MF: odwrócony VAT w wyroby stalowe od sierpnia 2013 r.

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Resort finansów chce ulżyć branży stalowej. Planuje, by z początkiem sierpnia 2013 r. w życie weszła metoda tzw. odwróconego VAT na niektóre produkty stalowe – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż. *

„Z bacznosci na konieczność szybkiego wprowadzenia rozwiązań przeciwdziałających nadużyciom a mianowicie co poprawiłoby sytuację konkurencyjną uczciwych podatników – zakłada się, że przepisy dotyczące odwrotnego obciążenia VAT-em mogłyby wejść przy życie z dniem jednej sierpnia 2013 r. ” – poinformowała Dróżdż.

Przedlozenie procedury tak zwanym. odwróconego obciążenia VAT-em w sytuacji obrotu niektórymi wyrobami stalowymi ma przeciwdziałać oszustwom podatkowym na tym rynku. W takim przypadku to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się az do odprowadzenia datku.

Rzeczniczka przypomniała, że ministerstwo uzyskało opinię Komisji Europejskiej o możliwości wprowadzenia za posrednictwem Polskę mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie niektórymi wyrobami stalowymi (półproduktami) bez konieczności ubiegania się o derogację – odstępstwa od maksymy obowiązującej po UE a mianowicie w tym zakresie, a branża stalowa postuluje jakim sposobem najszybsze wprowadzenie takiego rozwiązania.

Według MF możliwe to będzie poprzez uzupełnienie załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego spis towarów, które mogłyby aby być objęte odwrotnym obciążeniem.

„W związku z zaproponowanym rozszerzeniem załącznika nr jedenascie planuje się również doprecyzować istniejący spis dotyczący odpadów i surowców wtórnych, co oznaczałoby obszerne objęcie odwrotnym obciążeniem dostawy tych towarów. W tenze sposób zrealizowano by postulaty z branży recyklingu na temat konieczności powtykania w tym folderu korekt” – poinformowała.

Regulacje dotyczące odwrotnego obciążenia VAT resort finansów chce włączyć do projektu nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, który zakłada wprowadzenie tzw. solidarnej odpowiedzialności podatkowej w obrocie „towarami wrażliwymi” (stal, powietrza, złoto) i ujednolica okresy rozliczeniowe tuz przy dostawie niektórych takich towarów.

„W związku z tym, że zgodnie z opinią Komisji Europejskiej nie zaakceptowac wszystkie wyroby stalowe narażone na wyłudzenia mogą być objęte zakresem odwrotnego obciążenia, w projektowanej ustawie zakłada się również stosowanie do nich – tam, w którym miejscu odwrotne obciążenie nie może być wprowadzone – odpowiedzialności podatkowej i zakazu rozliczania VAT kwartalnie” – poinformowała.

Dodała, że przepisy wprowadzające solidarną odpowiedzialność podatkową po obrocie towarami wrażliwymi i wyłączające stosowanie deklaracji trymestralnych wymagają wlasciwego przygotowania informatycznego, w związku z tym mogłyby wejść w życie dopiero 1 października 2013 r.

Wedlug Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, obecne doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie powstrzymuje przestępstwom podatkowym.

Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić wraz z nielegalnego ruchu, wobec trzydziestu pieciu proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby polski zbyt wyrobów stalowych „stał się w ostatnich latach pomieszczeniem wyłudzeń datku VAT w niebywałej skali”. Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też – jak przypuszcza Izba – inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder przekłada się na kilkusetmilionowe szkody budżetu państwa. (PAP)

mmu/ mki/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy