MŚ: Nie ma planów zakazu palenia węgla w gospodarstwach domowych

Author:
27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Ministerstwo Środowiska nie planuje wprowadzenia zakazu opalania pieców węglem, mysli natomiast m. in. możliwość wprowadzenia standardów dla kotłów małej dyspozycji czy wymogów w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń – wyplywa z informacji resortu.

_ Nie było nigdy zamiarem Ministerstwa Środowiska, ani nie było takich planów po rządzie, żebyśmy zakazali palenia węgla w sektorze bytowo-komunalnym _ a mianowicie poinformował przy czwartek w Wiśle (Śląskie) wicedyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Roman Głaz.

Odniósł się po ten sposób do podnoszonych m. in. przez środowiska górnicze jak i równiez związki zawodowe obaw związanych z domniemanym zakazem uzywania węgla sluzace do opalania pieców po 2020 roku. Informacje o tego rodzaju planach pojawiły się kilkanascie tygodni wstecz po posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska. Wywołało to protesty środowisk górniczych.

Dyr. Głaz zdementował w czwartek te doniesienia. _ Nieprawdą jest, że w 2020 r. przewidziane jest wyprowadzenie węgla wraz z sektora bytowo-komunalnego. Nie zakazujemy spalania węgla; chcemy wylacznie, żeby było to tworzone w cywilizowany sposób _ – zapewnił wicedyrektor, przyznając, że resort środowiska rozpatruje różne rozwiązania, służące poprawie jakości powietrza w Polsce.

_ Resort środowiska analizuje możliwość wprowadzenia standardów emisji na rzecz kotłów o mocy poniżej 1 megawata oraz możliwość wprowadzenia wymagań technicznych w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń na rzecz nowych źródeł spalania małej mocy po gospodarstwach domowych _ – powiedział Głaz.

Analizy dotyczą również możliwości _ przedlozenia minimalnych wymagań jakościowych gwoli paliw stałych _. Jednak żaden wraz z analizowanych punktów nie wyklucza stosowania węgla; chodzi tylko o obnizenie emisji zanieczyszczeń poprzez najlepsze parametry kotłów i uzywanego paliwa.

Wicedyrektor wskazał, że w Polsce właśnie sektor bytowo-komunalny w przeważającej większości pasuje za zanieczyszczenie powietrza. Stąd m. in. programy likwidacji tzw. niskiej emisji, to znaczy emisji sposród lokalnych, nieekologicznych źródeł.

Głaz przypomniał, że zgodnie z naszym prawem samorządy mają uprawnienie – jak dzieje się to po Małopolsce a mianowicie określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczalnych do uzywania na okreslonym terenie, by poprawić jakość powietrza.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy