Gest Palikota konstruuje parlamentarny zespół ds. ACTA

Gest Palikota konstruuje parlamentarny zespół ds. ACTA
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi wyjaśnienie ambasady USA #

trzydziestu. 01. Stolica polski (PAP) a mianowicie Ruch Palikota tworzy zespół ds. wyjaśnienia skutków podpisania i ratyfikacji umowy ACTA – poinformowali politycy partii. Zapowiedzieli też pismo az do szefa MSZ Radosława Sikorskiego z pytaniem, czy ambasada USA „w jakiś nadzwyczajny sposób interesowała się” sprawą ACTA.

Poseł Ruchu Wincenty Elsner powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że głównym celem swiezego parlamentarnego zespołu będzie „zbudowanie większości gwoli zablokowania porozumienia ACTA”. Wciaz w poniedziałek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz ma trafić pismo w sprawie zespołu. Elsner zapraszał do współpracy posłów zarówno opozycji, oraz koalicji.

Janusz Palikot zapowiedział z kolei pismo do ministra Radosława Sikorskiego w sprawie zaintrygowania ambasady AMERYCE pracami po sejmowych komisjach nad dezyderatem dotyczącym ACTA.

„Chodzi o sprawę nacisków ambasady amerykańskiej w naszej sprawie i o wyjaśnienie, czy ten telefon do komisji, troszkę szokujący, (… ) może rodzić wątpliwość, że jak i równiez wcześniej miały miejsce różnego rodzaju naciski. Chcemy się dowiedzieć, lub ambasada amerykańska w jakiś nadzwyczajny sposób interesowała się tą sprawą, czy ambasador nachodził ministra spraw zagranicznych” – powiedział.

„Oczywiście może być tak, że nie posiadamy żadnych dowodów, by dziś twierdzić, że Tusk był gdzieś poprzez kogoś naciskany, że to porozumienie zostało jakoś wymuszone na władzach polskich za posrednictwem Amerykę. Nie mamy takiego żadnego dowodu, mamy takie podejrzenia. Dlatego się zwrócimy az do ministra kwestii zagranicznych” a mianowicie dodał lider Ruchu.

Jak dodał, Sikorski, jeśli odpowie, „będzie musiał powiedzieć prawdę”. „Jeśli zostaną tam zatajone jakieś spotykania czy właśnie telefony, badz jakoś w tamtym miejscu rozumiane naciski, to jest to poważna odpowiedzialność za posrednictwem Trybunałem Stanu” – oświadczył szef RP.

O telefonie komórkowym przedstawiciela ambasady USA az do posłów wraz z pytaniami metrów. in. o dyscyplinę partyjną przy głosowaniu nad dezyderatem do przedstawienie premierowe wzywającym do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA poinformowała TVN24. Dezyderat ów przyjęła sejmowa Komisja ds. Innowacyjności i Nowoczesnych Technik. Połączone komisje sejmowe innowacyjności, kultury jak i równiez ds. europejskich ten dezyderat jednak odrzuciły.

W poniedziałek ambasada AMERYCE odpowiadając dzieki pytanie PAP przyznała, że w ubiegłym tygodniu skontaktowała się wraz z Sejmem „w ramach pewnych i rutynowych kontaktów wraz z polskimi władzami”. Attache prasowy ambasady NA JUKATAN w Polsce Brian George wyjaśniał, że chodziło o zatwierdzenie informacji drukowanych o niedawno zakończonym głosowaniu.

Elsner w trakcie konferencji mówił także o możliwych działaniach RP, jeśli nie udałoby się „zablokować porozumienia ACTA”. W takiej sytuacji a mianowicie według posła – Ruch rozpocznie „przegląd wszystkich ustaw, które mają obecnie rys inwigilacyjny” oraz będzie dążył do utworzenia tzw. Funduszu Misyjnego, który miałby „wykupować prawa autorskie do chronionych dzieł po taki sposób, by dzieki dalszym etapie te dzieła mogły być już swobodnie publikowane jak i równiez rozpowszechnianie w internecie”.

Palikot przypomniał z kolei, że w czasie weekendowych wyborów regionalnych władz RP działacze partii zbierali podpisy pod spodem obywatelskim wnioskiem o rodzime referendum ws. ratyfikacji umowy ACTA. „Umówiliśmy się też z Krystianem Legierskim, że będziemy współpracowali przy takowej inicjatywie europejskiej – (… ) o ile się udało w siedmiu krajach członkowskich UE zebrać wymaganą za posrednictwem prawo europejskie ilość podpisów, to wtedy moglibyśmy zablokować to w taki sposób, że doprowadzilibyśmy do referendum w całej UE” a mianowicie powiedział.

Palikot zapowiedział także, że jego formacja będzie kontynuowała akcję wieszania masek Anonimowych dzieki pomnikach. Glówna z tych propozycji została w niedzielę zawieszona w Warszawie dzieki pomniku Ronalda Reagana, po pobliżu ambasady USA. Według lidera RP kolejne mają zostać zawieszone – przy poniedziałek na pomniku Adama Mickiewicza w Krakowie a takze w środę – na pomniku Mikołaja Kopernika przy Toruniu.

„Rozpoczęliśmy też dziś akcję zbierania składek na taką wielką maskę, którą byśmy pragneli założyć w największą głowę Chrystusa w Europie – Chrystusa w Świebodzinie” – powiedział. Według jego byłoby to zamknięcie akcji RP obejmującej 5-6 pomników w Polsce. (PAP)

sdd/ stk/ son/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy