Odblokowanie blockchain, technologii stojącej za rewolucją Bitcoin

17 lutego 2021

Aby to zrozumieć, musisz najpierw poznać podstawy kryptografii.

9 stycznia 2018, godz. 15:47 *

Jeśli czytałeś cokolwiek o Bitcoinie w ciągu ostatnich kilku tygodni, prawdopodobnie słyszałeś termin „blockchain. Technologia ma zastosowania, które wykraczają daleko poza jej powiązania z kryptowalutą, a nurkowanie w jej głowie może przyprawić o zawrót głowy. Ta technologia istnieje od ponad 25 lat, więc istnieje mnóstwo sposobów na rozbicie tego kujona na coś, z czym każdy może wejść na pokład.

Aby zrozumieć blockchain, musisz najpierw zrozumieć kryptografię. Łatwym sposobem na zapamiętanie szyfrowania jest wyobrażenie sobie klasycznej zabawki z „pierścieniem dekodera znajdującej się w płatkach zbożowych (naszych rodziców?). W przypadku pierścienia dekodera każda litera w naszym alfabecie odpowiada liczbie określonej przez klucz. Jeśli nie masz klucza, nie możesz „złamać wiadomości. Nowoczesne szyfrowanie zasadniczo wykorzystuje skomputeryzowane „pierścienie dekodera do tworzenia kodów, które blokują dane i pliki.

Ale co z sytuacjami, w których chcesz zaszyfrować pliki i zabezpieczyć je, ale nadal masz dostęp do dużych grup z poświadczeniem bezpieczeństwa? A co z wyłudzaniem informacji, oszustwami związanymi z kartami kredytowymi i kradzieżą tożsamości, które mają miejsce, gdy dwie strony wymieniają się danymi, towarami lub usługami?

Co to jest blockchain?

W Internecie dane mogą być kopiowane, modyfikowane, remiksowane, edytowane i zrzuty ekranu bez naszej kontroli. To piękna, a czasem irytująca natura internetu. Technologia Blockchain to najsilniejsza ochrona zapewniająca bezpieczny transfer danych, plików lub pieniędzy.

Możesz usłyszeć, że blockchain jest „zdecentralizowany lub „rozproszony. Te terminy podkreślają jedną z najbardziej wyjątkowych zalet technologii: Blockchain usuwa pośredników w transakcjach. Scentralizowany system transakcyjny prowadzi wszystko przez instytucję pośredniczącą (taką jak bank, sklep lub firma) w celu utrzymania księgi. Kiedy blockchain jest zdecentralizowany, księgi są publicznie dostępne. Gdy jest „rozproszony, dostęp może być współdzielony między dwiema zaufanymi stronami.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Blockchain wyjaśniony dla manekinów

Blockchain to sieć komputerów (zwanych węzłami), z których wszystkie mają tę samą historię transakcji, sprawdzaną przez każdy nowy komputer, który chce być częścią transakcji. Kryptografia (pamiętasz pierścienie dekodera z lat 50. XX wieku?) Zapewnia bezpieczeństwo transakcji poprzez kodowanie każdej transakcji unikalnym zestawem cyfr i liter, weryfikowanym przez wszystkie strony transakcji.

Ta historia lub baza danych rekordów nazywana jest blokiem. Każdy blok zawiera informacje o historii każdego poprzedzającego go bloku, aż do drugiego, i łączy go z blokiem poprzedzającym go. Zamiast pomagać bankowi lub firmie w zapewnianiu weryfikowalności i możliwości tych zapisów (np. Upewnienie się, że czek nie zostanie odbity), kod oprogramowania staje się pośrednikiem, a weryfikacja transakcji zajmuje nanosekund. Ponadto nic nie może być zmieniane, usuwane, remiksowane ani edytowane w łańcuchu bloków. Podobnie jak te księgi z Mezopotamii, historia blockchain jest osadzona w kamieniu.

W praktyce: powiedz, że mam 0,03 bitcoina i jestem zdecydowany wydać je na te mokasyny Gucci (rozmiar 7, fyi). Następnie połączę się ze zdecentralizowanym łańcuchem bloków Bitcoin i wyślę prośbę o przesłanie tych 0,03 BTC do Gucci. Ta transakcja jest przesyłana do systemu i każdy węzeł w systemie Bitcoin może ją zobaczyć. Ale moja tożsamość i tożsamość Gucciego są wyświetlane jako tymczasowe podpisy kryptograficzne. W tym miejscu mogę również zapoznać się z historią sprzedaży tych butów oraz z wcześniejszymi właścicielami. Węzły weryfikują to żądanie, a moje bitcoiny są przesyłane do Gucci. Jest to zapisywane jako ostatni blok w łańcuchu. Kiedy wszystko jest zapisane, zapieczętowane kryptograficznie i skończone, dostaję mokasyny, a łańcuch rejestruje mnie jako obecnego właściciela tych butów.

W pewnym sensie technologia blockchain przenosi nas z powrotem do podstawowych korzeni handlu i transakcji jeden-jeden, które zbudowały nowoczesną gospodarkę. Na przykład we wczesnym handlu futrami księga była prowadzona przez każdą ze stron lub pisemną umowę, a nie przez bank. A handlarze futrami nie musieli czekać od pięciu do dziesięciu dni roboczych na realizację swoich transakcji. Ale gdy handel stał się bardziej globalny i na dużą skalę, instytucje stały się niezbędne do zarządzania naszymi transakcjami i obniżenia naszego ryzyka i niepewności podczas prowadzenia interesów z kupcami z odległych krajów. Teraz, w zglobalizowanym społeczeństwie, potrzebny jest zglobalizowany system dokonywania takich transakcji.

Jasne, w czasachRevenantabyli bandyci i szarlatani, podobnie jak dzisiejsi hakerzy i złodzieje tożsamości. Ale rządy już pracują z technologią blockchain, aby dane osobowe mogły być przechowywane w łańcuchu. To, wraz z wykorzystaniem osobistych podpisów kryptograficznych, zapewni dalsze zabezpieczenie transakcji danych.

Claire DownsClaire Downs jest dziennikarką zajmującą się technologią, zajmującą się zagadnieniami z pogranicza internetu i popkultury. Pracująca w trzecim pokoleniu w branży futures w Chicago, specjalizuje się w kryptowalutach i altcoinach. Jej prace można również zobaczyć w Cosmopolitan, Vice Motherboard, VH1.com i Merry Jane.

Biuletyn Tech Tuesday: TikTok przetrwa zakaz Trumpa. Co teraz?

Wyciekłe dokumenty Amazon pokazują, że firma kłamała na temat bezpieczeństwa magazynów

Eric Trump mówi, że jest „częścią społeczności LGBT

Transmisja debaty prezydenckiej na żywo: Jak oglądać debatę prezydencką 29 września

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy