Mało poważni Grecy

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

Jeżeli uznać doniesienia firm MNI zbytnio prawdziwe (powołuje się kobieta na źródła rządowe), to jeszcze w tym tygodniu notowania EUR/USD mogą zanurkować poniżej 1, 3265, a sama wspólna waluta będzie przeżywać kolejne problemy.

Zakładam jednak, iż grecki rząd dość szybko wytłumaczy się z pogłosek, jakoby przy jego łonie narastał sprzeciw wobec ostrych warunków zobrazowanych przez Międzynarodowy Fundusz Monetarny. Tym samym pojawiły się spekulacje, jakoby Grecy chcieli zmienić treść zapisów przyjętych na koniec marca dzieki unijnym wierzcholku, a które określały zarysy pomocy przy tzw. ostatniej instancji. Ich zdaniem najpomyslniej, jakby partycypowały w niej tylko panstwa europejskie. Takie postawienie kwestie, rodzi aczkolwiek tylko raz za razem większy niepokój o stan greckich finansów, co chyba nie jest zamiarem tamtejszych władz. W tym kontekście dość interesujacy przebieg może mieć zaplanowana na najbliższy czwartek konferencja J. C. Tricheta po zakończonym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Rynek spodziewa się, iż mimo nieco dogodniejszych danych makroekonomicznych ze strefy euro, które to napłynęły ostatnimi czasy, akcenty zostaną położone w problemy fiskalne, co jednocześnie sprawi, iż oczekiwania dzieki ewentualną podwyżkę stóp za posrednictwem ECB zbytnio kilka miesięcy,
odsuną się w czasie.

Dzieki drugim biegunie są coraz lepsze wiadomosci makro z USA – oba odczyty indeksów ISM opublikowane po ostatnich dniach były bardziej wartosciowe od oczekiwań, a wzrost nowych etatów poza rolnictwem był po marcu najwyższy od 3 lat. Amerykańska gospodarka pomału staje dzieki prostą jak i równiez inwestorzy będą w większym stopniu dyskontować fakt, iż w końcu FED będzie musiał odejść od swojej ultra-gołębiej polityki. Interesujące w niniejszym względzie będą dzisiejsze zapiski z posiedzenia FED sposród 16 marca, zwłaszcza pod spodem kątem dyskusji nt. usunięcia zapisu na temat utrzymywaniu niskich stóp procentowych „przez dłuższy czas”. Jeżeli okaże się, iż az do opinii Thomasa Hoeniga z Kansas, zaczynają skłaniać się inni członkowie FOMC, to będą to dodatkowe, stale punkty gwoli dolara.

W kraju złoty pozostawał dzisiaj rano trwaly. Za euro płacono 3, 83 zł, a więc nasza waluta biła kolejne rekordy siły. Z kolei dolar podrożał do 2, 8550 zł zbyt sprawą powrotu do spadków EUR/USD, zas za franka płacono już tylko dwa, 6750 zł po jakim sposobem na razie efektywnej interwencji SNB na EUR/CHF w czwartek po południu. Złotemu może sprzyjać rozstrzygniecie Banku Australii o podwyżce stóp procentowych do 4, 25 proc., która rozbudziła zainteresowanie walutami o wyższym oprocentowaniu. Wlasciwy sentyment wspierają także solidniejsze dane makro z USA. Niemniej, jeżeli dzisiejsze zapiski z posiedzenia FOMC okażą się w wyzszym stopniu „jastrzębie” to trzeba się będzie liczyć z osłabieniem złotego (jak na razie ten wariant wydaje sie mniej prawdopodobny). Scenariusz wazny zakłada zmniejszenie EUR/PLN do 3, 78-3, 80 po najbliższych dobach.

EUR/PLN: Kierunek spadkowy pozostanie wyraźny. Mocny opór to 3, 85-3, 8550, a pierwsze potencjalne wsparcie to okolice 3, 82, lecz kluczowe to dopiero trzy, 78-3, 80. Dzienny MACD zdaje się dopiero w tej chwili generować sygnał sprzedaży.

USD/PLN: Spadający EUR/USD sprawia, iż w najbliższych dniach nie ma szans na ponowny test zeszłotygodniowego minimalna wartosc na 2, 8150. Można założyć, że silnym wsparciem staną się już okolice 2, 83-2, 84, zas oporem rejon 2, 88, który może, ale jedynie nieznacznie zostać naruszony przy najbliższych dniach.

EUR/USD: Kolaudacja wzrostowa, jaką obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu została zakończona w okolicach 1, 3590. Jeżeli po najbliższym momencie dojdzie do pokonania poziomów 1, 3380-1, 3400, to będzie to wyraźnym sygnałem, iż odjezdzamy na minima w obszarze 1, 3265. Ujęcie 4-godzinowe pokazuje przewagę strony podażowej, także w/w poziom (1, 3380) może zostać obecnie naruszony.

GBP/USD: Funt nie zdołał naruszyć linii szyi formacji podwójnego dna wraz z 1, 4800, która przebiega w rejonie 1, 5330. W efekcie w tej chwili zwycięża witryna www podażowa, chociaż wyraźnym sygnałem jej siły, będzie wówczas zejście poniżej 1, 5160-1, 5170. W takim przypadku wzrosną szanse na zejście do 1, 51. Wydaje się jednakze, iż rejon 1, 5160 powinien w tej chwili wytrzymać, natomiast notowania wrócą w okolice 1, 5250-60 (połowa potencjalnego trendu bocznego 1, 5160-1, 5320), które będą kluczowe dla wzrostu wypadków przy kolejnych dobach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy