Jutrzenka rozważa dodatkową ofertę publiczną

Jutrzenka rozważa dodatkową ofertę publiczną
27 lipca, 2020
Category: gielda

Jutrzenka, która zamierza wyemitować 4, 7 mln akcji wyjawszy prawa poboru na przejęcie spółek Ziołopex i Kaliszanka, nie usuwa przeprowadzenia równolegle dodatkowej oferty publicznej na rzecz szerszego grona inwestorów a mianowicie poinformowała spółka w komunikacie.

Jutrzenka poinformowała przy środę, że porozumiała się z Janem Kolańskim, głównym akcjonariuszem Ziołopeksu i Kaliszanki, w sprawie przejęcia tych spółek w zamian zbyt emisję czterech, 7 mln akcji na temat nominalnej wartości 3 zł każda. „Zarząd Jutrzenki rozważa również równoległą emisję publiczną skierowaną do szerszego grona inwestorów” a mianowicie napisano po czwartkowym komunikacie. Kolański kontroluje 99, 5 proc. Ziołopeksu i stu proc. Kaliszanki. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Jutrzenki, które posiada podjąć decyzję o połączeniu tych przedsiebiorstw z Jutrzenką, zostanie zwołane na przełom kwietnia i maja.

Jutrzenka spodziewa się uzyskać dzięki połączeniu oszczędności i ocenia na efekty synergii. Spółka planuje rozwój, nie tylko w Polsce. „Chcemy stworzyć silną, polską grupę działającą na rynku wyrobów spożywczych. Będziemy rozwijać ją w Polsce, ale planujemy też ekspansję zarówno w swiezych segmentach, jak i na oryginalnych rynkach” – powiedział Kolański, prezes Jutrzenki, cytowany przy komunikacie. „Poprzez połączenie uzyskamy spore oszczędności w kosztach działalności spółek, liczymy też na uzyskanie wielu efektów synergii wynikających ze zwiększania potencjału połączonych spółek, np. w obszarze negocjacji z dostawcami i odbiorcami” – dodał.

Połączenie spółek ma umożliwić zracjonalizowanie wytwórczosci wyrobów ekipy. Te, które są do siebie zbliżone pod kątem technologii fabrykowania, zostaną przeniesione w 1 miejsce produkowaniu, co umozliwi m. in. na obniżenie kosztów logistyki. Spółki rozpoczną też wspólne zamówienia. „Pozytywnym efektem będzie również centralizacja w zarządzaniu markami, zas to z kolei wpłynie dzieki skuteczniejsze wykorzystanie budżetów reklamowych. Centralne zarządzanie dużą ilością marek pozwoli na optymalizację portfolio produktów oraz redukcję kosztów wynikającą z ogniskowania się w najbardziej zyskownych markach” a mianowicie głosi komunikat.

Jutrzenka informowała wcześniej, że zamierza polski rozpocząć budowę centrum magazynowo-produkcyjnego. Szacowany naklad pieniezny budowy kosztuje 25-30 mln zł. Spółka ma planowany także inwestycje dotyczące uaktualnieniu parku mechanicznego w zakładach Jutrzenki po Poznaniu i w Bydgoszczy. Jutrzenka wydaje sie byc jednym z największych polskich producentów w branży cukierniczej, Kaliszanka jest wytwórca batonów Grześki, a Ziołopex sprzedaje zalewy i bakalie, i dysponuje m. in. markę Apetita.

Po czterech kwartałach 2006 roku Jutrzenka zwiększyła przychody do 428, 4 mln zł, z 288, 7 mln zł po czterech kwartałach 2005 roku. Zarobek operacyjny zwiększył się do 26, cztery mln zł w całym 2006 roku kalendarzowego, z 19, 1 mln zł w 2005 r., a zarobek netto wzrósł odpowiednio az do 20, trzech mln zł, z 15 mln zł.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy