Lublin: Obchody Poranka Jedności jak i równiez Wolności Ukrainy

Lublin: Obchody Poranka Jedności jak i równiez Wolności Ukrainy
27 lipca, 2020
Category: inne

Uroczystości z okazji Dnia Jedności i Wolności Ukrainy odbyły się w niedzielę w Lublinie. Prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel odprawił nabożeństwo przy grobach żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej na lubelskim cmentarzu.

Po nabożeństwie uczestniczyli Ukraińcy mieszkający w Lublinie oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Abp Abel modlił się za dusze żołnierzy ukraińskich poległych zbytnio wolność swej ojczyzny a takze w intencji pomyślności Ukrainy.

Abp Abel przypomniał, że ukraińskie święto narodowe obchodzone jest przy Lublinie już po przy jednym spotkaniu 10. „Nasze lubelskie uroczystości są wyjątkowe, gdyż mało gdzie na terytorium polski święto to wspólnie z Ukraińcami obchodzą także Ludzie z polski. To piękne, gdy towarzysze wspólnie świętują radosne i smutne wydarzenia oraz potrafią jednoczyć się w modlitwie. Cieszę się, że tak konsekwentnie zachowaliśmy tę tradycję” – powiedział hierarcha.

Abp Abel podkreślił, że uroczystości święta narodowego Ukrainy odbywają się w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Przez tę inicjatywę chrześcijanie różnych tradycji wzajemnie poznają się i szukają drogi sluzace do jedności po Panu, zgodnie z Jego słowami +aby wszelcy byli jedno+. Nasza modlitwa na prawosławnym cmentarzu wydaje sie byc naturalnym dopełnieniem tych ekumenicznych poszukiwań” – powiedział abp Abel.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk mówił, że władze miejskie chcą rozwijać współpracę z ukraińskimi miastami, wykorzystując dobre stosunki między Polską a Ukrainą. „Społeczność ukraińska w Miescie lublin dobrze się wkomponowała po wielokulturowość naszego miasta, również w jego otwartość. W uniwersytetach studiuje dużo studentów z Ukrainy, mamy doskonalych naukowców z Ukrainy, Towarzystwo Ukraińców w naszym kraju jest po stałym kontakcie z władzami miasta i wszystkie problemy, które się pojawiają są na bieżąco rozwiązywane” a mianowicie dodał Żuk.

Orkiestra wojskowa odegrała hymny państwowe Ukrainy i Lokalny. Pod pomnikiem ukraińskich żołnierzy złożone zostały kwiaty.

Przy części prawosławnej lubelskiego cmentarza pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy po 1920 r. byli sojusznikami Polski po walkach wraz z bolszewikami. Wedlug tej wojnie wielu z tych propozycji osiedliło się w Polsce. Po Lublinie stanowili przed drugą wojną światową aktywną kulturalnie mniejszość. Chowani byli przy wydzielonej części cmentarza. Przy 2001 r. w kwaterze ukraińskich żołnierzy odsłonięto poświęcony im pomnik.

22 stycznia Ukraina obchodzi święto państwowe. 22 stycznia w 1918 r. po Kijowie Ukraińska Centralna Wskazówka Narodowa proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej. Rok później, także 22 stycznia, doszło do zjednoczenia dwóch państw ukraińskich: kijowskiej Ukraińskiej Republiki Ludowej sposród proklamowaną we Lwowie Zachodnio-Ukraińską Republiką Ludową.

Na początku lat dwudziestych XX przy. walka o niepodległą Ukrainę nie powiodła się. Jednakze dzień 22:00 stycznia pozostał dla Ukraińców symbolem dążenia do suwerennego i zjednoczonego państwa. (PAP)

kop/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy