Kompania Węglowa zaczyba rokowania ws. sprzedaży kopalni „Silesia”

Kompania Węglowa zaczyba rokowania ws. sprzedaży kopalni „Silesia”
27 lipca, 2020
Category: inne

Kompania Węglowa (KW) rozpoczęła w poniedziałek rokowania dotyczące sprzedaży kopalni „Silesia” przy Czechowicach-Dziedzicach a mianowicie poinformował rzecznik firmy Zbigniew Madej. Nastepne spotkanie wraz z inwestorem zaplanowano na 26 stycznia.

Kompania nie udziela bliższych informacji odnosnie tematu szczegółów rokowań, tłumacząc to poufnością rozmów i całego procesu, związanego z możliwą sprzedażą „Silesii”.

Jak dowiedziała się PAP w źródłach w Kompanii oraz zbliżonych do ewentualnego inwestora, do tej pory podjęto rokowania tylko wraz z jednym z dwóch oferentów: Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia (PGS), założonym przez załogę kopalni i wspieranym poprzez zewnętrznego inwestora z zagranicy.

Z drugim oferentem dopuszczonym sluzace do etapu rokowań – firmą Alpha Construction AG ze Szwajcarii – rozmów póki co nie podjęto, choć – według informatorów PAP a mianowicie wciąż jest to możliwe.

Przy piątek przedstawiciele PGS informowac, że spólka wpłaciła 3, 6 mln zł wadium, wymaganego do podjęcia rokowań. Przedstawiciele KW – co mówili nieoficjalnie – posiadali też deklarację drugiego inwestora, że również on wniósł wymagane wadium. Jednak niepodjęcie w poniedziałek rozmów wraz z Alpha Construction wskazuje, że formalności sposród tym związane nie zostały dotąd sfinalizowane.

Kompania nie zaakceptowac określiła ostatecznego terminu, w którym chciałaby zamknąć negocjacje. Oferenci złożyli wiążące oferty zakupu kopalni w grudniu ubiegłego roku. Po listopadzie przeprowadzili w „Silesii” due diligence, czyli szczegółowe badanie sztolni.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS) to spółka powołana we wrześniu za posrednictwem pracowników sztolni. Akces sluzace do niej zgłosiło ponad piecset osób, które zgromadziły ok. 70 tys. zł kapitału. Kluczowe na rzecz sukcesu spółki jest jednak pozyskanie inwestora, który zdecyduje się wyłożyć ponad 200 mln zł w ciągu dwóch czasów. Związkowcy wraz z kopalni zapewniają, że znaleźli takiego inwestora.

Alpha Construction AG to nieznana szerzej w Polsce spólka. Według wiadomosci prasowych frapuje się budową, kupnem jak i równiez sprzedażą nieruchomości.

To już trzecia próba sprzedaży zagrożonej likwidacją, przynoszącej straty (w ubiegłym roku ponad 120 mln zł) kopalni „Silesia”. Dwie w pierwszej kolejnosci zakończyły się fiaskiem. W przypadku niepowodzenia obecnego przetargu zarząd Kompanii może zdecydować o likwidacji sztolni. Sprzeciwiają się temu związki zawodowe. Argumentują, że wedlug inwestycjach i udostępnieniu swiezych pokładów sztolnia może wydobywać dobry jakościowo węgiel jak i równiez przynosić zyski.

W latach 2007-2008 na temat kupno „Silesii” zabiegała szkocka grupa Gibson, ale nie dopełniła formalności i aukcja unieważniono. Szczególny zespół zarekomendował ponowną próbę sprzedaży kopalni; na zaproszenie odpowiedziała m. in. Enea, która jednakze ogłosiła, że z powodu „wątpliwości natury biznesowej” nie złoży oferty wiążącej. (PAP)

mab/ bos/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy