OECD: Włochy powinny zwiększać wydajność pracy i konkurencyjność

OECD: Włochy powinny zwiększać wydajność pracy i konkurencyjność
27 lipca, 2020
Category: inne

Włochy muszą wdrożyć zapoczątkowane w 2012 r. reformy, by zwiększyć słabą wydajność pracy jak i równiez poprawić konkurencyjność gospodarki – pisze OECD w raporcie nt. owego kraju. Organizacja chwali jednocześnie Rzym zbyt znaczne postępy w umacnianiu finansów publicznych.

Struktura Współpracy Gospodarczej i Progresu podkreśla, że nowo powołany rząd musi wykorzystywać w szerokim zakresie zakrojone reformy, które podjął poprzedni, technokratyczny gabinet Czolgi Montiego.

Na koniec kwietnia, po dwumiesięcznym impasie, gdy na wyborach we Włoszech nie zaakceptowac można było utworzyć rządu, ster władzy objął 46-letni Enrico Letta. Jego „”, określany mianem szerokiego porozumienia, utworzyły centrolewica i centroprawica. Letta w swoim wygłoszonym po zeszłym tygodniu expose przyznawał, że pozycja gospodarcza panstwie wciąż wydaje sie poważna.

OECD przewiduje, że w tym roku włoskie PKB spadnie o jednej, 5 proc., a przy 2014 r. wzrost wyniesie zaledwie 0, 4 proc. Za tego typu stan rzeczy odpowiada słaba konkurencyjność, spadek akcji kredytowej jak i równiez podwyżki podatków. Krótkoterminowy ujemny wpływ na rozwój produkcji – jak zauważa OECD – mają też cięcia wydatków budżetowych.

Organizacja zrzeszająca 34 w najwyzszym stopniu rozwinięte panstwa świata wskazuje jednak dalsze redukcje wydatków publicznych, by uniknąć podnoszenia już mimo wszystko wysokich podatków. Raport podkreśla, że przyczynki nakładane w najmniej zarabiających są większe niż przy innych rozwiniętych krajach. Zaswiadczenie wskazuje w konieczność metamorfozy systemu podatkowego, zmniejszenia nieefektywnych wydatków faktycznie, by Włochy weszły na ścieżkę redukcji poziomu długu względem PKB.

Dług spoleczny Italii wydaje sie byc jednym z najwyższych w Europie (drugim po Grecji) – w zeszłym r. wynosił 127 proc. PKB, dlatego panstwo rozpoczął w szerokim zakresie zakrojoną strategię w celu przywrócenia równowagi budżetowej.

By zmniejszyć presję rynków finansowych, która przyczyniała się do podwyższenia rentowności długu, rząd Super mario bros Montiego zdecydował w połowie 2012 r. o sprzedaży aktywów ogólnych, wartych nawet kilkadziesiąt miliardów euro. Środki takie były konieczne, poniewaz obawiano się, że Włochy będą kolejną po Portugalii ofiarą rezultatu domina po strefie ó i ugną się pod ciężarem zadłużenia.

O tym, że niebezpieczeństwo wciąż nie minęło, przypomniała po zeszłym tygodniu agencja ratingowa Moody’s. Pewien z do niej analityków Dietmar Hornung cytowany przez gazetę „La Repubblica” stwierdził, że Włochy, mimo utworzenia nieznanego rządu, wciąż mogą potrzebować pakietu ratunkowego.

„Z długiem publicznym zbliżającym się do 130 proc. PKB i ciężkim planem wykupu długu Włochy nadal narażone są na zmiany nastrojów dzieki rynkach finansowych” – ostrzega również OECD. Gdy wspólnicy stwierdzą, że obligacje włoskie nie są bezpieczne, katalogów oprocentowanie wzrośnie, a to pogorszy sytuację budżetową panstwa. W efekcie może to doprowadzić do niewypłacalności, jak w przypadku Cypru.

Dlatego raport OECD podkreśla, że duże i trwałe zmniejszenie długu powinno być priorytetem władz w Rzymie. Organizacja uważa, że prócz wdrażaniem i monitorowaniem już rozpoczętych reform potrzeba też ich rozszerzenia. Eksperci postulują m. in. większe dostosowanie płac do wydajności pracy, usunięcie ograniczeń konkurencyjnych w dziedzinie usług szczególowych, a także zdynamizowanie sektora zatrudnienia.

W poniedziałek premier Włoch oświadczył, że gospodarka jego kraju może się odbudowywać bez zwiększania długu publicznego. (PAP)

stk/ pad/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy