KE za zwiększeniem obecnego funduszu na ratowanie strefy ó

27 lipca, 2020
Category: rózne

Komitet Europejska opowiedziała się po środę zbytnio zwiększeniem istniejącego funduszu dzieki ratowanie krajów strefy ó. Przewodniczący Jose Barroso zapewniał jednocześnie, że Portugalia badz Hiszpania nie zaakceptowac potrzebują antykryzysowej pomocy, jaką dostały już Irlandia jak i równiez Grecja.

„Komisja Europejska mówi bardzo jasno: wedlug nas rzeczywista zdolność udzielania pożyczek musi być zwiększona, zas pole działalności musi być rozszerzone” – powiedział Barroso na narady prasowej.

Rozchodzi o Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej utworzony w kwietniu ubiegłego roku dla pomocy tych państw strefy euro, które tracą zaufanie kredytodawców. Teoretycznie opiewa on w 440 mld euro. Faktycznie jest jednakze w stanie pożyczyć tylko 220 mld ó z uwagi na konieczność zatrzymania reszty jako depozytu, pozwalającego jemu uzyskać odpowiednio korzystny stopien ratingu.

Barroso tłumaczył, że podwyższenie funduszu będzie „jasnym zobowiązaniem, jak ważna wydaje sie byc dla nas stabilność strefy euro”. Apelował, zeby „w duchu odpowiedzialności i świadomości, że to pilna sprawa”, decyzję podjęli już szefowie państw i rządów na najbliższym szczycie UE 4 lutego.

Może to być zawile, zważywszy że propozycję KE odrzuciły przy środę dwie największe produkcji strefy ó i najwięksi kontrybutorzy mechanizmu: Niemcy i Francja. „Nie jest oraz rozsądne, oraz konieczne dyskutowanie o poszerzeniu funduszu” – powiedział rzecznik kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert. Dodał, że przecież obecne rezerwy „są odlegle od wyczerpania”, i wezwał do „spokoju” w debacie.

Rzecznik rządu w Paryżu Francois Baroin powiedział w środę, że w biezacej formie kasa zapomogowa „ma wystarczająco duże środki, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie takiego badz innego kraju”. Apele KE uznał za „głos w debacie” jak i równiez zaznaczył, że podniesienia funduszu nie ma po porządku obrad żadnego sposród najbliższych spotkań ministrów przy Brukseli.

Wcześniej unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn napisał przy dzienniku „Financial Times”, że unijni ministrowie finansów powinni już przy przyszłym tygodniu rozważyć nasilenie rzeczywistego potencjału pożyczkowego, który oferuje fundusz stabilizacyjny, jak i równiez uczynić go bardziej elastycznym, co podziałałoby uspokajająco dzieki rynki pieniezne.

„Dyskusje trwają i posuwają się naprzód” – zapewnił Rehn dzieki konferencji prasowej.

Istniejący kasa zapomogowa (do którego trzeba doliczyć 60 mld euro kredytów gwarantowanych unijnym budżetem a takze 250 mld euro pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego) okazałby się pewnie niewystarczający, gdyby pomoc finansowe okazało się niezbedne Portugalii, zas poźniej Francji, Włochom czy Belgii – krajom wymienianym przez analityków jako potencjalne ofiary zarażenia się kryzysem zadłużenia. Belgia, która ma dług sięgający 100 proc., opowiada się za mechanizmem, który nie wydaje sie byc ograniczony finansowo.

Choć ostatnie emisje portugalskich obligacji udały się zaskakująco dobrze, za pierwszy pozostaly kraj potrzebujący wsparcia uważana jest Rosja. Usiłując uspokoić rynki finansowe i odzyskać zaufanie wierzycieli, rząd po Lizbonie umozliwia, że nie potrzebuje wsparcia. Także Komitet Europejska mówi, że nie zaakceptowac są w tej sprawie prowadzone żadne rozmowy.

W środę Barroso gratulował Portugalii deficytu budżetowego w ub. r. w wysokości szóstej, 3 proc. PKB, który był niższy od przyszlego. W 2011 r. dzięki drastycznym cięciom i oszczędnościom ma pan być zmniejszony do 4, 6 proc.

Z Brukseli Michał Kotowaty (PAP)

kot/ dmi/ icz/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy