KE: szczepienia najlepszą odpowiedzią na grypę A: H1N1

KE: szczepienia najlepszą odpowiedzią na grypę A: H1N1
27 lipca, 2020
Category: inne

Komisja Europejska uważa, że szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 są najwazniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby jak i równiez ochrony mieszkancówrezydentów UE a mianowicie powiedziała po piątek rzeczniczka KE ds. zdrowia Nina Papadulaki.

„Wszystkie koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie zdrowotne na poziomie światowym i wszystkie kraje UE i poza UE zgadzają się co do faktu, że szczepionka jest najlepszym środkiem prewencyjnym, by uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji i chronić naszą ludność” a mianowicie powiedziała rzeczniczka. Szczepienia są ważne, bo – przekonywała – „praktycznie każdy wydaje sie byc narażony w infekcję wirusem nowej grypy. Nie możemy po prostu zamknąć oczu jak i równiez próbować uniknąć zakażenia”.

Dzieki konferencji prasowej Papadulaki wyraziła przekonanie, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciwko nowej grypie są takie same podobnie do szczepionek przeciw zwykłej grypie sezonowej wykorzystywanych od szescdziesieciu lat.

„Szczepionki na grypę są używane od wiecej niz 60 czasów i pierwotnego bezpieczeństwo zostało potwierdzone w stosunku do wszystkich rodzajów wiekowych. Spodziewamy się, że szczepionka na tegoroczną grypę A/H1N1 posiada podobny profil bezpieczeństwa jakie mozliwosci szczepionki na grypę sezonową” – oświadczyła. Zapewniła, że przed wydaniem pozytywnej refleksji Europejska Agencja ds. Leków uważnie oceniła i sprawdziła skuteczność i bezpieczeństwo 3 szczepionek, które zostały dopuszczone na europejski rynek.

KE nie ma żadnych informacji o potwierdzonych wypadkach zgonów w nastepstwie zastosowania szczepionki przeciwko grypie A/H1N1.

„Szwecja poinformowała 23 października na temat zgonie 3 osób krótko po podaniu szczepionki. Jednakze władze szwedzkie wskazały, że (… ) nie ma danych empirycznych potwierdzających związek przyczynowo-skutkowy szczepienia i pierwotnego śmierci” a mianowicie zaznaczyła Papadulaki.

W kompetencjach Komisji Europejskiej nie jest nakazywanie krajom członkowskim przeprowadzenia szczepień. „Europejska Filia ds. Leków i KE służą radą i starają się zapewnić dostępność szczepionki. Ale wybory o procedury szczepień jak i równiez o tym, badz w ogóle podawać szczepionkę, należą sluzace do krajowych władz sanitarnych” – podkreśliła rzeczniczka.

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie posłowie kwestionowali wątpliwości polskiego rządu odnośnie sluzace do zakupu szczepionek na nową grypę. Minister zdrowia Ewa Kopacz broniła się, podkreślając, że do niej wątpliwości w odniesieniu do bezpieczeństwa szczepionki nie biorą się wraz z uporu. „Czy rząd dzierzy zawierać umowy korzystne dla obywateli, lub dla interesów firm farmaceutycznych? ” a mianowicie pytała. Nina Papadulaki nie zaakceptowac chciała bezpośrednio komentować wypowiedzi polskiej minister zdrowia.

Michał Kot (PAP)

kot/ keb/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy