Grecja wprowadzi jednorazowy podatek od nieruchomości

Grecja wprowadzi jednorazowy podatek od nieruchomości
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos ogłosił dodatkowe środki w wysokości około dwóch mld euro, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy zgodnie z wymogami UE i MFW. Rząd nakłada w tym celu jednorazowy podatek od czasu nieruchomości.

Inspektorzy z Unii Europejskiej jak i równiez Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają w tym tygodniu przybyć do Aten, aby wysłuchać, w jaki sposób rząd planuje uporać się z opóźnieniami i niedotrzymanymi zobowiązaniami fiskalnymi, zanim wyrażą zgodę w wypłatę kolejnej transzy przy wysokości 8 mld euro z międzynarodowego pakietu 110 mld euro na ratowanie kraju poprzednio bankructwem.

Minister finansów Ewangelos Wenizelos poinformował, że w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, ocenianego na około 8, 1 proc., rząd zgodził się na przedlozenie podatku, zeby zebrać brakujące 2 mld euro.

_ – To jedyny środek, jaki można natychmiast zastosować i który szybko da rezultaty _ – powiedział dziennikarzom, wyjaśniając, że podatek będzie pobierany przy opłatach rachunków za elektryczność.

Premier Jeorjos Papandreu, który przewodniczył dziś nieformalnemu posiedzeniu gabinetu w Salonikach, we wczorajszym przemówieniu powiedział, że postanowił zrobić caloksztalt, co niezbędne, aby uratować Grecję poprzednio bankructwem i utrzymać ją w strefie euro.

Inspektorzy unijni jak i równiez MFW wielokrotnie zalecali Atenom, by unikały dławiących gospodarkę rozwiązań podatkowych i koncentrowały się dzieki reformach strukturalnych i obnizki wydatków, w ponizszym na zmniejszeniu dużego i nieefektywnego sektora publicznego.

_ – Opodatkowanie nieruchomości wydaje sie byc łatwym rozwiązaniem, jeśli rozchodzi o zwiększenie przychodów –powiedział greckiej telewizji kierownik ateńskiego stowarzyszenia pośredników nieruchomości Janis Rewitis. – Lecz rynek nieruchomości nie wytrzyma już więcej podatków _ – dodał.

Nowy podatek ma wynieść od pół do dziesieciu euro od momentu metra kwadratowego budynku i ma obowiązywać dwa okres. Rząd pragnie zebrać fita do 02 przyszłego roku.

Inspektorzy – tzw. trojka – przerwali na początku września wizytę w Cypru w związku ze sporem w sprawie wielkości deficytu budżetowego i swoim przyczyn. Ateny winiły na temat to większą niż się spodziewano recesję; w niedzielę Wenizelos powiedział, że system gospodarczy skurczy się w tym roku o około 5, 3 proc.

Ale trojka uznała, że stanowi to jedynie część przyczyn, i poprosiła o pilne zwiekszenie szybkosci prywatyzacji, zmniejszenie organizacji państwowych i redukcje w odcinku publicznym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy