Kiedy szef docenia twoją pracę

17 lutego 2021
Category: Celem Jest

Spośród wszystkiego, co może zrobić niezbyt wielki szef, uznanie za to, co zrobił ktoś inny, jest najgorszym wykroczeniem, według badania przeprowadzonego przez firmę Bamboo HR zajmującą się zasobami ludzkimi. Wiele z tego wynika z tego, że czujemy się bezsilni i niedoceniani, co zagraża całemu naszemu poczuciu własnej wartości i bezpieczeństwa. Chociaż może być przerażające stanąć w obronie siebie, jeśli tak się stanie, ważne jest, aby to zrobić, nie tylko po to, aby chronić siebie i innych w swoim biurze, ale także po to, aby podkreślić, co jest etyczne, aby Twój szef mógł pokutować i wzrastać.

1. Dokumentuj wszystko.

Niezależnie od tego, czy uzyskasz pozwolenie na używanie nagrań dźwiękowych, czy po prostu przechowujesz dobry zapas notatek i e-maili, utwórz rejestr tego, co zostało powiedziane i przydzielone. Jeśli jest to stosowne, użyj CC lub nadaj uprawnienia do plików określonym liderom / członkom zespołu, w tym pracownikom wyższego szczebla, których chcesz wiedzieć, co możesz zrobić.

2. Porozmawiaj o swojej pracy.

Przedstaw współpracownikom ogólne odniesienia do swojej pracy, najlepiej więcej niż jedną osobę naraz. Możesz również odnotować postęp lub wspomnieć, co robisz, ogólnie w kanałach mediów społecznościowych, zwłaszcza na LinkedIn, gdzie zawodowe konsekwencje bycia odkrytym są prawdopodobnie trudniejsze dla twojego szefa. Im bardziej odnosisz się do projektu lub otwarcie mówisz o swoich pomysłach w granicach wymogów poufności, tym trudniej będzie szefowi przekonać innych, że jesteś na uboczu lub nie jesteś zaangażowany.

Jedna sztuczka polega na tym, aby ustawić się jako źródło informacji. Na przykład powiedz innym, że mogą przyjść do Ciebie z pytaniami dotyczącymi pracy. Jeśli są jakieś szczegóły dotyczące pracy, której szef nie może wykonać, gdy zostanie o to poproszony, uprzejmie przekaż je osobie składającej zapytanie. Nie starasz się, aby twój szef wyglądał tutaj na nieprzygotowanego lub niekompetentnego, a tak naprawdę nadal możesz odnosić się do swojego szefa, gdy odpowiadasz. Celem jest raczej pokazanie, że masz niezaprzeczalne doświadczenie, które może mieć tylko ktoś blisko związany z tą pracą.

3. Zmień ramy swojego języka.

Ponieważ niekoniecznie chcesz publicznie upokorzyć swojego szefa, chwal go lub zgadzaj się z nim na temat projektu w obecności innych. Następnie wsuń własne stwierdzenia „ja lub „my, na przykład „Cieszę się, że mogłem być częścią tego i zająć się tym x!, „Jestem zaszczycony / pochlebia, że ​​zdecydowałeś zrealizować mój pomysł lub„ Zdecydowanie ciężko razem nad tym pracowaliśmy! Twój szef będzie musiał zaakceptować te stwierdzenia włączenia, ale jednocześnie nie mówisz o nich ani jednej złej rzeczy.

4. Zrób sobie przerwę.

Emocje mogą płonąć, gdy uważasz, że twój szef cię zdradził. Ponowna ocena dowodów zajmie kilka godzin lub nawet cały dzień. Ponieważ może to wpłynąć na twoją karierę, upewnij się, że podejmujesz kolejne kroki w oparciu o logikę i fakty, a nie pod wpływem impulsu.

5. Zmierz się z szefem.

Pamiętaj, że czasami szef nawet nie zdaje sobie sprawy, że zdobywa chwałę – czasami po prostu myśli, że przyjmuje pochwały, tak jak naturalnie powinien jako lider zespołu w imieniu wszystkich zaangażowanych. A czasami nerwy mogą dać z siebie wszystko, nawet doświadczonym profesjonalistom, gdy „ja staje się nieumyślnie dominującym. Przeprowadź prywatną dyskusję ze swoim szefem, aby wyjaśnić swoje przestępstwo. Powiedz, co zauważyłeś (np. „Zauważyłem to) i zapytaj, czy to właśnie mieli na myśli. Złota zasada brzmi: badać, nie oskarżać.

6. Wyjaśnij oczekiwania i zasady.

Stanowczo, ale uprzejmie powiedz swojemu szefowi, czego oczekujesz, i przypomnij mu o protokołach firmowych dotyczących własności intelektualnej i kredytów. W wielu przypadkach świadomość, że rozumiesz swoje prawa i masz plan radzenia sobie z powtarzającymi się wykroczeniami – i, co ważne, faktycznie masz odwagę skorzystać z tego planu – zniechęci pozbawionego skrupułów szefa do dodatkowego złego zachowania.

7. Powiadom innych.

Jeśli twój szef miał przeoczenie lub dwa, chętnie spróbuje poprawić, wybaczyć i odpuścić. Ale jeśli problem nie ustąpi nawet po tym, jak poinformujesz ich, że widzisz problem, poproś o radę innych pracowników wyższego szczebla i / lub swojego mentora. Powinieneś również powiadomić dział HR, formalnie wypełniając wszelkie dokumenty wymagane przez dział. Starsi pracownicy / mentorzy są tutaj krytyczni, ponieważ mogą zweryfikować Twoją etykę pracy, rozmowy itp.

8. Pracuj na boku.

Mówimy tutaj o elastycznych projektach, rozmowach o zaangażowaniu, pomysłach lub hobby, które Cię pasjonują, które mogą dodatkowo wykazać Twoją wiedzę i niekoniecznie są ukończone pod okiem szefa. Zadbaj o to, aby projekty i zobowiązania były tak widoczne, jak to tylko możliwe, bez ujawniania poufnych informacji. Pokażą Twoje możliwości, zainteresowania i potencjał, tak jak w normalnej pracy, a Twój szef nie może ich dotknąć. Pomogą Ci także zbudować większą sieć osób, które mogą za Ciebie ręczyć.

Szefowie przypisują sobie pracę innych z wielu różnych powodów, takich jak ich własna potrzeba uznania lub szczerze wierzą, że inni lepiej zrozumieją koncepcje, jeśli będzie im towarzyszyło ich imię. Niezależnie od motywacji celowej kradzieży kredytu nie powinieneś tolerować. Skorzystaj z tych strategii, aby odbudować swoje relacje lub skłonić firmę do podjęcia działań naprawczych.

Odejście z pracy z powodu kradzieży kredytu szefa powinno być ostatecznością. Jeśli to zrobisz, wyjaśnij działowi HR na piśmie, dlaczego uważasz, że musisz odejść. Jeśli menedżerowie ds. Rekrutacji pytają, dlaczego odeszłaś, odpowiedz szczerze, ale podkreśl, że wartości takie jak uczciwość i współpraca mają dla Ciebie znaczenie, i skup się na tym, że sytuacja potwierdziła Twoje pozytywne poczucie etyki i osobistego kierunku. Będziesz wyglądać na ugruntowanego i bardziej godnego zaufania bez złośliwych ust, co jest korzystne dla wszystkich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy