Glówna od 2008 roku manifestacja Hamasu na Zachodnim Krawedzi

Glówna od 2008 roku manifestacja Hamasu na Zachodnim Krawedzi
27 lipca, 2020
Category: inne

Radykalna palestyńska organizacja Hamas przeprowadziła w czwartek pierwszą od 2007 roku demonstrację na Zachodnim Brzegu, podkreślając w ów sposób poprawiające się po trwającym pięć lat konflikcie relacje wraz z sprawującym w tamtym miejscu władzę umiarkowanym ruchem Fatah.

Hamas poinformował, że na ulice miasta Nablus wyszło w czwartek około 5 tys. jego zwolenników. Uczestnicy pochodu skandowali „Hamas – jesteś bronią, my jesteśmy pociskami” oraz „Wystrzelcie więcej rakiet na Tel Awiw”. Niektóre z dziewczyn niosły projekty rakiet, jakie bojownicy wraz z Strefy Gazy wystrzeliwali na Izrael w czasie konfliktu wraz z ubiegłego miesiąca.

Pokaz siły Hamasu odzwierciedla popularność owego ugrupowania w palestyńskim społeczeństwie po trwającym osiem dzionki konflikcie z Izraelem a takze jego rosnące wpływy po tym, gdy w duzej liczby krajach regionu do władzy doszli islamiści – pisze AP.

„Niezłomność Hamasu i wygrana przy Gazie były wielkim zwycięstwem dla wszystkich Palestyńczyków” – oświadczył w czwartkowym wiecu w Nablusie lider Fatahu Amin Makbul.

Wpływy Hamasu były również widoczne w Hebronie, w którym miejscu tysiące ludzi przyszły na pogrzeb nastolatka zastrzelonego dzień wcześniej poprzez izraelskie siły na przejściu granicznym. Według strony izraelskiej wymachiwał on bronią, która potem okazała się atrapą. Przez ulice miasta przeszły tłumy, wykrzykując antyizraelskie hasła i niosąc zielone flagi. Dziesiątki młodych ludzi rzucały w izraelskich żołnierzy kamieniami i butelkami. Wojsko odpowiedziało gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

Islamscy bojownicy Hamasu w r. 2007 przejęli władzę przy Strefie Gazy, usuwając stamtąd siły podległe prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi. Po odpowiedzi Abbas zaostrzył działania przeciwko przedstawicielom Hamasu w Zachodnim Brzegu. Od tego czasu istnieją także 2 palestyńskie rządy: Hamasu przy Strefie Gazy i uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Autonomii Palestyńskiej, którego władza faktycznie ogranicza się jedynie do Zachodniego Brzegu Jordanu, gdzie stacjonują też wojska izraelskie.

Wedlug listopadowej ofensywie Izraela w Strefę Gazy oraz zdobyciu przez Abbasa statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ dla Palestyny obie rywalizujące frakcje uczyniły wobec wlasnej osoby gesty zjedania. (PAP)

keb/ mc/

12830271

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy