Jak inwestować w fundusze indeksowe

Jak inwestować w fundusze indeksowe
16 października 2020
Category: Zamiast Tego

Fundusz indeksowy to inwestycja, która śledzi indeks rynkowy, zwykle składający się z akcji lub obligacji. Fundusze indeksowe zazwyczaj inwestują we wszystkie składniki indeksu, który śledzą, i mają zarządzających funduszami, których zadaniem jest upewnienie się, że fundusz indeksowy działa tak samo jak indeks.

Twój 3-etapowy proces inwestowania w fundusze indeksowe

 1. Wybierz indeks , który chcesz śledzić.
 2. Wybierz fundusz, który śledzi wybrany indeks.
 3. Kup akcje tego funduszu indeksowego.

1. Wybierz indeks

Istnieją setki różnych indeksów, które można śledzić za pomocą funduszy indeksowych. Najpopularniejszym indeksem jest indeks S&P 500, który obejmuje 500 czołowych spółek giełdowych w USA. Oto krótka lista dodatkowych głównych indeksów, w podziale na część rynku, którą obejmują:

 • Duże akcje w USA: S&P 500, Dow Jones Industrial Average, Nasdaq Composite
 • Małe akcje w USA: Russell 2000, S&P SmallCap 600
 • Akcje międzynarodowe: MSCI EAFE, MSCI Emerging Markets
 • Obligacje: Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond

Oprócz tych szerokich indeksów można znaleźć indeksy sektorowe, które są powiązane z określonymi branżami, indeksy krajowe, które dotyczą akcji w poszczególnych krajach, indeksy stylów, które podkreślają szybko rozwijające się spółki lub akcje o wartości wycenionej, oraz inne indeksy, które ograniczają ich inwestycje w oparciu o we własnych systemach filtrujących.

2. Wybierz odpowiedni fundusz dla swojego indeksu

Po wybraniu indeksu można zazwyczaj znaleźć co najmniej jeden fundusz indeksowy, który go śledzi. W przypadku popularnych indeksów, takich jak S&P 500, możesz mieć kilkanaście lub więcej opcji, z których wszystkie śledzą ten sam indeks.

Jeśli masz więcej niż jedną opcję funduszu indeksowego dla wybranego indeksu, będziesz chciał zadać kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, który fundusz indeksowy najlepiej śledzi wyniki indeksu? Po drugie, który fundusz indeksowy ma najniższe koszty? Po trzecie, czy są jakieś ograniczenia lub ograniczenia dotyczące funduszu indeksowego, które uniemożliwiają Ci inwestowanie w niego? I wreszcie, czy dostawca funduszu ma inne fundusze indeksowe, których również chcesz używać? Odpowiedzi na te pytania powinny ułatwić wybór odpowiedniego funduszu indeksowego.

3. Kupuj akcje funduszu indeksowego

Aby kupić udziały w wybranym funduszu indeksowym, zazwyczaj można otworzyć konto bezpośrednio w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, które oferuje fundusz. Alternatywnie możesz otworzyć konto maklerskie u brokera, który umożliwia kupowanie i sprzedawanie udziałów w interesującym Cię funduszu indeksowym.

Ponownie, decydując, w jaki sposób najlepiej kupić akcje funduszu indeksowego, warto przyjrzeć się kosztom i funkcjom. Niektórzy brokerzy pobierają od swoich klientów dodatkową opłatę za zakup udziałów w funduszu indeksowym, co sprawia, że ​​otwarcie konta funduszu bezpośrednio przez spółkę funduszu indeksowego jest tańsze. Jednak wielu inwestorów woli mieć wszystkie swoje inwestycje na jednym rachunku maklerskim. Jeśli przewidujesz inwestowanie w kilka różnych funduszy indeksowych oferowanych przez różnych zarządzających funduszami, opcja maklerska może być najlepszym sposobem na połączenie wszystkich inwestycji na jednym koncie.

Źródło obrazu: Getty Images

Dlaczego warto inwestować w fundusze indeksowe?

Inwestowanie w fundusze indeksowe jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów budowania bogactwa przez inwestorów. Po prostu dopasowując imponujące wyniki rynków finansowych w czasie, fundusze indeksowe mogą na dłuższą metę zamienić Twoją inwestycję w wielkie jajo gniazdowe – a co najważniejsze, nie musisz być ekspertem giełdowym, aby to zrobić.

Inwestorzy uważają, że fundusze indeksowe są szczególnie przydatne z wielu powodów:

 • Zminimalizuj czas spędzony na badaniu poszczególnych zapasów. Zamiast tego możesz polegać na zarządzającym portfelem funduszu, który zainwestuje w indeks, który zawiera już akcje, w które chcesz zainwestować.
 • Możesz inwestować przy mniejszym ryzyku . Większość indeksów obejmuje dziesiątki, a nawet setki akcji i innych inwestycji, a dywersyfikacja sprawia, że ​​istnieje mniejsze prawdopodobieństwo poniesienia dużych strat, jeśli coś złego stanie się jednej lub dwóch spółkach w indeksie.
 • Fundusze indeksowe są dostępne dla wielu różnych inwestycji . Możesz kupić fundusze indeksów giełdowych i fundusze indeksów obligacji, które obejmują dwie duże części strategii inwestycyjnych większości ludzi. Ale możesz też kupić bardziej skoncentrowane fundusze indeksowe, które zagłębiają się w określone części rynków finansowych.
 • To dużo tańsze . Fundusze indeksowe są zwykle znacznie mniej kosztowne niż alternatywy, takie jak aktywnie zarządzane fundusze. Dzieje się tak dlatego, że zarządzający funduszem indeksowym musi po prostu kupić akcje lub inne inwestycje w indeks – nie musisz im płacić, aby spróbować samodzielnie wybierać akcje.
 • Będziesz płacić mniejsze podatki . Fundusze indeksowe są dość wydajne podatkowo w porównaniu z wieloma innymi inwestycjami. Na przykład fundusze indeksowe nie muszą kupować i sprzedawać swoich aktywów w takim stopniu, jak fundusze aktywnie zarządzane, więc fundusze indeksowe unikają generowania zysków kapitałowych, które mogą zwiększyć Twój rachunek podatkowy.
 • O wiele łatwiej jest trzymać się planu inwestycyjnego. Korzystając z funduszy indeksowych, możesz automatycznie inwestować miesiąc po miesiącu i ignorować krótkoterminowe wzrosty i spadki, mając pewność, że będziesz mieć udział w długoterminowym wzroście rynku.

Dlaczego nie zainwestować w fundusze indeksowe?

Tak proste i łatwe jak fundusze indeksowe, nie są dla wszystkich. Niektóre z wad inwestowania w fundusze indeksowe obejmują:

 • Nigdy nie pokonasz rynku. Fundusze indeksowe są zaprojektowane wyłącznie po to, aby dopasować się do wyników rynku, więc jeśli chcesz udowodnić, że jesteś najlepszym inwestorem, fundusze indeksowe nie dadzą Ci takiej szansy.
 • Nie masz żadnej ochrony przed utratą. Fundusze indeksowe śledzą swoje rynki w dobrych i złych czasach, a kiedy rynek spada, twój fundusz indeksowy również spada.
 • Nie zawsze będziesz mieć akcje, które lubisz. W zależności od wybranego indeksu możesz w końcu stać się właścicielem niektórych akcji, których nie chcesz, a stracić inne, które wolisz.

Aby zaradzić niektórym z tych niedociągnięć, zawsze możesz łączyć fundusze indeksowe i inne inwestycje, aby zapewnić większą elastyczność. Jeśli jednak planujesz korzystać wyłącznie z funduszy indeksowych, musisz zaakceptować ich ograniczenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat innych opcji inwestycyjnych: Jak zainwestować swoje pieniądze

Inne opcje inwestycyjne

Posiadanie akcji poszczególnych firm może być szczególnie satysfakcjonujące, ale będziesz musiał przeprowadzić pewne badania.

Fundusze ETF to zbiory akcji, które są przedmiotem obrotu jak akcje, kupowane i sprzedawane w ciągu dnia po zmiennych cenach.

Fundusze inwestycyjne to także zbiory akcji, którymi można zarządzać aktywnie lub biernie.

4 fundusze indeksowe na dobry początek

Jeśli szukasz pomysłów na fundusze indeksowe, które pomogą Ci lepiej inwestować, poniższe cztery są dobrym miejscem do rozpoczęcia.

 • Indeks Vanguard 500 (NasdaqMutFund: VFIAX): śledzi indeks S&P 500; Roczny koszt 4 USD za inwestycję o wartości 10 000 USD
 • Vanguard Total Stock Market (NasdaqMutFund: VTSAX): Śledzi indeks amerykańskich akcji wszystkich rozmiarów; Roczny koszt 4 USD za inwestycję o wartości 10 000 USD
 • Vanguard Total International Stock Market (NasdaqMutFund: VTIAX): śledzi indeks globalnych akcji, z wyłączeniem USA; Roczny koszt 11 USD za inwestycję o wartości 10 000 USD
 • Vanguard Total Bond (NasdaqMutFund: VBTLX): śledzi indeks różnych obligacji; Roczny koszt 5 USD za inwestycję o wartości 10 000 USD

Źródło: Vanguard Group

Fundusze Vanguard są powszechnie uważane za łatwy punkt wejścia dla nowych inwestorów funduszy indeksowych, ale można również znaleźć podobne fundusze od innych dostawców. Łącząc różne szerokie kategorie akcji wraz z funduszem koncentrującym się na obligacjach, te cztery fundusze pozwalają inwestować przy użyciu strategii alokacji aktywów, aby pomóc Ci zarządzać ryzykiem przy jednoczesnym uzyskaniu jak najlepszego zwrotu.

Niech fundusze indeksowe pomogą Ci się wzbogacić

Fundusze indeksowe oferują inwestorom na wszystkich poziomach umiejętności prosty i skuteczny sposób inwestowania. Jeśli jesteś zainteresowany zwiększeniem swoich pieniędzy, ale nie jesteś podekscytowany robieniem wielu badań, fundusze indeksowe mogą być świetnym rozwiązaniem, aby osiągnąć swoje cele finansowe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy