Lewandowski: środki z Funduszu Solidarności wedlug 3-4 miesiącach

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Nasz kraj po złożeniu wniosku o skorzystanie wraz z Funduszu Solidarności na usuwanie skutków powodzi może uzyskać środki na trzech-czterech miesiącach – powiedział komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. KE zachęca do sięgnięcia także po srodki pieniezne strukturalne i spójności.

„KE pozytywnie rozpatrzyła (od chwili powstania w 2002 r. Funduszu Solidarności) już ponad 30 podobnych wniosków, formularz wydaje sie jasny… Pieniądze w budżecie UE są, więc winna być rekompensata” – powiedział Lewandowski po środę naszym dziennikarzom. W jego mniemaniu, środki maja obowiazek zostać wysłane „3-4 miesiące po złożeniu wniosku poprzez Polskę”. „Ale my oczywiście, rozumiejąc sytuację, będziemy robili wszystko, żeby to przyspieszyć” – zapewnił.

Przyznanie rekompensaty trwa naprawde długo zatem, że zgodę, po zaaprobowaniu wniosku przez Komisję Europejską, będzie musiał też wyrazić Parlament Europejski oraz Rada ministrów finansów państw UE. Obie te instytucje tworzą tzw. władzę budżetową UE.

Lewandowski przyznał, że z samego Funduszu Solidarności Polska może oczekiwać na w najwyzszym stopniu nieco ponad 100 mln ó na rekompensatę części kosztów. To nie jawi sie byc wielka suma, zważywszy że straty najpewniej przekroczą dwa, 125 mld euro, innymi slowy wymagany próg, by powódź w Polsce uznana została za katastrofę naturalną kwalifikującą się do pomocy z Funduszu Solidarności.

Totez Lewandowski zwrócił uwagę na tradycyjne zasoby finansowe strukturalne jak i równiez spójności, które to Polska otrzymuje z budżetu UE, które mogłyby też być wydane na działania związane z powodzią.

„Korzyści Polski wraz z obecności po UE to przede wszystkim setki milionów euro na inwestycje profilaktyczne, zapobiegające klęskom żywiołowym” – powiedział. – Główny wysiłek winien być oparty na funduszach, które w przyszłości pozwolą nam zapobiegać katastrofom”.

„Sądzę, że byłoby teraz zrozumienie dla pewnej elastyczności po zagospodarowaniu funduszy strukturalnych, choć jak znamy Polska a mianowicie strasznie głodna tego typu lokaty – pospieszyła się przy obecnej perspektywie i większość pieniędzy została w jakiś sposób rozdysponowana. Ale dysponujemy do czynienia wraz z siłą wyższą, co jest doskonale zrozumiałe w Brukseli” – dodał.

Polska dzierzy 10 tygodni od wystąpienia pierwszej krzywdy na złożenie wniosku na temat pomoc wraz z Funduszu Solidarności. Powinny się w nim znaleźć informacje˙określające˙m. in. całkowite krzywdy, ˙ich wpływ na ludność oraz gospodarkę, a także szacowany naklad pieniezny działań, na które zostałyby przeznaczone środki z funduszu.

Fundusz nie zaakceptowac rekompensuje utrat prywatnych. Państwa członkowskie mogą z ludzi pieniędzy pokryć część wydatków na odbudowę zniszczonej infrastruktury, działania służb ratowniczych badz zapewnienie czasowego zakwaterowania powodzianom.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy