MF: 1-wsza proc. CIT na naukę, ale wedlug zdjęciu strategie nadmiernego deficytu

MF: 1-wsza proc. CIT na naukę, ale wedlug zdjęciu strategie nadmiernego deficytu
27 lipca, 2020
Category: inne

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą osobom prawnym przekazywać jednej proc. podatku CIT danym placówkom naukowym. Resort podkreśla, że wprowadzenie tego od 2014 r. zależy od zdjęcia z Polski za posrednictwem KE strategie nadmiernego deficytu.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, w konsultacjach społecznych odnajduje się wzór ustawy, wprowadzającej możliwość podawania przez podatników 1 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na rzecz wskazanych jednostek prawdziwych. Resort podkreślił jednak, że przyjęcie owego rozwiązania już od 2014 r. będzie możliwe pod warunkiem zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską.

Reprezentanci ministerstwa zaznaczyli, że to nie wylaczna propozycja pomocy dla polskiej nauki, opracowana we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejnym pomysłem w konsultowanym obecnie planie jest możliwość odroczenia opodatkowania dochodu powstałego z tytułu wniesienia poprzez określone instytucje zajmujące się działalnością naukową (m. in. uczelnie wyższe, instytuty MEZCZYZNA, instytuty badawcze) do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci tzw. komercjalizowanej wartości umuslowej. Jest to np. patent i inne uprawnienia określone po ustawie Uprawnienie własności przemysłowej, albo prawa autorskie, know-how czy licencja od tych praw.

Zgodnie z obecnymi wzorami wniesienie sluzace do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego jest dochodem po stronie podmiotu wnoszącego taki wkład. W związku z tymze podmiot ten od tego profitu musi płacić podatek poplatny już od czasu zarejestrowania spółki kapitałowej.

Ministerstwo proponuje więc 5-letnie odroczenie tego zobowiązania podatkowego. Jak argumentuje resort, z dochodem tego typu nie zaakceptowac wiąże się realny przepływ środków pienieznych, a konieczność ponoszenia realnego ciężaru podatkowego na wczesnym etapie komercjalizacji wyników badań naukowych jak i równiez prac rozwojowych postrzegana wydaje sie byc jako zasadnicza bariera na rzecz całego przebiegu.

W ocenie MF proces komercjalizacji wyników badań naukowych i zadan rozwojowych trwa zazwyczaj od czasu pół roku do ok. trzech latek. „W tym czasie najczęściej dane dobro nie generuje przychodów, a tylko koszta związane sposród jego doskonaleniem i analizowaniem potencjału rynkowego” – podkreślił resort.

Wedle koncepcją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnie jak i równiez instytuty będą mogły przeznaczać przekazane wykladzinom środki wraz z jednego procenta CIT w swoje zamiary statutowe, a więc dzieki projekty naukowe, projekty edukacyjne, a także na stypendia doktoranckie czy płace dla młodych naukowców. W przypadku dużych odpisów przedsiębiorstwa będą mogły je dzielić np. między trzy jednostki naukowe.

Możliwość przekazywania za posrednictwem przedsiębiorstwa jednego procenta z podatku CIT wybranym jednostkom naukowym jawi sie jako jeden z elementów zaproponowanego za posrednictwem resort nauki „Pakietu na rzecz innowacji”. Składa się pan m. in. z ułatwień podatkowych na rzecz naukowców, programów mających na celu zachęcenie funduszy wariantu venture capital inwestycjami przy projekty wraz z udziałem rodzimych naukowców oraz wsparcie brokerów innowacji. (PAP)

wkr/ pad/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy