GPW: Tąpnięcie WIG20. Co się stało?

GPW: Tąpnięcie WIG20. Co się stało?
27 lipca, 2020
Category: gielda

W krancowej godzinie handlu najważniejszy zestawienie warszawskiego parkietu zanotował mocny spadek. Wydaje się, że to rezultat rozliczania kontraktów terminowych. Tym bardziej, że na innych giełdach europejskich nastroje nie są najgorsze.

W ostatniej godzinie gospodarki wyliczany wydaje sie kurs rozliczeniowy dla kontraktów terminowych w WIG20. Będzie to średnia z każdego kursu indeksu w ciągu tej godziny po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych kursów. Wszystko pokazuje na to, że część inwestorów chce jak najniższego kursu rozliczeniowego, w co wskazuje zachowanie indeksu WIG20.

Na zachodnich parkietach w większości panują wzrosty. We Francji indeks CAC40 zwyżkuje 0, 17 proc., w Niemczech DAX zdobywa 0, 76 proc., nastepnie brytyjski FTSE znajduje się 0, 36 procent morzem kreską. Swietnie zachowuje się giełda przy Atenach, dokad główny rejestr zyskuje blisko 3 %.

Zobacz, jakim sposobem dzisiaj przedluza się zestawienie WIG20 i kontrakty szybkie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na Wall Street w gospodarki przedsesyjnym lekko zwyżkują kontrakty terminowe na indeks S&P500. W międzyczasie opublikowany został wskaźnik inflacji w Kanadzie. Okazuje siże wzrost wartosci wyniósł dwanascie miesiecy do roku 1, 2 procent, innymi slowy 0, 1 proc. więcej od oczekiwań.

Polskim blue chipom przewodzi ukraiński Kernel, który przyciaga niemal 1 procent, wedlug wczorajszym 5-procentowym spadku. W najwiekszym stopniu ciążącymi spółkami są Lotos (-1, 43 proc. ) oraz PGNiG (-0, 99 proc. ).

GPW w tyle za Europą. Udzialowcy czekają w…

Paweł Zawadzki, godzina 12: trzydziestu pieciu

Zgodnie z oczekiwaniami, w pierwszej kolejnosci godziny handlu na GPW upływają pod spodem znakiem bezwladu i wzglednie niskich obrotów. Lepiej niż WIG20 trzeba obecnie większość europejskich indeksów giełdowych.

Wskaźnik blue chipów praktycznie przykleił się do poziomu, na którym kończył wczorajszą sesję. Wzrosty, choć przy większości wypadków nie przekraczają one 0, 5 procent, obserwujemy z kolei na innych giełdach Sedziwego Kontynentu.

Dostrzez przebieg sesji na warszawskim parkiecie Dolacz wykresy az do Twojej witryny internetowej

Informacji, które mogłyby po jakikolwiek sposób wpłynąć w zachowanie giełdowych indeksów, wlasciwie nie ma. Inwestorzy czekają już przede wszystkim na tek krok, co zdarzy się w ostatniej godzinie notowań, gdy wygasają wrześniowe kontrakty terminowe. Aktywniejszym graczom pozostaje wiara, że odrobine ożywienia wniesie start gospodarki na amerykańskich giełdach.

Liderem wzrostów po WIG20 wydaje sie byc obecnie Kernel, który zyskując około 1 procent, nieco odreagowuje wczorajszy spadek. Wskazane jest przypomnieć, że akcje rolniczej spółki sposród Ukrainy wczoraj zostały przecenione o niemalze 5 procent.

Z kolei w mWIG40, z ponad 7-proc. zwyżką, lideruje Polimex-Mostostal. Borykająca się wraz z problemami finansowymi spółka dziś poinformowała na temat podpisaniu sposród wierzycielami aneksu do dokumenty urzedowe ws. wstrzymania się sposród egzekucją zobowiązań do 31 marca 2013 roku.

Początek sesji na GPW spokojny, lecz…

Paweł Zawadzki, godzina 9: 40

Az do podejmowania odważniejszych decyzji nie zachęca oraz neutralne zamknięcie wczorajszych notowań na Wall Street, oraz pusty kalendarz publikacji z gospodarki. W przyszlosci emocje będą rosły. Przy ostatniej godz sesji wygasają bowiem wrześniowe serie instrumentów pochodnych.

Indeks największych spółek od początku handlu na warszawskiej giełdzie kurczowo trzyma się poziomu wczorajszego zamknięcia. Wylacznie nieco większą zmienność obserwujemy w przypadku wskaźników spółek średnich i małych.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy az do Twojej witryny internetowej

Główne indeksy Wall Street wczorajsze notowania zakończyły niemalze w tym danym miejscu, przy którym znajdowały się na zamknięciu sesji środowej. Co wiecej, dziś nie zaakceptowac będą wydawane żadne wazne wiadomości sposród gospodarki.

Tego rodzaju połączenie sprawia, że wspólnicy aktualnie nie zaakceptowac kwapią się do podejmowania istotnych woli. Tym bardziej, że w krancowej godzinie dzisiejszej sesji wygasać będą wrześniowe serie instrumentów pochodnych, jakie mozliwosci spowoduje prawdopodobnie wzrost zmienności, ale także nerwowości.

Poprawka kursu akcji jedynie w wypadku dwóch blue chipów wykracza 1 %. Niemal 2-proc. wzrostem może poszczycić się Boryszew, zas podobnej wielkosci przecena ma miejsce w przypadku akcji Lotosu.

3 wiedźmy zaskoczą inwestorów? Ujrzyj, co wyczekuje GPW

Artur Nawrocki, godzina 06: 00

W trakcie nowoczesnej sesji w GPW może panować podwyższona zmienność, bowiem wygasają wrześniowe serie instrumentów pochodnych. Wydarzenie to popularnie nazywane wydaje sie dniem trzech wiedźm. Dzięki dobrym impulsom ze Stanów Zjednoczonych indeks WIG20 może zacząć notowania od wzrostów.

Zbyt Oceanem indeksy rozpoczęły sesję nisko, aczkolwiek dane wraz z amerykańskiego przemysłu, które okazały się bardziej wartosciowe od oczekiwań, sprawiły że najważniejsze indeksy nowojorskiej giełdy odrobiły część strat. Mowa tutaj metrów. in. o indeksie PMI dla amerykańskiego przemysłu a takze indeksie Fed z Filadelfii – oba wskaźniki znalazły się w poziomach wyższych niż oczekiwano.

Raczej relatywna słabość indeksu WIG20 nie wydaje sie byc dodatkowym argumentem za kupnem na nowoczesnej sesji. Wobec niemieckiego DAX w niedawnych pięciu dniach polski rejestr blue chipów utrzymywał relatywną siłę. Dopiero czwartkowa sesja wyrównała rozbieżności w stopach zwrotu między dwoma indeksami. Choć pomoc na poziomie 2385 punktów w wypadku WIG20 zostało chwilowo przełamane, to jednak wczorajszy kurs zamknięcia znalazł się powyżej tej miarki.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

Trzy wiedźmy postraszą?

Dzisiaj wygasają wrześniowe serie instrumentów pochodnych. Największe emocje oczywiście budzą notowania najpłynniejszych kontraktów WIG20, których dochody z są porównywalne do tychze na całym rynku akcji w Warszawie. Choć inwestorzy są przygotowani w większą zmienność, to jednakze spektakularne wahania już nie zdarzają się tak często.

Inwestorzy, by utrzymać wlasne pozycje w instrumentach pochodnych, są zmuszeni do tak zwanym. zrolowania lokalizacji, czyli zamiany wygasających kontraktów bądź opcji na nową serię, która jeszcze nie wygasła. Pociąga to zbytnio sobą koszty transakcyjne albo ryzyko poślizgu cenowego. Graczom zależy by zrolować pozycję przy jakim sposobem najatrakcyjniejszym warsztacie.

Ostateczny szkolenie rozliczeniowy wydaje sie określony w dniu wygaśnięcia kontraktu jako średnia arytmetyczna wyliczona ze wszystkich wartości indeksu WIG20 w czasie krancowej godziny notowań ciągłych a takze wartości tegoz indeksu podanej na zamknięcie sesji giełdowej, po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych z tych wartości. Warto dodać, że wreszcie sesji sluzace do indeksu sWIG80 wejdzie Pula Ochrony Środowiska zastępując Industrial Milk Company.

Brak informacji makroekonomicznych

W zasadzie dzisiaj nie zaakceptowac będzie żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Można zwrócić uwagę na wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce o godzinie czternascie. 00 lub na inflację w Kanadzie pół pory później. Jest jednak zagrożenie, że impakt tych informacji może być zerowy.

Inwestorzy zwrócą uwagę na spotykania z udziałem Mario Montiego, premiera Włoch. Szef włoskiego rządu spotka się z premierem Francji Mariano Rajoyem oraz premierem Grecji Antonisem Samarasem. W przypadku braku danych makroekonomicznych, zaskakujące słowa któregoś z polityków mogą spowodować lekką reakcję.

Bądź w bieżąco wraz z sytuacją w rynkach Zglos wykresy az do Twojej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy