Małopolskie: Mury dawnego ratusza odkryto w Nowym Targu

27 lipca, 2020
Category: inne

Kamieniste fundamenty, najprawdopodobniej dawnego drewnianego ratusza miejskiego z 18 wieku, odnaleźli w Swiezym Targu podwladni budowlani w czasie prac rewitalizacyjnych płyty sektorze.

„Po odkryciu sedziwych murów w plac budowy weszli archeolodzy, którzy odnaleźli również dwie monety nieokreślonego na razie pochodzenia oraz fragmenty starej ceramiki” – powiedział Piotr Rayski-Pawlik z nowotarskiego Urzędu Metropolie.

Zabytkowy fundament został odkryty po zdjęciu wierzchniej powierzchni ziemi, między obecnym ratuszem, a stojącym w sektorze pomnikiem Władysława Orkana. Po obrębie znaleziska prace budowlane zostały przerwane. „Obecnie trwają tam profesjonalne prace naukowe, których rezultat poznamy zbyt kilka tygodni” – mówił Rayski-Pawlik.

Decyzję o tym, jakie mozliwosci stanie się z fundamentami oraz ze znalezionymi przedmiotami podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, który za pośrednictwem delegatury w Swiezym Targu objął nadzór ponad pracami archeologicznymi.

Przebudowa sektorze miejskiego w Nowym Targu rozpoczął się na początku kwietnia tego roku. Rewitalizacja będzie kosztowała 4 mln 850 tys. zł jak i równiez będzie polegała m. in. na całkowitej wymianie powierzchni. Wysokie drzewa zasłaniające ratusz będą zastąpione drzewami i krzewami niskopiennymi. Na rynku posiada także powstać fontanna. Istniejące trawniki przy znacznej mierze mają być przykryte kamiennymi płytami.

Az do końca 18 wieku nowotarski rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar przy 1784 r. Dawny ratusz, którego fundamenty zostały odkryte, został skonstruowany prawdopodobnie po połowie 18 w. Sposród archiwalnych dokumentów wynika, że dawny ratusz był nakryty gontowym dachem i otoczony był podcieniami, wspartymi w słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz powiatowych znajdowało się tu także więzienie.

Obecny ratusz wraz z połowy XIX jest budynkiem w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjnym. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem wraz z iglicą.

Nieznany Targ wydaje sie najstarszym miejscowoscia Podhala i głównym ośrodkiem handlowym tego regionu. Uprzywilejowanie lokacji Nieznanego Targu nadany przez Kazimierza Wielkiego pochodzi z 1346 roku. Miasto powstało, po widłach Białego i Czarnego Dunajca, w ponizszym też okresie wykształcił się jego miejski układ urbanistyczny z dużym centralnym rynkiem, od którego na wschód i zachód odchodziła jedna ulica. Kazimierz Wielki był również fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, będącej patronką miasta.

Dzięki licznym przywilejom królewskim jak i równiez rozwojowi rzemiosła miasto predko się rozwijało. Już przy 1396 roku kalendarzowego Nowy Targ był ważnym ośrodkiem administracyjnym i komercyjnym z działającymi w pełnym składzie władzami samorządowymi. Od początku XV wieku był zaś miastem królewskim i siedzibą starosty. W XVI wieku miasteczko uzyskało upowaznienie składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów, a kolejni królowie Polski zezwalali na prawidlowe organizowanie jarmarków w Nowatorskim Targu. (PAP)

szb/ rda/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy