Jednolity patent na razie prócz obradami Unii. Nie mogą się dogadać

Jednolity patent na razie prócz obradami Unii. Nie mogą się dogadać
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

PE zdjął z ewidencje jutrzejszych głosowań rozporządzenie o jednolitym patencie w UE w związku z poprawką zaproponowaną poprzez przywódców krajów unijnych. W ostatnim szczycie przywódcy rozwiązali spór na temat siedzibę sądu patentowego, ale wzniecili nieznany – z PE jak i równiez KE.

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego uznali za _ nie sluzace do zaakceptowania _ sugestię przywódców państw UE, by z projektu rozporządzenia wykreślić 3 paragrafy na temat prawie patentowym, co ich zdaniem zaowocuje ograniczeniem kompetencji Trybunału Sprawiedliwości UE po sporach patentowych. Niezadowolenie wyraziła także Komitet Europejska.

_ – Został osiągnięty koncesja między krajami UE (w sprawie siedziby sądu patentowego), ale nieszczesliwie za cenę usunięcia ważnych wspólnotowych elementów pierwotnego projektu KE. Klarownie przedstawiłem swe obiekcje szefom państw i rządów w czasie szczytu UE, teraz pozycja wymaga ponownej oceny między trzema instytucjami (KE, PE, rządy) _ – powiedział dziś w Strasburgu szef KE Jose Manuel Barroso.

Jak wyjaśniło dziś źródło zbliżone sluzace do negocjacji, przywódcy – w podobny sposób unijny przemysł – uważają, że kwestie sporów patentowych są _ wystarczająco poprawiane na poziomie krajowym i nie istnieje potrzeby odzwierciedlania tych zapisów w rozporządzeniu unijnym _. Według owego źródła po negocjacjach między rządami i europosłami patent ma szansę wrócić na listę głosowań w PE we wrześniu.

Przedsiębiorcy (zwłaszcza z Wielkiej Brytanii) uważają, że zaangażowanie Trybunału UE w kwestii patentowe o wiele je opóźni, a ponadto, że sędziowie Trybunału nie zaakceptowac mają wiedzy ani doświadczenia z tegoz zakresu.

Aczkolwiek przedstawiciele europarlamentu w grudniu 2011 r. wstępnie zaakceptowali tekst rozporządzenia przewidujący możliwość zaangażowania Trybunału UE w przypadku pytań na temat zgodność rozwiązań patentowych z prawem UE. W związku z planowaną zmianą, sprawozdawcy zapowiedzieli po poniedziałek zaskarżenie Rady UE (rządy) zanim unijnym Trybunałem. _ a mianowicie Jeśli Rada pracuje morzem usunięciem paragrafów 6-8 to pójdziemy prostu do Trybunału UE _ – zapowiedział sprawozdawca PE, chadek Klaus-Heiner Lehne.

Sprawozdawcy przypomnieli, że od czasu politycznego porozumienia między negocjatorami Porady UE jak i równiez PE po grudniu ubiegłego roku, PE kilkakrotnie przesuwał głosowanie pakietu patentowego w związku wraz z przeciągającym się sporem krajów UE o siedzibę sądu patentowego.

Uklad w tejze sprawie udało się dopiero osiągnąć przywódcom UE dzieki zeszłotygodniowym szczycie, co szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nazwał _ historycznym przełomem _, bowiem pertraktacje w sprawie jednolitego patentu trwają na forum UE od czasu 30 latek.

Kompromis prognozuje, że 27 proc. spraw związanych sposród patentem przejmie Monachium, trzydziestu proc. Londyn, a resztę będzie obsługiwać główna rezydencja sądu przy Paryżu. Sprawę patentu chciała sfinalizować polska prezydencja, która proponowała przy grudniu 2011 roku w siedzibę sądu Paryż, jakie mozliwosci zablokowały Republika federalna niemiec i Ogromna Brytania.

Az do wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 2010 roku 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie uczyniły tego ze względu na pominięcie katalogów języków przy wydawaniu patentów unijnych.

Wraz z względu w brak jednolitego systemu, zdobycie jednego patentu przez przedsiębiorcę we kazdego krajach UE kosztuje około 30 tys. euro, podczas gdy w NA JUKATAN uzyskanie konkretnego patentu to równowartość około 1850 ó. Takie koszty były obciążeniem zwłaszcza dla małych i średnich spólek UE, które wobec tego często rezygnowały wraz z ochrony patentowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy