Kurskiemu.

Z powództwem cywilnym na temat zniesławienie przeciwko politykowi PiS wystąpił także brat Witolda Merkla – Jacek.

Pozwy obu braci dotyczą wypowiedzi Kurskiego po programach radiowym i telewizyjnym we wrześniu i październiku 2005 r. Ich zdaniem, Kurski zasugerował wtedy, że są współodpowiedzialni za „gigantyczne afery prywatyzacyjne”. Obaj domagają się od Kurskiego przeprosin i wpłaty po 25 tys. zł na plany charytatywne. Przebieg Jacka Merkla przeciwko Kurskiemu jeszcze się nie rozpoczął.

Podczas piątkowej rozprawy pełnomocnik posła PiS Wojciech Wierzchowski tłumaczył, że słowa Kurskiego w żadnym wypadku nie dotyczyły Witolda Merkla, zas tylko jego brata.

„Świadczy o tym bez cienia watpliwosci ogólnokrajowe forum, na którym doszło az do wypowiedzi pozwanego. To Jacek Merkel jest osobą znaną publicznie po całym kraju, a nie jego brat Witold. Zaszło daleko idące nieporozumienie co do intencji wypowiedzi pozwanego” – wyjaśnił pełnomocnik Kurskiego.

Sąd zaproponował w tym momencie, by zawrzeć ugodę między stronami. Po rad z Witoldem Merklem swoim pełnomocnik Przemysław Urbański oświadczył, że zgadza się w polubowne załatwienie sprawy w wypadku, że Kurski przeprosi za to, że w wyniku jego wypowiedzi Witold Merkel poczuł się dotknięty; Kurski miałby też zapłacić tysiac zł zadośćuczynienia.

„Żeby przepraszać, trzeba mieć za co. Jeśli ktoś powiedział, że +Kowalski wydaje sie byc łobuzem+, nie oznacza, że teraz powinno sie biegać na ulicach jak i równiez przepraszać z kolei wszystkich Kowalskich. Powtarzam: Witold Merkel chociazby przez moment nie był adresatem wypowiedzi pozwanego. To powinno wystarczyć” – powiedział adwokat Kurskiego.

Po tych słowach pełnomocnik Witolda Merkla cofnął propozycję ugody jak i równiez wniósł o przeprowadzenie postępowania dowodowego przed sądem. Następna rozprawa została wyznaczona na 2 czerwca. Mają być podczas niej przesłuchani zarówno Jacek Kurski, jak i Witold Merkel.

Parlamentarzysta PiS nie stawił się w piątek w sądzie. Jego pełnomocnik wyjaśnił, że przyczyna jego nieobecności wydaje sie „powszechnie znana” – tj. pełnienie obowiązków poselskich. Sędzia Roberto Leszkowski zapowiedział, że następnym wraz nie uzna tak „ogólnikowego” usprawiedliwienia.

W jednej ze wspomnianych audycji Kurski mówił o Donaldzie Tusku jak i równiez Kongresie Liberalno-Demokratycznym: „Przypomnę, że jest to polityk, który był szefem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, który miał ksywkę +uczciwi inaczej+; gdzie było takie sformułowanie, że glówny milion powinno sie ukraść. Wsad, która miała na pęczki – nie pęczaki – polityków, którzy znaleźli się z powodów kryminalnych przy więzieniu. Dysponowali zarzuty bardzo poważne przy jednym spotkaniu udowodnione, raz nie; przy jednym spotkaniu zakończone procesowo, raz nie zaakceptowac. Rzeźniczak, Machalski, Pamuła, Ulatowski, Merkel, Szlanta, Kierkowski, Kubiak”.

W odrebnym programie Kurski powiedział metrów. in.: „Wielu z nich siedziało, kazdy z nich miało bardzo długie przewody sądowe. I są odpowiedzialni za gigantyczne draki prywatyzacyjne: Wedel, Huta Lucchini, KGHM Nasz kraj Miedź, Stocznia Gdyńska, Stocznia Gdańska”.

Bracia Jacek jak i równiez Witold Merklowie, obecnie biznesmeni, znają Tuska od wielu lat. Jacek Merkel współpracował z przedtem m. in. w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Przy latach 1990-91 był ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Biurze prawnym Prezydenta Lecha Wałęsy. Później należał do grona założycieli Platformy Obywatelskiej.

Witold Merkel także był członkiem KLD. W latach 1985-92 pracował wraz z Tuskiem w spółdzielni pracy usług wysokościowych przy Gdańsku. W początku lat 90. Witold Merkel z upoważnienia ówczesnego wojewody gdańskiego zajmował się prywatyzacjami wielu zakładów pracy po regionie. (PAP)

rop/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy