Opolskie: Nieco wyższe opłaty i podatki lokalne w 2014 r, ale nie wszędzie

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Na temat 3 proc. wzrosną w Opolu przyczynki od nieruchomości i opłaty za wodę. W Kędzierzynie-Koźlu podatek od momentu nieruchomości będzie o 1-wsza procent wyższy niż polski. Część samorządów – np. Brzeg czy Nysa a mianowicie pozostawiło jakkolwiek stawki na tegorocznym szczeblu.

Naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych opolskiego ratusza Tomasz Filipkowski podał, że opłata za metr kw. powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, wzrośnie sposród 22 zł w 2013 r. az do 22 zł 66 gr. w roku kalendarzowego przyszłym; zas za przestrzenie mieszkalne a mianowicie z 0, 59 zł do 0, 61 zł. W sumie wpływy z podatków i opłat lokalnych przy 2014 r. w Opolu mają wynieść prawie 85 mln zł.

Dodatkowe 22, 5 mln zł trafi też sluzace do kasy miasta z opłat za gospodarowanie odpadami. Filipkowski zastrzegł jednocześnie, że stawki za wywóz śmieci nie wzrosną – obecnie wynoszą 13 zł za sytem. przy śmieciach segregowanych i 20 zł za sytem. przy niesegregowanych.

Więcej mieszkańcy Opola zapłacą też przy nowym roku za wodę i ścieki. Cena wody wzrośnie na temat 9 groszy – az do 3, 06 zł zbytnio metr sześc., a ścieków o 37 groszy – do czterech, 23 zł za metr sześc. Cena ścieków na rzecz zakładów przemysłowych pozostała na poziomie z ub. roku (7, 84 zł), a zbyt metr sześc. wody wzrosła o ok. 3 proc do trzech, 10 zł.

Póki, jakie mozliwosci nie wzrosną w Opolu ceny biletów komunikacji miejskiej, a na temat ewentualnych podwyżkach czynszu zadecyduje prezydent metropolie. Uchwalony przy grudniu „Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Opole na okres 2014-2018” zakłada możliwość corocznej podwyżki czynszu maks. sluzace do 10 proc. Obecnie obowiązująca stawka zasadnicza wynosi 5, 11 zł za metr kw.

Na temat ok. 1 proc. wzrosną podatki i opłaty lokalne w Kędzierzynie-Koźlu – metrów. in. przyczynki od nieruchomości. W budynkach mieszkalnych podwyższono je o 1 grosz, do kwoty 52 gr za metr kw., natomiast w lokalach gdzie wiedziona jest działalność gospodarcza na temat 19 gr – sluzace do 19, 01 zł zbytnio metr kw.

Bez zmian w Kędzierzynie-Koźlu pozostają koszty biletów lacznosci miejskiej jak i równiez co najmniej az do końca kwietnia – taryfy za wodę i ścieki. Znika z kolei w 2014 roku opłata za czworonoga. W sumie wpływy z podatków przyszłym roku kalendarzowego w Kędzierzynie-Koźlu mają wynieść ok. 66 mln zł.

Są też miasta na Opolszczyźnie, po których po 2014 r. podatki i opłaty nie zaakceptowac wzrastają, np. Brzeg. Według szacunków wpływy z nich wyniosą w tym mieście ok. 18, 3 mln zł. Brzeżanie więcej zapłacą jakkolwiek za wodę – o 14 gr. Jej metr sześc. będzie kosztować w 2014 r. 3, 87 zł. „Ścieki pozostają wyjawszy zmian, zbyt metr sześc. płacimy piec, 18 zł” – podał rzecznik gubernatora Brzegu Tomasz Dragan.

Zmienią się z kolei w Brzegu – już po jednego razu trzeci a mianowicie stawki zbytnio wywóz śmieci. Jednoosobowe osoby prywatne zapłacą za wywóz segregowanych odpadów 9 zł a mianowicie zamiast niedawnych 16 zł, a po gospodarstwach przy których wydaje sie 2 jak i równiez więcej osób – będzie to koszt 10 zł od osoby. Maksymalna cena za wywóz odpadów to 50 zł od rodziny. Kwoty zbytnio śmieci niesegregowane będą podwójne.

Opłat i podatków rodzimych nie podniesie też przy przyszłym r. Nysa – pozostaną na dotychczasowym szczeblu. Według wyliczeń rzecznika urzędu miasta Nysy Artura Pieczarki wpływy sluzace do miejskiego budżetu z tytułu opłat i podatków wyniosą ponad 26, 5 mln zł. (PAP)

kat/ drag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy