Kraków: Prof. Maciej Żylicz doktorem honoris causa UJ

27 lipca, 2020
Category: inne

Biochemik i biolog molekularny prof. Maciej Żylicz odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego doswiadczenia przyczyniły się do progresu szczepionek przeciwnowotworowych, a także do wytwórczosci kremów upiekszajacych.

Senat UJ uhonorował prof. Żylicza za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii molekularnej, zwłaszcza badania pozycji białek szoku termicznego po transformacji nowotworowej. Uczony wyizolował pierwsze białka szoku termicznego i wykazał ich aktywność w replikacji DNA.

Senat docenił także działalność organizacyjną i popularyzatorską profesora, który napisał blisko 90 zadan naukowych, cytowanych w literaturze światowej. Profesor jest m. in. członkiem Polskiej Akademii Nauki, Krajowej Akademii Umiejętności, Europejskiej Akademii Badań morzem Rakiem.

Kierownik Zakładu Biochemii Fizycznej UJ prof. Marta Dziedzicka-Wasylewska w wygłoszonej laudacji powiedziała, że profesor Żylicz jest „osobą o niepodwazalnym i uznanym w świecie dorobku naukowym, wizjonerem obdarzonym wielką odwagą cywilną, ale równiez uczonym, który mógł pozostać za granicą i pracować tam po doskonałych postanowieniach, rozwijając własną karierę i na pewno zaspokajając osobistą ciekawość badacza”.

„Jest także ujmującym człowiekiem, na temat takiej wewnętrznej skromności, która sprawia, że czujemy się dobrze po jego obecności” – dodała.

Prof. Żylicz podkreślił, że to dzięki życzliwym jemu osobom mógł rozwijać się naukowo. Do takich osób zaliczył metrów. in. prof. Magdalenę Fikus, dzięki której zainteresował się biologią, obiektem którego – jak przyznał – nie zaakceptowac lubił w szkole średniej i nie zaakceptowac uczył się go.

„Czuję, że posiadam wobec środowiska naukowego Naszym kraju dług do spłacenia. Próbuję go spłacić przez działalność w Fundacji na rzecz Nauczania Polskiej” – mówił uhonorowany.

Maciej Żylicz urodził się w 1953 r. przy Gdańsku. Jest biochemikiem i biologiem molekularnym. Pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Nauczania Polskiej. Wydaje sie też doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Naukowiec ukończył biologię jak i równiez fizykę doświadczalną na Uniwersytecie Gdańskim. Jest doktorem nauk przyrodniczych Akademii Medycznej po Gdańsku. Habilitację z zakresu biologii molekularnej uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim. (PAP)

bko/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy