Pawlak: możliwe szybkie uklad między PGNiG a Gazpromem

Pawlak: możliwe szybkie uklad między PGNiG a Gazpromem
27 lipca, 2020
Category: inne

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli nie będzie zbędnych „nacisków ani histerii”, to predko dojdzie do porozumienia między PGNiG zas Gazpromem co do dodatkowych dostaw gazu az do Polski. Pawlak powiedział po piątek PAP, że spółki wypracowały obiecującą propozycję porozumienia.

Jak podaje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, magazyny gazu są zapełnione w 55 proc. a mianowicie to o 15 proc. mniej niż na początku stycznia. Pawlak przypomniał, że Gaz-System i PGNiG uzyskały zezwolenie resortu gospodarki na korzystanie w przypadku potrzeby sposród rezerw strategicznych gazu.

„Spółki, z tegoz co wiem, rozmawiają i wydaje się, że wydaje sie byc bardzo obiecująca oferta budowle porozumienia między spółkami. Emituje mi się, jeżeli nie będzie zbędnych nacisków badz histerii, to szybko dojdzie do porozumienia” – powiedział PAP Pawlak. Odnosząc się do środowego spotkania z przedstawicielami spółek zaznaczył, że „wysłuchaliśmy tylko informacji wraz z PGNiG jak i równiez opinii Gazpromu. Z tegoz co rozumiem sprawy się nie zakończyły i dalej jest rozmowa między spółkami”.

W środę z Pawlakiem spotkał się prezes PGNiG Michał Szubski oraz wiceprezes Gazpromu i prezes Gazpromu Export Aleksandr Miedwiediew. Wcześniej obradowała wskazówka nadzorcza EuRoPol Gazu, która powołała tymczasowo Szubskiego jak i równiez Miedwiedewa w prezesa i wiceprezesa tranzytowej spółki. Spodziewano się, że na radzie będzie rozstrzygnięta kwestia stawek tranzytowych gwoli rosyjskiego gazu, która blokuje kontrakt w dodatkowe dostawy gazu.

Polska od kilkunastu miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom. Chodzi na temat ich zwiększenie do dziesieciu, 2 mld m sześc. rocznie a takze przedłużenie katalogów o kolejny lat – do 2037 roku. Od czasu początku 2009 roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało mnie RosUkrEnergo (2, 3 mld m sześc. rocznie). Wbrew że przygotowywane jest uklad międzyrządowe przy tej kwestii (negocjował gryzie resort gospodarki – PAP), to nie zostało to siano jeszcze potwierdzone przez rząd.

Wicepremier Pawlak mówił przy grudniu ub. r., że stanie się to przed chwila, gdy porozumieją się spółki PGNiG i Gazprom. Jednakze uwagi do uzgodnień między spółkami miał minister skarbu sprawujący nadzór korporacyjny nad PGNiG; w toku negocjacji z Rosją niepokój zwiększeniem jak i równiez wydłużeniem dostaw rosyjskiego gazu wyrażał prezydent Lech Kaczyński.

W piątek Pawlak pytany, czy zmiana w zarządzie EuRoPol Gazu przyspieszy uklad, odparł: „to jest rozstrzygniecie PGNiG jak i równiez Gazpromu, sposród tego co wiem poparta przez wszystkich udziałowców, także Gas-Trading; niewątpliwie to dobry sygnal, że akcjonariusze porozumieli się co do odmian i uzyskały one 100-procentowe poparcie”.

Wicepremier nie chciał komentować sprawy wniosku taryfowego nowego zarządu EuRoPol Gazu, który – jak potwierdziła PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska – wpłynął po piątek az do Urzędu Dostosowywania Energetyki. W połowie grudnia ub. r. wniosek taryfowy do URE złożyli rosyjscy członkowie poprzedniego zarządu tranzytowej spółki. Kwestia sporu na temat stawki tranzytowe, blokująca porozumienia gazowe, ciągnie się od 2005 roku.

Pod koniec 2005 roku rosyjscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu zakwestionowali taryfy za tranzyt gazu na 2006 rok. Rosjanie liczyli stawki tranzytowe według umowy międzyrządowej sposród 2003 roku, a Polacy – według taryfy określanej przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2004 roku Sąd Najwyższy umorzył sprawę oprotestowania opłat poprzez Rosjan; także Najwyższy Sąd Handlowy w Moskwie oddalił pod koniec ubiegłego roku skargę Gazpromu na wyrok nakazujący dopłatę przeszlo 20 mln dolarów za tranzyt gazu przez Polskę w 2006 roku. Witryny nie porozumiały się co do taryf także w pozostalych latach. Zaległe opłaty zbytnio okres 2006-2009 szacowane są na około 350 mln USD.

„W tym końcowym etapie negocjacji dyskusja odnosi sie do formuły rozwiązania problemu związanego z nieuregulowanymi płatnościami od czasu 2006 r. do 2009” – przyznał w środę wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. (PAP)

jzi/ mal/ pad/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy