Nagy: ogromne zapotrzebowanie dzieki specjalistów od poszukiwania gazu

Nagy: ogromne zapotrzebowanie dzieki specjalistów od poszukiwania gazu
27 lipca, 2020
Category: inne

Największe zachodnie firmy sektora gazowego ubiegają się na temat absolwentów kierunków Akademii Górniczo-Hutniczej, związanych wraz z poszukiwaniem gazu – powiedział PAP Stanisław Nagy, kierownik katedry inżynierii gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty jak i równiez Gazu AGH w Krakowie.

Absolwenci inżynierii gazowniczej otrzymują sugestie zatrudnienia metrów. in. od momentu zagranicznych spólek, które w Polsce posiadają koncesje na rozpoznawanie złóż gazu niekonwencjonalnego. „Zdarza się, że studenci inżynierii gazowniczej w AGH przy Krakowie już na innym roku znajdują pracę, nie jest to jednak regułą” a mianowicie powiedział PAP Nagy.

Dochody absolwentów już na początku pracy znacznie przekraczają średnią krajową wynagrodzeń – wynika z nieoficjalnych wypowiedzi na rzecz PAP czlonków firm, do których trafiają studenci jak i równiez absolwenci. Wraz z uzyskiwanym doświadczeniem rośnie pierwotnego pensja. Poboczne pieniądze zarabia się dzieki kontraktach obcych.

„Mamy bardzo duże popyt na naszych absolwentów. Wiele firm obcych i krajowych bije się o nich. W tej chwili podpisujemy umowę dzieki praktyki studenckie w Chevronie, Marathon Oil, Talisman, dysponujemy już umowę z Halliburtonem i wraz z Shlumbergerem” – wyliczył naukowiec. „Współpracujemy też z duńskimi i niemieckimi firmami” a mianowicie dodał.

„W tej momencie mamy dodatkową motywację dla studiujących i poszukujących pracy absolwentów, bo gaz niekonwencjonalny jest dla ludzi niesamowitym zadaniem – kazdy teraz na nas patrzą” – mówił Nagy.

Studenci co roku korzystają z praktyk, seminariów, w każdym roku odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, w tenze sposób spólki poznają wlasnych studentów jak i równiez oferują im zatrudnienie na zakończeniu studiów. „W zeszłym roku Halliburton wziął kilkunastu naszych absolwentów. Przygotowali kolokwium dla szescdziesieciu osób, sposród tego wybrano ponad 15 osób. Shlumbergerem bierze na rok 5-6 osób, pozostałe firmy – na 2-3” a mianowicie powiedział.

Polskie firmy jakim sposobem PGNiG badz przedsiębiorstwa poszukiwania nafty jak i równiez gazu też biorą absolwentów AGH, jednak nie mają takich możliwości finansowych jak i równiez zachęt, jakim sposobem firmy zagraniczne. „Można powiedzieć, że następuje drenaż wlasnych kadr. Zostają absolwenci, którzy mają już jakieś zobowiązania w Polsce, np. założyli bliskich; tacy, którym trudniej jest wyjechać sposród kraju” a mianowicie ocenił Nagy.

Rzeczniczka prasowa firmy Szukania Nafty i Gazu (PNIG) Kraków Agnieszka Sioła przyznała, że ojczyste firmy mają kłopoty sposród pozyskiwaniem swiezych pracowników sposród cieszącej się światową renomą AGH. „Absolwenci wiertnictwa lub geofizyki sposród AGH to najbardziej rozrywani studenci, często już przy połowie studiów +zarezerwowani+ a mianowicie poprzez stypendia, praktyki jak i równiez oferty roboty związani wraz z zachodnimi firmami” – powiedziała PAP Sioła.

Podkreśliła, że to zawód dla globtroterów, bo operacje wiertnicze kierowane są dzieki całym świecie. „Mamy kontrakty m. in. w Ugandzie, Mozambiku, Kazachstanie. W Kazachstanie firma wykonała pod koniec 2010 r. najgłębszy odwiert – ponad 7 tys. m. To interesujace miejsce pracy” – podkreśliła. Z powodu braku naszych pracowników, firma korzysta również sposród innych – np. przy Ugandzie pracują Kazachowie a mianowicie podała.

Nagy podał, że na dwu kierunkach studiów – górnictwo naftowe jak i równiez geologia, który istnieje od czasu początku katedry i nowatorskim – inżynieria naftowa i gazownicza – przyjmowanych wydaje sie po 150 osób dzieki studia glównego stopnia. Dzieki drugi stopień studiów przyjmowanych jest stu osób. W jego ocenie to najbardziej sprzyjajaca liczba studentów, dostosowana sluzace do możliwości ekipy naukowej. „Oprócz nauki są jeszcze zadania badawcze, zas na naszym wlasnym wydziale wykładowcy nie pracują na kilkunastu uniwersytetach, bo jesteśmy faktycznie jedynym pomieszczeniem, w którym kształci się takich specjalistów” – podkreślił.

Współpraca wydziału z firmami nie tyczy sie tylko praktyk. „Korzystamy wraz z ich specjalistycznych programów komputerowych, staramy się testować pierwotnego rozwiązania techniczne i naukowe. To są firmy profesjonalne w tym, co robią jak i równiez zatrudniające kilkanascie, kilkadziesiąt tysięcy osób, natomiast nie jakim sposobem wydział a mianowicie kilkadziesiąt. Organizujemy wspólne seminaria, korzystamy z pierwotnego prezentacji dotyczących problematyki studiów. Jesteśmy też w aktywni światowym stowarzyszeniu inżynierów naftowych” – tłumaczył.

„Korzystając z tych kontaktów uzyskujemy rocznie ok. szesc wykładowców reprezentujących najwyższy światowy poziom zdolnosci. To wykłady dla studentów, ale korzystają z nich również absolwenci, inżynierowie, bowiem wykładowcy prezentują nam nowości, trendy, swoje praktyczne spostrzeżenia” – powiedział. „AGH współpracuje też wraz z szkołami wyższymi na świecie. Nasz wydział ma obecnie 12 profesorów delegowanych wraz z innych uczelni” – dodał.

W związku z dużym zainteresowaniem wydział zamierza uruchomić angielskojęzyczne studia drugiego stopnia dla inżynierów z całego świata. „Pracujemy nad uruchomieniem czterosemestralnego nurcie inżynierii gazowniczej w języku angielskim. Szkola wyzsza drugiego kategorii przygotowujemy we współpracy wraz z Norwegami. Posiadamy już niesamowitą liczbę zgłoszeń – do 100 propozycji inżynierów z całego świata, chętnych do studiowania na wyższym poziomie. Musimy na to zapotrzebowanie zareagować” – podkreślił przy rozmowie sposród PAP Nagy. (PAP)

ago/ mki/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy