Olszewski zapowiada „środki prawne” przeciwko „Gazecie Wyborczej”

27 lipca, 2020
Category: rózne

Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI Jan Olszewski zapowiedział „stosowne środki prawne” przeciw „Gazecie Wyborczej”, która a mianowicie według jego – zarzuciła członkom komisji działania korupcyjne.

Zdaniem Olszewskiego, zarzucanie członkom komisji korupcji „przekracza wszelkie do tej pory stosowane metody walki sposród tymi organami państwa, które realizują system likwidacji pozostałości komunizmu po Polsce”.

„Dotychczas metody tego rodzaju szkalowania przeciwników politycznych stosowane były wyłącznie przez obsady tego aparatu” – zaznaczył Olszewski po oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP.

Po ocenie b. premiera, oskarżeniem o korupcję są fragmenty artykułów „GW”, w których zarzuca się członkom komisji „sprzedaż lub próby sprzedaży materiałów wraz z aneksu az do raportu sposród weryfikacji WIOSKI, proponowanie b. żołnierzom WSI pozytywnej ocenie w zamian zbytnio korzyść majątkową, proponowanie ludziom (głównie biznesmenom), których nazwiska znalazły się w aneksie, wykreślenie tychze nazwisk a mianowicie również zbyt korzyść majątkową”.

„Stwierdzam oczywistą bezpodstawność tych pomówień” – napisał przewodniczący komisji po oświadczeniu.

Ponieważ informacje podane przez „GW” miały pochodzić z prowadzonych przez ABW i SKW postępowań operacyjnych, Olszewski domaga się od premiera Donalda Tuska, jako odpowiedzialnego za służby wyjatkowe, publicznego zajęcia stanowiska przy tej kwestii.

„Gazeta Wyborcza” podała, że powodem cofnięcia certyfikatów może być to, że SKW i ABW sprawdzają wiadomosci na temat nieprawidłowości w samej komisji. „Jeden z członków komisji miał oferować sprzedaż aneksu do raportu sposród weryfikacji WIOSKI. Badane są też wiadomosci o ofert wycofania w miejsce za łapówkę określonych imion z aneksu. Są też informacje weryfikowanych oficerów b. WSI, że pozytywną weryfikację można było kupić” a mianowicie napisano w gazecie.

Według źródeł „GW”, w doniesieniach przewija się nazwisko podwladnego Agencji Mienia Wojskowego, który oferował biznesmenom i weryfikowanym oficerom b. WSI rozmowa telefoniczna z członkami komisji. „Sprawdzamy, czy ów pośrednik miał realne przełożenie na kogoś z komisji, czy też po prostu konfabulował, próbując wyciągnąć pieniądze a mianowicie mówi nasz informator wraz z ABW” a mianowicie napisała „Wyborcza”.

W komisji zasiadają dwudziestu czterech osoby, dwunastu powołuje premier, 12 prezydent. Komisja ma za zadanie weryfikować żołnierzy b. Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy potrzebowali pracować przy nowych służbach – Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.

Niedawno Olszewski oświadczył, że powinien oddać się sluzace do dyspozycji prezydenta, ponieważ zagrożony jest termin zakończenia weryfikacji żołnierzy b. WSI i ze względu na niedostatek możliwości fachowych dla roboty komisji. Według niego, wyznaczony na połowę roku wyraz zakończenia prac nie będzie mógł być dotrzymany. Wyraz 30 czerwca wyznaczył Jarosław Kaczyński w czasie, gdy był premierem. Według informacji przekazanych przez Olszewskiego, do ocenie pozostało czterysta osób. (PAP)

ago/ pz/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy