KRD/ZPF: 88% polskich firm dzierzy problem sposród zaległościami kontrahentów

KRD/ZPF: 88% polskich firm dzierzy problem sposród zaległościami kontrahentów
27 lipca, 2020
Category: gielda

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research w zlecenie NFG „Percepcja faktoringu w MŚP” wynika, że rośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z usługi finansowania faktur. Aktualnie z takiej moznosci korzysta 12% mikro-, małych i średnich firm. To ponad cztery razy więcej niż wciaz w 2016 roku, podczas gdy to przedsiebiorstw korzystających sposród faktoringu było 2, 8%. Tym, co zmusza przedsiębiorców do finansowania faktur, są bez wątpienia długie uplywy zapłaty w sytuacji, gdy niezbedne są środki na bieżącą działalność, podano.

„W przedsiębiorstwach produkcyjnych jak i równiez dystrybucyjnych, działających w branży budowlanej, transportowej lub usługowej, zupełnie zwyczajnym zjawiskiem wydaje sie płatność za realizację usługi po 30, 60, co wiecej 90 dobach. Tak długie oczekiwanie może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa z kilku powodów: firma formalnie wykazuje dochód, od którego należy zapłacić podatek, pracownicy muszą otrzymać zarobku na czas a takze konieczny jest bieżący nabycie materiałów i towarów. Dzięki faktoringowi spólki zyskują stały dostęp sluzace do kapitału obrotowego, co nie tylko chroni ich płynność finansową, ale też pozwala planować wydatki w bieżącą działalność i rozwój” – powiedział prezes firmy faktoringowej NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

Według danych GUS, wzrost PKB w III kwartale 2019 roku wyniósł 3, 9% r/r, gdy w przeszlym kwartale było to czterech, 6%. W okresie spowolnienia gospodarczego więcej firm stanie się bardziej narażonych na zatory finansowe. Przedsiębiorstwa, które do tej pory zachowywały swoją płynność finansową, mogą stanąć przed klopotem nieterminowości swoich klientów w obszarze regulowania należności.

„Właściciele spólek obawiają się, że chociazby przedsiębiorcy, którzy dotychczas rzetelnie regulowali swe zobowiązania, w przypadku spadku albo znaczącego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego mogą mieć problem z płaceniem na czas. Jakim sposobem pokazuje diagnozowanie ‚Rzetelność branż’, już niemal 46% właścicieli firm z sektora MŚP uważa, że na to, lub firma terminowo reguluje zobowiązania, mają wpływ przede wszystkim faktory zewnętrzne, takie jak: sezonowość, modyfikacje przepisów, konkurencja czy właśnie aktualna sytuacja gospodarcza” – dodał specjalista Rzetelnej Przedsiebiorstwa Andrzej Kulik.

Sprawnym lekarstwem w nieterminowość kontrahentów jest faktoring. Firmy chcą korzystać z pomocy fintechów, jednak nie zbyt wszelką cenę.

„Firmy widzą sens w faktoringu, w wypadku, że swoim koszt wydaje sie byc przez nich akceptowalny jak i równiez adekwatny do wykonanej usługi. Spytaliśmy przedsiębiorców, ile powinien kosztować faktoring. Trzy czwarte z nich uważa, że maksymalny koszt faktoringu za 30 dób finansowania powinien wynosić nie zaakceptowac więcej niż 2% wartości faktury. Niedaleko 6% przedsiębiorców byłoby skłonnych zaakceptować próg cenowy faktoringu na poziomie 3-4%. To rzeczywiste koszty faktoringu i jednocześnie niewielka cena, jaką spólki płacą zbyt stabilność finansową, poczucie bezpieczeństwa i dostęp do kapitału” – stwierdził Szkaradek.

Doswiadczenie NFG okresla również, że 92, 7% przedsiębiorców dostrzega zalety faktoringu. Wśród korzyści tego rozwiązania wymieniają te banki: szybkość zdobycia pieniędzy, minimalna wartosc formalności, niższy koszt zdobycia pieniędzy przy porównaniu az do kredytu, możliwość szybszego rozwijania firmy, pomocna dlon w utrzymaniu płynności finansowej, dyscyplinowanie kontrahentów, szybszy obrót pieniądza i brak ryzyka utraty własnych środków, podsumowano.

„Percepcja faktoringu po MŚP” to ogólnopolskie badanie przeprowadzone poprzez Instytut Keralla Research wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw dzieki zlecenie przedsiebiorstwa faktoringowej NFG, w II kwartale 2019 r., dzieki grupie 500 firm.

„Portfel należności rodzimych przedsiębiorstw” to ogólnopolskie, okresowe badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (dawniej KPF), wśród mikro-, małych, średnich jak i równiez dużych przedsiębiorstw, zrealizowane przy III trymestrze 2019 r. na grupie 432 przedsiebiorstw.

„Rzetelność branż” badanie ogólnopolskie przeprowadzone poprzez Instytut Keralla Research w zlecenie Rzetelnej Firmy, przy III kwartale 2019 r. wśród mikro-, małych jak i równiez średnich przedsiębiorstw, na grupie 300 przedsiebiorstw.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy