Księga Henrykowska jedną z rodzimych propozycji w listę UNESCO

Księga Henrykowska jedną z rodzimych propozycji w listę UNESCO
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Księga Henrykowska – to jeden z rodzimych kandydatów ubiegających się o wpisanie dzieki Listę Pamięć Świata UNESCO. W spisanej w XIII w. kronice opactwa cystersów znajduje się zdanie uważane za bardzo stare zapisane po języku polskim.

Jakim sposobem powiedział PAP zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr Andrzej Biernat w poniedziałek odbyło się spotkanie Krajowego Komitetu Systemu UNESCO „Pamięć świata”, dzieki którym zdecydowano, że Księga Henrykowska i Akta Braci Czeskich w Wielkopolsce będą ubiegać się o wpisanie na Listę Pamięć Świata UNESCO.

„Decyzja o tym, badz polskie propozycje zostaną umieszczone na tę listę zapadnie w połowie przyszłego roku, ponieważ ewidencja rozszerzana jest w cyklu dwuletnim, a ostatnich tego rodzaju wpisów dokonano w zeszłym roku” – mówił Biernat.

O wpisanie Księgi Henrykowskiej na Listę Pamięć Świata UNESCO zabiega archidiecezja wrocławska z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. We moralu wysłanym sluzace do Krajowego Komitetu Programu UNESCO „Pamięć świata” podkreślono, że Księga Henrykowska jest jedynym w swoim rodzaju w skali światowej źródłem do rozpoznania procesów zamiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały na temat kształcie przyszłej Europy.

Księga Henrykowska to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. To powstała w innej połowie XIII w. kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Księga jest spisana po łacinie, jednak przy jej treści znajduje się zdanie uważane za bardzo stare zapisane w języku naszym. Brzmi to siano „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.

Lista Pamięć Świata UNESCO to powstały w 1992 r. rejestr zabytków o zakresie dokumentacyjnym – rękopisów, druków czy dokumentów audiowizualnych. Dzieki listę wpisywane są zabytki o znaczeniu historycznym badz cywilizacyjnym. Spis obejmuje 300 dokumentów, w niniejszym dwanaście reprezentujących polskie spadek. Znajdują się na niej metrów. in. wlasnoreczny podpis dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus” przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, rękopisy Fryderyka Chopina znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w stolicy polski, czy podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym. (PAP)

pdo/ mlu/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy