Pakistan: Zabito sześciu pracowników wraz z programu szczepień przeciw polio

Pakistan: Zabito sześciu pracowników wraz z programu szczepień przeciw polio
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi informacja na temat rannej jednostce i uściślenie położenia miasta Peszawar #

18. 12. Islamabad (PAP/AP, dpa) – Nieznani sprawcy zabili we wtorek sześcioro pracowników uczestniczących przy rządowym systemie szczepień przeciwko polio przy dwóch miejscowosciach w Pakistanie – poinformowały władze. W przeszłości jednakowym akcjom zdrowotnym sprzeciwiali się talibowie.

Pięcioro pracowników – w tym cztery kobiety i mężczyzna a mianowicie zostało zastrzelonych w trzech dobrze skoordynowanych i wykonanych jednocześnie atakach w największym mieście Pakistanu, Karaczi a mianowicie poinformował minister zdrowia prowincji Sindh, Sagheer Ahmed. Kontuzjowany został 1 mężczyzna.

Również we wtorek z rąk nieznanych sprawców zginęła kobieta pracująca przy rządowym systemie szczepień w wiosce nieopodal miasta Peszawar, na północnym zachodzie panstwie – podał przedstawiciel władz prowincji Chajber Pachtunchwa, Janbaz Afridi.

Oprogramowanie szczepień przeciw polio (chorobie Heinego-Medina) rozpoczął się w poniedziałek i miał trwać do środy. Władze poinformowały jednak, że w następstwie ataków kampanię zdrowotną zawieszono.

Dotychczas pies z kulawa noga nie przyznał się az do ataków, jednak – jakim sposobem zauważa agencja Reutera a mianowicie najprawdopodobniej byli to talibowie, którzy sprzeciwiają się szczepieniom, twierdząc, że to osobiscie szczepionka powoduje kłopoty lecznicze. Bojownicy wraz z słabo kontrolowanego pogranicza pakistańsko-afgańskiego deklarowali również, że nie zgodzą się na szczepienia, dopóki USA nie zakończą nalotów samolotów bezzałogowych na terytorium Pakistanu.

Wtorkowe ataki przy Karaczi miały miejsce w częściach metropolie zdominowanych za posrednictwem Pasztunów. Właśnie spośród Pasztunów wywodzi się większość talibów i kazdy z nich chowa się wśród swego ludu w Karaczi – wspomina Reuters.

Pakistan to jeden wraz z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorować w polio (obok Nigerii i Afganistanu). Rząd pakistański we współpracy sposród agendami ONZ prowadzi ogólnokrajowy program szczepień, który ma objąć ok. 34 mln dzieci poniżej piątego roku kalendarzowego życia.

Pokrewne kampanie lecznicze, zwłaszcza ów wspierane za posrednictwem organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów jak i równiez naprowadzającymi amerykańskie samoloty w cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad AMERYCE do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena pod Islamabadem. (PAP)

akl/ ro/

12857863 12857757

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy